Staw Kozubek w Katowicach przejdzie metamorfozę! Będzie 100 metrowy taras z leżakami [Zobaczcie zdjęcia]
Kozubek to staw znajdujący się na terenie należącym w przeszłości do Kopalni Kleofas, na granicy Osiedla Witosa, Załęża oraz dzielnicy Batory w Chorzowie. Przestrzeń wokół obecnie dzikiego zbiornika ma zostać zrewitalizowana, by mieszkańcy zyskali dostęp do atrakcyjnego i bezpiecznego miejsca rekreacji wśród zieleni i wody. Inwestycja to efekt wybranego w głosowaniu projektu z Budżetu Obywatelskiego.
Staw Kozubek w Katowicach
Budżet Obywatelski i Zielony Budżet miasta Katowice to narzędzia, dzięki którym mieszkańcy mogą realizować zadania, na których najbardziej im zależy. Wśród zadań wybranych przez mieszkańców jest rewitalizacja Stawu Kozubek. We wrześniu ubiegłego roku, projekt ten otrzymał ponad 8 tys. głosów. Ze względu na skalę przedsięwzięcia zostało ono sklasyfikowane jako zadanie o charakterze dwuletnim. Obecnie jesteśmy na etapie przetargu na wybór wykonawcy tej inwestycji. Chętni mogą się zgłaszać do 7 grudnia.
mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Zielone inwestycje realizowane są w kilku częściach Katowic - metamorfozę przechodzi w tej chwili Starganiec, trwa procedura wyboru wykonawców czterech nowych parków na terenie miasta, które powstaną kosztem prawie 48 mln zł, na ul. Warszawskiej prace idą pełną parą, a przypomnijmy, że tam też docelowo pojawią się drzewa.
dodaje prezydent
Roboty budowlane mają rozpocząć się od rozbiórki pozostałych tu nawierzchni szutrowych, podkładów kolejowych i płyt betonowych, a także oczyszczenia terenu z resztek gruzu, szkła oraz innych zanieczyszczeń. Co ważne, uprzątnięta zostanie także przestrzeń w głąb zbiornika, do 5 metrów od brzegu.
Przez teren będzie przebiegała ścieżka dla pieszych wyposażona w kontrastową, szeroką na 40 cm linię prowadzącą dla osób niewidomych oraz niedowidzących, uzgodnioną z Radą ds. Osób Niepełnosprawnych. Wokół niej mają zostać zlokalizowane strefy z urządzeniami przeznaczonymi do trenowania, jak i zabaw dla dzieci. Atrakcyjnym punktem odmienionego stawu Kozubek ma być taras o powierzchni 100 metrów kwadratowych z leżakami, który znajdzie się tuż przy zbiorniku. Całość wypełnią elementy małej architektury, jak przysiadki i ławki, stojaki na rowery czy kosze, a przestrzeń zostanie wyposażona w sieć oświetlenia parkowego.
Zanim jednak dojdzie do rozpoczęcia prac, konieczne jest rozstrzygnięcie trwającego właśnie postępowania przetargowego. Otwarcie ofert zaplanowane jest na 7 grudnia, potem nastąpi proces ich weryfikacji i wybrania wykonawcy. Ten będzie miał 40 tygodni od podpisania umowy na realizację zadania.
Inwestycje z myślą o mieszkańcach i przyrodzie
Przestrzeń wokół Kozubka to nie jedyny teren zielony nad wodą, który ma przejść metamorfozę. W ostatnim czasie rozpoczęła się również modernizacja Stargańca, gdzie powstanie między innymi kąpielisko i plaża, pomost pływający czy strefy do uprawiania sportu.
Cały czas realizujemy szereg inwestycji, których celem jest wprowadzenie jeszcze większej ilości zieleni do Katowic. Trwa postępowanie przetargowe na zagospodarowanie nowych parków na terenie Wełnowca, Kostuchny, Murcek oraz Bogucic-Zawodzia. Prowadzone są prace na ul. Warszawskiej, gdzie zostanie ograniczony ruch samochodów, a na kilkusetmetrowym odcinku pojawi się kilka tysięcy roślin. Wcześniej zawężona i zazieleniona została al. Korfantego. Dążymy także do przemiany Placu Sejmu Śląskiego.
wymienia dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, Mieczysław Wołosz
Jednocześnie realizowane są mniejsze, choć również cenne ekologicznie, działania, jak m.in. realizacja zielonych przystanków czy stworzenie ogrodu kieszonkowego w pobliżu sztucznej Rawy.
dodaje dyrektor
Wartość inwestycji szacuje się na kwotę 1,7 mln złotych brutto.
Zobacz także
Metamorfoza Stawu Kozubek coraz bliżej. Chętnych na zadanie jest 13 firm
Rozpoczyna się metamorfoza Stargańca! Będzie kąpielisko, plaża i ścieżki dla mieszkańców [Galeria zdjęć i wideo]
Łaźnia Gwarek przejdzie metamorfozę. Podpisano umowę na rewitalizację
Nie będzie zielonej metamorfozy placu Sejmu Śląskiego. Projekt zablokował wojewódzki konserwator zabytków