Spacery dźwiękowe, koncerty i karaoke na rynku. Przed nami Tydzień Dźwięku
Po tygodniu przerwy powracamy do ciekawych aktywności w ramach świętowania tytułu Europejskiego Miasta Nauki. Będziemy mogli m.in. wziąć udział w spacerach dźwiękowych na rynku, wysłuchać ciekawych koncertów czy zaśpiewać na katowickim rynku. 2 kwietnia rozpocznie się Tydzień Dźwięku.
Tydzień Dźwięku w Katowicach
Kwiecień rozpoczynamy nowym, muzycznym tygodniem tematycznym w ramach Europejskiego Miasta Nauki. Tytuł ten w 2024 roku dzierżą Katowice. Po tygodniu przerwy w mieśćie znów będzie się sporo działo.
Tydzień Dźwięku to czas wielu ciekawych warsztatów, wykładów dla szerokiego grona odbiorców. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą przyjrzeć się dźwiękowi z wielu perspektyw i poszukać jego znaczenia w różnych obszarach życia. Wspólnie zagłębimy się w świat nauki i badań – dowiemy się, jak dźwięk wpływa na nasz stan psychofizyczny oraz funkcjonowanie naszego mózgu.
Podyskutujemy o jego fizykalnych właściwościach oraz poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy dźwięk może przyczyniać się do rozwijania sfery społecznej, komunikacyjnej oraz emocjonalnej. Staniemy się kreatorami dźwięków i twórcami muzycznych utworów powstałych z nagranych dźwięków miasta, którego finałem będzie wspólny koncert. Będziemy muzykami, którzy w centrum Katowic wspólnie eksplorują dźwięk, słowo oraz głos. Zastanowimy się, czy dźwięk może nas pobudzić i czy może nas zrelaksować w ramach warsztatów „Dźwiękowy self care”. Dźwięk stanie się formą integracji różnych środowisk i grup mniejszościowych. Stanie się okazją do łączenia go z obrazem, ruchem oraz liczbą. zapowiadają organizatorzy
Kuratorem tygodnia jest dr Sara Knapik-Szweda (Uniwersytet Śląski). Tydzień Dźwięku potrwa od 2 do 7 kwietnia (wtorek-niedziela).
Tydzień Dźwięku w Katowicach - harmonogram
Wtorek 2 kwietnia:
- 9:00–13:00, 14:00–18:00 – Spacery dźwiękowe (patio Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach – Centrum Edukacji Muzycznej, ul. Zacisze 3)
Spacery dźwiękowe – warsztaty dźwiękowe w wyniku których powstaną krótkie etiudy muzyczne z wykorzystaniem dźwięków nagranych w Katowicach przez uczestników. Z nagranych dźwięków powstanie wspólna improwizacja/koncert wraz z wizualizacjami – obrazami/zdjęciami – ze współpracy z dr hab. Pawłem Mendrkiem oraz studentami Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Aby uczestniczyć w warsztatach nie trzeba znać się na produkcji muzycznej! Wymagana jest umiejętność obsługi komputera oraz własne słuchawki. Warsztaty będzie składał się z dwóch części.
Wprowadzenie i spacer dźwiękowy: wprowadzenie omawiające gatunek muzyki konkretnej wraz z przykładami. Warsztaty terenowe polegające na spacerze po mieście i próbie uchwycenia ciekawych, lub charakterystycznych dźwięków. Prowadzący omówi podstawowe techniki nagraniowe z wykorzystaniem telefonu komórkowego, lub przenośnego rejestratora. Czas trwania około 2 godz.
Praca w studio: selekcja, obróbka i kategoryzacja nagranych dźwięków (podział na perkusyjne, melodyczne, harmoniczne itp.). Sounddesign – podstawy pracy z dźwiękiem w profesjonalnym programie typu DAW (Reaper). Praca odbędzie pod opieką prowadzącego – stworzenie krótkiej etiudy muzycznej z wykorzystaniem pozyskanych dźwięków. Czas trwania to około 2 godziny. Finałem warsztatów będą krótkie utwory muzyczne stworzone przez uczestników warsztatów i zaprezentowane podczas niedzielnego koncertu 7 kwietnia w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Zajęcia poprowadzą: dr Przemysław Scheller i dr hab. Paweł Mendrek. Warsztaty są skierowane zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych oraz seniorów. Na zajęcia obowiązują zapisy. Obowiązuje limit 10 uczestników na grupę.
