Światowy Dzień Krwiodawcy w Katowicach. Cisi bohaterowie docenieni [Galeria zdjęć]
14 czerwca świętujemy Światowy Dzień Krwiodawcy. To czas, w którym dziękuje się osobom, które bezinteresownie ratują życia innym, a także przypomina się o tym, jak ważna jest krew, która nieraz ocala ludzkie życia. W Katowicach z krwiodawcami spotkał się prezydent Katowic Marcin Krupa.
Światowy Dzień Krwiodawcy w Katowicach
14 czerwca świętujemy Światowy Dzień Krwiodawcy. To cisi bohaterowie, którzy ratują ludzkie życia, dzieląc się swoją krwią z nieznajomymi. Zapotrzebowanie na krew jest duże. W środę (14 czerwca) odbyło się spotkanie z Honorowymi Dawcami Krwi, w którym wziął udział m.in. prezydent Katowic Marcin Krupa. Dawcy krwi otrzymali podziękowania i wyrazy uznania za swoją pomoc.
Każda krew jest na wagę złota. Oddając jedną jednostkę krwi, ratujesz życie aż trzech osób. Oddając krew 4 lub 6 razy do roku, możesz uratować nawet 24 osoby!
Stan według danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach na 14 czerwca:
- A Rh+ (stan wysoki),
- A Rh- (stan średni),
- B Rh+ (stan wysoki),
- B Rh- (stan niski),
- AB Rh+ (stan wysoki),
- AB Rh- (stan średni),
- 0 Rh- (stan średni),
- 0 Rh+ (stan wysoki).
Obecnie największe zapotrzebowanie jest na krew B Rh-. W Katowicach krew można oddać np. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach przy ul. Raciborskiej 15.
Już 29 czerwca (czwartek) odbędzie się kolejna akcja krwiodawstwa. Specjalny ambulans będzie czekać przy budynku Face2Face (ul. Żelazna 4) w godz. 9:00-13:00.
Hasło kampanii Światowego Dnia Krwiodawcy 2023 brzmi: "Oddaj krew, oddaj osocze, dziel się życiem, dziel się często". Koncentruje się ono na pacjentach wymagających wsparcia w postaci transfuzji przez całe życie i podkreśla rolę, jaką może odegrać każda osoba, przekazując cenny dar w postaci krwi lub osocza. Podkreśla również znaczenie regularnego oddawania krwi lub osocza w celu stworzenia bezpiecznego i zrównoważonego zaopatrzenia w krew i produkty krwiopochodne, które mogą być zawsze dostępne na całym świecie, tak aby wszyscy potrzebujący pacjenci mogli otrzymać leczenie na czas.
Światowy Dzień Krwiodawcy przypada nie przypadkowo na 14 czerwca. Tego dnia w 1868 roku urodził się austriacki lekarz patolog i immunolog Karl Landsteiner, który w 1901 roku odkrył grupy krwi, za co otrzymał w 1930 roku nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. W 1940 roku z Alexandrem Wienerem odkrył czynnik Rh.
Zobacz także
Oddaj krew w AWF! Studenci zachęcają do dzielenia się tym, co najważniejsze
Choinki dla życia! Oddali krew i dostali od leśników choinki [Zdjęcia]
Młodszy aspirant Krystian Krukowski z katowickiego komisariatu został odznaczony odznaką „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”
Naukowcy w Sosnowcu pracują nad podwójną bronią w walce z nowotworami krwi