Skarpa Bytom - powstanie tu największa zewnętrzna ściana wspinaczkowa w Polsce!
W największym centrum wspinaczkowym w Polsce, w Skarpie Bytom, już wkrótce powstanie nowa, zewnętrzna sportowa ściana wspinaczkowa!
Skarpa Bytom
Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom to jeden z najważniejszych przystanków na mapie miłośników wspinaczki. W przyszłym roku powstanie tutaj największa zewnętrzna ściana wspinaczkowa w kraju. Obiekt przystosowany będzie do organizacji zawodów rangi międzynarodowej.
Od kopalni do obiektu sportowego
Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom funkcjonuje dziś na terenie byłej kopalni węgla kamiennego „Rozbark”. W 2004 roku, po likwidacji kopalni, przekazano część jej obiektów na rzecz innych instytucji. Dawna Cechownia i budynek administracyjny po KWK „Rozbark” zostały przekształcone i zrewitalizowane. Obecnie znajduje się tam Teatr Rozbark. Budynek dawnej rozdzielni, kotłownia, mur oporowy, a także szyb „Bończyk” przystosowano i przekazano właśnie na potrzeby Skarpy Bytom. Dzięki takiemu działaniu, obiekty służące niegdyś KWK „Rozbark”, do dziś mogą służyć mieszkańcom i entuzjastom wspinaczki z całego kraju.
Skarpa Bytom - obiekt bliski mieszkańcom
Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom na co dzień służy przede wszystkim mieszkańcom Bytomia. W otwartym 13 września 2021 roku obiekcie można korzystać z różnego rodzaju aktywności fizycznych:
- strefy parkouru
- strefy street workoutu
- tor do biegów terenowych
- siłownia plenerowa
- strefy do jazdy na rolkach
- wewnętrznej ściany wspinaczkowej w standardzie Speed Wall IFSC
- sauny
- zajęć fitness i cross treningu
Posiadamy ponad 3 tysiące metrów kwadratowych wszystkich powierzchni wspinaczkowych. Wewnątrz mamy już ściany: sportową, rekreacyjną, bouldery, ścianę do wspinaczki na czas. Na zewnątrz natomiast brakowało tej sportowej.
mówi nam prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom, Dobromir Bujak
Na terenie obiektu można także korzystać z usług budynku szkoleniowo-noclegowego, w którym poza pokojami hotelowymi i salami konferencyjnymi umożliwiającymi organizację szkoleń i konferencji, znajduje się również duża sala bankietowa. Pozwala ona na organizację przeróżnych przyjęć okolicznościowych, jak i również większych spotkań biznesowych.
Ważny przystanek na mapie pasjonatów wspinaczki
W Skarpie Bytom organizowane są także zawody, gdzie zawodowcy, jak i pasjonaci, mogą spróbować swoich sił. W kwietniu 2022 roku odbył się tutaj Puchar Polski we wspinaczce na czas, a w listopadzie Mistrzostwa Śląska Dzieci w Boulderingu i Prowadzeniu. Amatorzy i hobbyści także znajdą tu coś dla siebie, a dla dzieci przeznaczone są jedna z boulderowni i Gryfne Wspinanie z 14 torami do wspinania.
Gratka dla miłośników wspinaczki - największy taki obiekt w Polsce
Już w przyszłym roku na terenie centrum powstanie największa w Polsce zewnętrzna sportowa ściana wspinaczkowa. Przystosowana będzie do organizacji zawodów rangi międzynarodowej. Ściana pojawi się w miejscu dawnego komina KWK „Rozbark”. Największa w kraju, zewnętrzna, sportowa ściana, mająca aż 22 metry wysokości.
To będzie nasza „wisienka na torcie”. W centralnej części ściany wspinaczkowej drogi rozpoczynać się będą 10-stopniowym przewieszeniem, przechodząc w 22 stopnie przewieszenia, osiągając maksymalnie 40 stopni przewieszenia. Zawodnicy kończyć będą drogi 13 stopniowym przewieszeniem. Boczne części ścian będą mniej przewieszone, o wartościach nieprzekraczających 20 stopni.
dodaje Dobromir Bujak
Największa zewnętrzna sportowa ściana wspinaczkowa zostanie oddana do użytku już w przyszłym roku. Niebawem entuzjaści tej dyscypliny będą mogli spróbować swoich sił w zawodach wspinaczkowych.
Prace związane z budową nowej ściany wspinaczkowej ruszyły. Zakończenie prac oraz oddanie ściany do użytku zaplanowane jest na drugą połowę 2023 roku. Dzięki niej, w przyszłym roku, będziemy mogli jeszcze lepiej organizować różnego rodzaju imprezy i zawody wspinaczkowe takie jak: Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży, Akademickie Mistrzostwa Śląska, Akademickie Mistrzostwa Polski, a także Puchar Polski.
przekazał nam prezes Dobromir Bujak
Autor: Katarzyna Tomczyk
Zobacz także
Mosznowładcy w Katowicach. Będzie też prezent od Roobensa z Bytomia
Śmiertelny wypadek na Wrocławskiej w Bytomiu. Na miejscu wszystkie służby
Tak zmienia się Opera Śląska w Bytomiu! Remont perełki architektonicznej [Zdjęcia]