Środa 3 kwietnia:
- 9:00–13:00 – Spacery dźwiękowe (patio Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach – Centrum Edukacji Muzycznej, ul. Zacisze 3)
- 9:30–14:15 – Sesja plenarna i konferencja naukowa Dźwięk i jego droga (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, Aula Szabelskiego, ul. Zacisze 3, Katowice)
Interdyscyplinarne wydarzenie, na którym przyjrzymy się zagadnieniom dźwięku z różnych perspektyw: socjologicznej, psychologicznej, fizycznej, akustycznej, muzycznej oraz muzykoterapeutycznej. Prelekcje będą okazją do rozważań badawczych i praktycznych, staną się początkiem dyskusji na temat dźwięku i jego właściwości.
Konferencja składa się z dwóch części:
- część: 9:30-14:15 – sesja plenarna: prelekcje zaproszonych gości
- część: 15.00-16.30 – panel dyskusyjny Porozmawiajmy o dźwiękach inaczej – panel z uczestnikami Kultury g/Głuchych, muzykami i terapeutami, członkami fundacji.
Prowadzący: dr Sara Knapik-Szweda (moderator). Goście specjalni prelekcji: prof. Evan Ruud (University of Oslo and the Norwegian Academy of Music, Norwegia), dr Alexandra Ullsten (School of Health Sciences at Örebro University, Szwecja), prof. dr hab. Bogusław Fugiel (Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego, Uniwersytet Śląski), dr hab. Wojciech Stępień (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego) dr hab. Ludwika Konieczna-Nowak (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego), dr Maria Zacharewicz-Chełkowska (Strefa Harmonii).
Wszystkie wydarzenia zostaną przetłumaczone na język migowy PJM, a wystąpienia w języku angielskim będą tłumaczone symultanicznie na język polski.
- 16:45–18:15 – Dźwięk i jego droga: warsztaty W poszukiwaniu harmonii: pielęgnowanie życzliwości i uważnej świadomości na scenie (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, Sala Kameralna I)
W ramach konferencji serdecznie zapraszamy studentów muzykoterapii, arteterapii, muzyków, instrumentalistów na specjalistyczne warsztaty. Podczas zajęć przyjrzymy się emocjom, myślom i zachowaniom, które pojawiają się wokół występów i bycia na scenie. Korzystając z prostych i skutecznych technik, zbadamy, w jaki sposób uważność i życzliwość wobec samych siebie mogą być potężnymi narzędziami do radzenia sobie z lękiem przed występem. Skieruj się w stronę harmonii w swoim występowaniu.
Zajęcia poprowadzi dr Maria Zacharewicz-Chełkowska. Na zajęcia obowiązują zapisy. Limit uczestników wynosi 25 osób.
- 16:45–18:15 – Dźwięk i jego droga: warsztaty Parents as Nurturing Resources: A Family Integrated Approach to Music Therapy for Neonatal Procedural Support (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, Sala kameralna II)
W ramach konferencji serdecznie zapraszamy studentów muzykoterapii, arteterapii, muzyków, instrumentalistów na specjalistyczne warsztaty.
Akceptowanie i zaangażowanie rodziców jako aktywnych partnerów w wspieraniu noworodka podczas sytuacji bólowych, włączając w to śpiew na żywo, wciąż jest rzadkie na oddziałach intensywnej opieki noworodkowej (NICU) i opiece zdrowotnej na całym świecie. Stopień, w jakim rodzic jest emocjonalnie dostępny i stabilny, ma znaczenie dla niemowlęcia w sytuacji bólu, jak również dla przyszłych bolesnych doświadczeń. Spokojny rodzic jest w stanie zauważyć i interpretować zachowania swojego niemowlęcia, adekwatnie reagować na sygnały niepokoju, koić, regulować i dzielić się stanami niemowlęcia. Śpiew na żywo został wykazany jako czynnik wzmacniający intuicyjne zdolności komunikacyjne rodziców, a rodzice, którzy są zachęcani do śpiewania ze swoim niemowlęciem, stopniowo zyskują pewność siebie w komunikacji głosowej ze swoim niemowlęciem w krótkim czasie. W tym warsztacie omówimy i przeanalizujemy dostępne dowody naukowe oraz przełożymy tę wiedzę na praktykę. Uczestnicy otrzymają praktyczne doświadczenie pracy ze śpiewem jako wsparciem proceduralnym dla hospitalizowanych niemowląt i ich rodziców.
