Śląskie zoo ma nowych mieszkańców. Poznajcie oryksy południowe. Są też nowe ptaki [Zdjęcia]
Zwiedzając Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie będziemy mogli zobaczyć nowy gatunek, który jeszcze w Śląskim zoo nie przebywał. W ogrodzie zamieszkały oryksy południowe. Obecnie zwierzęta się aklimatyzują. Niedawno do zoo trafiły też cietrzewie i głuszce.
Oryksy południowe nowymi mieszkańcami Śląskiego Zoo
Śląskie zoo pozyskało nowy gatunek zwierząt, który będziemy mogli podziwiać. Zamieszkały tu 4 samice i 3 samce oryksa południowego. Zwierzęta pochodzą z ogrodu zoologicznego w Magdeburgu (Niemcy). Oryksy są w różnym wieku - najmłodszy osobnik ma 10 miesięcy, a najstarszy - 13 lat.
Obecnie oryksy aklimatyzują się do nowego miejsca i poznają opiekunów. Zmienna, zimowa aura sprawia, że nie można ich jeszcze zobaczyć. Zwierzęta przebywają w wewnętrznych pomieszczeniach hodowlanych, a na wybieg zewnętrzny wyjdą gdy tylko warunki atmosferyczne będą bardziej sprzyjające. informuje śląskie zoo
Zwierzęta będziemy mogli podziwiać wiosną na dużym wybiegu przy żyrafiarni. W przyszłości oryksy będą dzielić wybieg z żyrafami.
Oryks południowy
Oryks południowy (Oryx gazella) to gatunek antylopy zamieszkujący trawiaste tereny na południu Afryki. Jest największym z gatunków oryksów - dorosłe osobniki osiągają do 125 cm wysokości w kłębie i masę do 240 kg. Zarówno samce, jak i samice posiadają rogi, z tym, że rogi samic są zwykle krótsze. Żyją w stadach, które migrują w poszukiwaniu pożywienia. Są typowymi roślinożercami. Podstawę ich diety stanowi świeża trawa.
Szacuje się obecnie, że w środowisku naturalnym żyje obecnie 275 000 oryksów południowych. Ich populacja jest obecnie stabilna, jednak w dalszej przyszłości zagrażają im zmiany środowiska oraz klimatu, a także działalność człowieka.
Głuszce i cietrzewie mieszkają już w zoo
Oryksy to niejedyne nowe zwierzęta w chorzowskim zoo. Od 11 stycznia możemy zobaczyć tutaj także dwa nowe gatunki ptaków - głuszce i cietrzewie.
Ptaki zamieszkały w nowych wolierach, które powstały w ramach projektu Śląskie ZOO w ochronie cietrzewia, głuszca i dropia oraz ginących gatunków bażantów - budowa wolier, realizowanego w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Inwestycji w kwocie ponad 470 000,00 zł sfinansowana została częściowo ze środków pozyskanych w ramach MBO oraz ze środków własnych ogrodu. informuje śląskie zoo
Cietrzewie i głuszce to gatunki ptaków, które do tej pory nie były eksponowane w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Ich naturalnym środowiskiem życia są lasy klimatu umiarkowanego - od Szkocji po środkową Syberię. W skali globalnej oba gatunki występują dość licznie, jednak na terenie Polski ptaki te zagrożone są wyginięciem, a ich populacje objęte są ścisłą ochroną gatunkową.
Głuszec zwyczajny
Głuszec zwyczajny (Tetrao urogallus) jest największym ptakiem grzebiącym Europy. U samców pióra pokrywające głowę, szyję i kuper są czarne z szarymi podłużnymi cętkami, a na skrzydłach grzbiecie brązowe z białą plamą na ramieniu. Ich cechą charakterystyczną jest ogon - czarny z białymi plamami, długi i zaokrąglony. Samice są mniejsze od samców. Ich ubarwienie jest ciemnobrunatne i płowe imitujące suchą trawę lub liście.
W okresie godowym samce wykonują charakterystyczne pieśni godowe tzw. toki - wabią samice wydając odgłosy składające się z czterech fraz. Podczas ostatniej z nich ptak przestaje reagować na bodźce zewnętrzne (głuchnie) - stąd nazwa gatunku.
Cietrzew zwyczajny
Cietrzew zwyczajny (Lyrurus tetrix) wielkością zbliżony jest do kury domowej. Samce są czarne z granatowym, metalicznym połyskiem. Ich ogon jest długi, w kształcie liry. Samice są mniejsze od samców. Ich upierzenie jest brunatne z gęstymi rdzawymi paskami. Podobnie jak u głuszców, toki cietrzewi należą do bardzo widowiskowych. W ich czasie samce szybko biegają po ziemi, wydając głośne okrzyki, po których następują długie modulowane odgłosy.
Cietrzewie i głuszce - i ich nowe woliery
Ptaki przebywać będą w specjalnych wolierach
Jak informuje Śląski Ogród Zoologiczny sprowadzenie głuszców i cietrzewi do śląskiego zoo było możliwe dzięki współpracy, jaką ogród nawiązał z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych oraz nadleśnictwami Wisła, Spychowo i Siewierz.
Trzeba były wybudować woliery, które stanęły na niezagospodarowanym trenie w sąsiedztwie wybiegu kuców i Mini Zoo. W skład kompleksu wchodzą trzy woliery o łącznej powierzchni 186,22 m² w tym jedna woliera o powierzchni 93,94 m² oraz druga, podzielona na dwie mniejsze woliery o powierzchni 46,14 m² każda.
Do wolier przylegają zabudowania stanowiące zaplecza gospodarczo-hodowlanego, umożliwiające odpowiednią obsługę zwierząt. W wolierach utworzono ekspozycję zagrożonych wyginięciem - cietrzewi i głuszców. Wystrój wolier zbliżony jest do naturalnego środowiska życia tych ptaków - lasy iglaste i tajga.
Ptaki będzie można obserwować w wolierach przez cały rok, gdyż są to gatunki przystosowane do życia w naszym klimacie.
Źródło: śląskie zoo
Zobacz także
Poli to prawdziwa gwiazda! Imponująca papuga lata nad katowickimi Piotrowicami! [Zdjęcia+wideo]
Baby boom w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Powitajmy maluchy!
Hope to nadzieja dla nosorożców. Samica ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego jest w programie in vitro
Pawilon lasu deszczowego w śląskim zoo nabiera kształtów! Tu zobaczymy mrówkojady, wyjce, leniwce oraz kapibary
Pantera śnieżna uciekła ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego! Spokojnie - to tylko ćwiczenia
Nowe kaczkomaty w Katowicach. Dokarmianie ptaków ziarnami z automatów
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziła się najmniejsza małpka świata
Śląski Ogród Zoologiczny w 2022 roku. 480 tys. gości i narodziny trzech rosomaków tundrowych
Las deszczowy w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Zniknęły rusztowania z wnętrza pawilonu
Śląski Ogród Zoologiczny rozbłysnął światłami. Christmas Garden Chorzów już działa [Zdjęcia]