Zajęcia poprowadzi dr Alexandra Ullsten. Warsztaty w języku angielskim. Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy). Limit uczestników wynosi 25 osób.
Czwartek 4 kwietnia:
- 9:00–10:30 – Wizyta studyjna w Miejskim Szpitalu w Rudzie Śląskiej (Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej, Oddział neonatologiczny)
Wizytacja i sesje muzykoterapeutyczne z dziećmi przedwcześnie urodzonymi i ich rodzinami na oddziale neonatologicznym w Miejskim Szpitalu w Rudzie Śląskiej. Wydarzenie poprowadzą: dr Alexandra Ullsten i dr Sara Knapik-Szweda. Wydarzenie zamknięte do personelu medycznego.
- 11:30–14:00 – Warsztaty Dźwięk jest wśród nas – eksploracja dźwięków w społeczności (Centrum Katowic, działania plenerowe)
4 kwietnia w ramach Tygodnia Dźwięku na rynku w Katowicach stanie Mobilne Centrum Muzyki – przewoźna i plenerowa scena muzyczna prowadzona przez Fundację Nordoff Robbins Polska. Grono muzykoterapeutów_tek oraz studentów_tek muzykoterapii z katowickiej Akademii Muzycznej zaprosi osoby uczestniczące do spontanicznej gry, śpiewu i tańca do muzyki. Szeroki wybór instrumentów i utwory o różnorodnej stylistyce pozwolą grającym odnaleźć właściwe dla siebie miejsce w zespole.
Doświadczenie muzyczne nie jest konieczne, żeby dołączyć do wspólnej gry (opcjonalnie: umiesz tupać, umiesz klaskać – jesteś nasz_a!). W myśl polityki równych szans spotkanie będzie otwarte dla różnorodnych grup społecznych, w tym także dla osób z niepełnosprawnościami. Niezależnie od umiejętności muzycznych, wieku i sprawności, każdy i każda może stać się częścią muzycznego zespołu: odkrywać swoje możliwości, nowe style muzyczne i budować poczucie zespołowości w społeczeństwie, które wspólnie tworzymy.
W ramach muzycznego spotkania będziemy gościć Śląskie Centrum Edukacji i Rehabilitacji Arteria WTZ. Zajęcia poprowadzi Dominika Dopierała. Zajęcia nie mają limitu uczestników, ani wieku.
- 17:30–18:30 – Koncert Bytomskiego Kolektywu Śpiewaczego NIECH CI SIĘ SZCZĘŚCI (SpinPlace, ul. Bankowa 5, Katowice)
Jeśli słowa zawodzą pozostają dźwięki, które są w stanie wyrazić wszelkie emocje. Te najszczęśliwsze i te najtrudniejsze. Niezależnie od bariery językowej. Żyjemy w czasach, w których dialog międzykulturowy staje się narzędziem niezbędnym do układania świata na nowo. Śpiew tradycyjny nabiera dziś zupełnie nowych kontekstów. To właśnie teraz – bardziej niż kiedykolwiek – chcielibyśmy mieć siłę sprawczości. Śpiew miał bowiem od zawsze swój cel. Odpędzał chorobę, sprowadzał deszcz, dawał ujście skrywanym emocjom, urozmaicał długie zimowe wieczory czy przynosił ulgę w pracy.
Dziś – dla nas – śpiew również ma swój cel. I mimo, że różnią nas konteksty, okoliczności czy też realia to jednak tęsknota do korzeni, do współbrzmienia, a także ukojenia jakie niosą pieśni zbliża nas do siebie. Opowiadamy uniwersalne historie córek, matek, sióstr, przodkiń, czerpiąc z mądrości międzypokoleniowej.
Przynosimy Wam melodie niezwykłe z różnych rejonów Polski – od Polesia Lubelskiego przez Kurpie, Augustowszczyznę, Kielecczyznę czy Mazowsze aż po Beskid Śląski. Zaśpiewamy też magiczne i obrzędowe pieśni z Ukrainy z rejonu Polesia, Kijowszczyzny, Połtawszczyzny, Sumszczyzny czy Czernichowszczyzny, prezentując różne techniki wokalne zależne od obszaru geograficznego oraz żywych tradycji muzycznych. Snujemy muzyczną opowieść o losach kobiet, w których upatrywać będziemy własnych emocji i epizodów.
Bytomski Kolektyw Śpiewaczy to grupa blisko 30 kobiet z rejonu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która od 3 lat wspólnie zgłębia tajniki śpiewu tradycyjnego. Na co dzień różni je praktycznie wszystko – profesja, zainteresowania, wiek, doświadczenie, predyspozycje muzyczne czy temperament. Na scenie łączy je harmonia współbrzmienia.
Na zajęcia obowiązują zapisy. Limit uczestników wynosi 60 osób.
- 18:30–20:00 – Warsztaty śpiewu tradycyjnego OJ WESNA KRASNA! (SpinPlace, ul. Bankowa 5, Katowice)
Oddechy, szepty, westchnienia, pomruki i wołania… po prostu – dźwięki. To one staną się materią na której utkamy wspólnie archaiczne melodie. Spotkanie z dzikimi pieśniami z Polski i Ukrainy stanie się pretekstem do poszukania w sobie naturalnego, otwartego głosu. Spróbujemy nauczyć się wykorzystywać go świadomie, śpiewając przeponą, głową, uszami, a nawet stopami. Z pomocą pieśni obrzędowych postaramy się nie tylko przywołać zbliżającą się wiosnę, sprowadzić na siebie szczęście, obfitość i dobrobyt, ale też wzbogacić własną wyobraźnię muzyczną.
W trakcie zajęć skupimy się na brzmieniu własnym uczestników, ale i współbrzmieniu zespołowym. Postaramy się znaleźć ujście dla dźwięków i emocji, które nosicie głęboko w sobie.
Na zajęcia obowiązują zapisy. Limit uczestników wynosi 30 osób.
Piątek 5 kwietnia:
- 14:30–16:00 – Warsztaty Akustyczny self-care (Science Corner, ul. Młyńska 2, Katowice)
Już Arystoteles pisał, że muzyka jest darem bogów, jest czymś nietuzinkowym, służyła bowiem ukojeniu duszy. Jak przekonuje Friedrich Nietzsche Życie bez muzyki byłoby pomyłką. Pierwszy praktykujący reprezentant sztuki lekarskiej, Asklepios, poznał – o czym dowiadujemy się z mitologii – zadziwiającą tajemnicę muzyki tak dalece, że potrafił chorych uzdrawiać za pomocą nawet kilku dźwięków.
Obcowanie z muzyką ma zatem potencjał oddziaływania na dobrostan człowieka, najczęściej podkreśla się jej wpływ na doznania emocjonalne, które znajdują swoją manifestację w obszarze fizjologicznym, behawioralnym oraz w aktywności neuronalnej. Szczególnie zaś interesujące jest, że może dzięki temu także wpływać na funkcjonowanie zdrowotne słuchacza. Warto w tym kontekście przywołać badania twórcy psychoneuroimmunologii, Roberta Adera dowodzące silnego związku między leczeniem schorzeń somatycznych i percepcją muzyki, głównie koncentrowano się w tych badaniach na jej znaczeniu dla stymulowania mechanizmów odpornościowych (zwiększenie immunoglobuliny typu A, zmniejszenie poziomu kortyzolu).
Warsztaty skierowane są do aktywnych seniorów i wpisują się w takie pojmowanie odbioru muzyki akustycznej, które zostanie urzeczywistnione w działaniu ruchowym, co dodatkowo wzmocni walor stymulowania dobrego samopoczucia uczestników. Zalecamy swobodny strój, ułatwiający nieskomplikowaną aktywność ruchową, dostosowaną do potrzeb osób 55+. Zapraszamy osoby preferujące słuchanie muzyki i aktywność ruchową do wspólnej podróży przez świat dźwięków, które będę rezonowały w naszym ciele.
Zajęcia poprowadzą prof. dr hab. Katarzyna Krasoń i Kacper Trela. Na zajęcia obowiązują zapisy. Limit uczestników wynosi 14 osób.
- 17:30–19:00 – Warsztaty Dźwiękowy Self-Care (Science Corner, ul. Młyńska 2, Katowice)
Osiągnięcie stanu głębokiego odprężenia pojawia się dość rzadko. W ciągu dnia jesteśmy nieustannie pobudzeni, wystawieni na wysoką ilość bodźców, w ciągłym ruchu i z głową pełną zadań do wykonania, nierzadko zatroskani przyszłością. Jeśli ten opis oddaje Twoje doświadczenie to zapraszamy Cię na relaksacyjną podróż przy muzyce. Celem naszego spotkania jest odpoczynek, uspokojenie natłoku myśli, zmniejszenie napięcia fizycznego i psychicznego i ogólnej mobilizacji organizmu oraz osiągnięcie wewnętrznego spokoju. Aby dotrzeć do takiego stanu wykorzystamy sprawdzone techniki relaksacyjne, wizualizację oraz muzykę, która potrafi na nas subtelnie, a zarazem głęboko oddziaływać.
Na warsztat zapraszamy osoby pełnoletnie. Prosimy o przyniesienie ze sobą karimat. Przeciwwskazaniem do udziału w warsztacie jest choroba psychiczna. Zajęcia poprowadzą: Jagoda Plackowska i Piotr Połaniecki. Na zajęcia obowiązują zapisy. Limit uczestników wynosi 16 osób.
- 18:30 – Wernisaż wystawy Interferencje (Hol Lustrzany, Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, ul. Sokolska 2, Katowice)
Dzieła artystyczne eksponowane na wystawie zostały stworzone przez twórczynie i twórców związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Ekspozycja dotyka tego co jest najistotniejsze w drugim człowieku: jego wnętrza i towarzyszących mu odczuć, jego wrażliwości i czułości. Jesienią ubiegłego roku w jednym miejscu, podczas przesłuchań dyrygentów w trakcie odbywania się XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach, spotkały się wrażliwości artystów wizualnych i muzyków. Obecnie prezentowane realizacje artystyczne są wizualnym wglądem w różnorodność postaw twórczych, wrażliwości i doświadczeń artystycznych osób posługujących się szeroko pojętym językiem sztuk wizualnych.
Po wernisażu o godz. 19:00 odbywa się koncert, na którym wystąpi Jakub Jakowicz – skrzypce, solista występujący podczas XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Bilety na koncert do nabycia w kasie lub na stronie internetowej Filharmonii.
Wydarzenie dostępne dla wszystkich. Nie ma konieczności rezerwacji miejsc. Wystawa będzie czynna od 06 kwietnia do 12 maja w godzinach pracy Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego.
Sobota 6 kwietnia:
- 10:00–11:30, 12:00–13:30 – Warsztat Weekendowe spotkanie z akustyką – nauka i zabawa (SpinPlace, ul. Bankowa 5, Katowice, sala konferencyjna na parterze budynku A.09)
Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstaje dźwięk, dlaczego słyszymy, albo dlaczego niektórzy słyszą lepiej a inni gorzej? A może ciekawi Was budowa nietypowych instrumentów, które potrafią naśladować dźwięki grzmotów lub szumu fal morskich? W czasie zajęć z chęcią odpowiemy na wszystkie Wasze pytania. Zajęcia podzielimy na dwie części. Pierwszą teoretyczną, gdzie dowiecie się wszystkiego o tym jak dźwięk powstaje, jak się rozchodzi. Część praktyczną podczas, której zbudujemy proste instrumenty, które będziecie mogli zabrać ze sobą do domu. Zajęcia zakończymy spektakularnym pokazem. Czekamy na Was. Do zobaczenia.
Zajęcia poprowadzą: dr Aneta Szczygielska-Łaciak i dr Marcin Łaciak. Na zajęcia obowiązują zapisy.
- 10:00–11:30 – Warsztat Ekspresyjne formy zapobiegające wypaleniu zawodowemu (SpinPlace, ul. Bankowa 5, Katowice, sala konferencyjna na parterze budynku A.08)
Będzie to spotkanie podczas którego będziemy wspólnie poznawać sposoby zapobiegania wypaleniu zawodowemu oraz poszukiwać własnych strategii radzenia sobie ze stresem za pomocą pracy z ciałem, oddechem i głosem. Będziemy pracować z ciałem, nad jego rozluźnieniem, nad uważnością oddechu. Wspólnie stworzymy przestrzeń dla głosu – będziemy go szukać, poznawać i eksplorować, aby z większą świadomość móc z nim pracować. Ciało, głos, oddech to nasze narzędzia pracy o które zadbamy podczas zajęć. Zapraszamy nauczycieli, terapeutów, osoby, które chcą ekspresyjnie zadbać o swój dobrostan psychiczny i fizyczny.
Warsztaty poprowadzi dr Sara Knapik-Szweda. Na zajęcia obowiązują zapisy. Limit uczestników wynosi 20 osób.
- 18:00–19:30 – Koncert relaksacyjny Zoi Michailovej Sztuka dla dobrostanu człowieka (Łaźnia Muzeum Śląskiego, Katowicka Strefa Kultury, ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1, Katowice)
Koncert będzie odbywać się w specjalnie zaaranżowanej Łaźni Muzeum Śląskiego. Będzie poprzedzony krótką prelekcją na temat oddziaływania dźwięku na człowieka i profilaktyki zdrowia psychicznego. Celem koncertu jest zrelaksowanie się ciała i umysłu. Prosimy o zabranie ze sobą karimaty i koca, aby zapewnić sobie całkowity komfort podczas słuchania.
Na zajęcia obowiązują zapisy. Limit uczestników wynosi 50 osób.
Niedziela 7 kwietnia:
- 14:00–15:30 – Koncert Moje dźwiękowe miasto (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice, sala koncertowa)
Podstawą programu koncertowego stanowić będą kompozycje stworzone przez uczestników wtorkowych i środowych warsztatów prowadzonych przez dr. Przemysława Schellera podczas Tygodnia Dźwięku. Jako kontrapunkt do twórczości Mieszkańców Miasta Nauki posłużą kompozycje elektroakustyczne kompozytorów związanych z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Tematem przewodnim jest krajobraz dźwiękowy Katowic. W zależności od indywidualnej wrażliwości artystów może przybrać on formę obiektywnego przedstawienia otaczającego nas świata, albo subiektywnej koncentracji na wybranym, brzmiącym elemencie.
Przed koncertem zapraszamy na wystawę Interferencje stworzoną przez twórców Akademii Sztuk Pięknych – dr hab. Judyta Bernaś, dr hab. Sybilla Skałuba, dr Artur Masternak, mgr Paulina Tarara. Wystawa dostępna w Holu Filharmonii Śląskiej.
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Limit uczestników wynosi 150 osób.
Więcej informacji oraz zapisy na wydarzenia znajdują się TUTAJ.
Zobacz także
Tydzień Muzyki w Mieście Nauki. W Katowicach warsztaty, koncerty i muzyczne place zabaw!
Weekend w Katowicach: 5-7 kwietnia. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!
Vito Bambino w Katowicach! Koncert otwierający trasę w Międzynarodowym Centrum Kongresowym [Zdjęcia]
Katowice jak Paryż, Londyn i Nowy Jork. Szukajcie mozaik z replikami prac Invadera [Zdjęcia]
Emotion Control Unit. Wystawa w Kato Science Corner rozpoczyna Tydzień Miłości [Zdjęcia]
Poznaj bliżej Jerzego Kukuczkę. W Katowicach czeka wystawa „Z archiwum Jerzego Kukuczki” [Zdjęcia]