TYLKO U NAS: Jak zrobić genialne zdjęcie? Przepis zdradza nam najlepsza fotograf mobilna na świecie z Katowic

Mateusz Terech
16.02.2022w Katowicach

Pasją do fotografii w dzieciństwie zaraził ją dziadek - fotograf. Teraz osiąga światowe sukcesy w prestiżowych fotograficznych konkursach i jest mistrzynią w dziedzinie fotografii mobilnej. W rozmowie z portalem WKatowicach.eu, o przepisie na mistrzowskie zdjęcie opowiada Dominika Koszowska.

Fot. Dominika Koszowska

Fotograf z telefonem w dłoni

Ostatni sukces Dominiki Koszowskiej jest związany z fotografią mobilną - czyli tą wykonywaną za pomocą smartfona. Tego typu fotografie doktorantka ASP zaczęła wykonywać w 2016 roku. Niemal od razu jej zdjęcia otrzymały wyróżnienia w konkursie National Geographic na fotografie mobilne. Po dwóch latach została Najlepszym Fotografem Mobilnym, wygrywając Mobile Photography Awards po raz pierwszy. Ten sukces udało się jej powtórzyć dwukrotnie. W 2021 zwyciężyła w konkursie ogólnym One Eyeland Awards. Jest również laureatką wielu innych prestiżowych konkursów fotograficznych.  

Odkąd da się robić zdjęcie aparatem telefonu komórkowego istnieją konkursy dedykowane fotografii mobilnej. Jednak zdaniem artystki, to nie sprzęt definiuje fotografię, a podziały na fotografię mobilną czy nie mobilną, są jej zdaniem sztucznie wytworzone.

Od samego początku, kiedy zaczęłam fotografować, stwierdziłam, że te zdjęcia są bardzo dobrej jakości i nadają się na konkursy. Pierwsze konkursy, na które wysyłałam zdjęcia to wcale nie były konkursy fotografii mobilnej. Fotografia jest fotografią, niezależnie czy będziemy ją wykonywać smartfonem, aparatem czy za pomocą camera obscura. mówi portalowi WKatowicach.eu Dominika Koszowska

Chyba najlepszym dowodem na prawdziwość słów artystki jest to, że jej zdjęcia robione smartfonem są nagradzane także w konkursach wcale nie dedykowanych fotografii mobilnej.

Mały aparat do zadań specjalnych

Dominika Koszowska przyznaje, że ponad 90% zdjęć, które robi to zdjęcia wykonane za pomocą smartfona. To za sprawą niewielkich rozmiarów, umożliwiających zabranie aparatu wszędzie gdziekolwiek się wybierze.

Wśród zalet aparatu w telefonie wymienia także szybkość. Wiele z jej nagradzanych zdjęć zostało zrobione właśnie w ułamkach sekund.

Zanim wyciągnęłabym aparat cyfrowy i przyłożyła go do oka, wiele szybkich sytuacji po prostu by mi umknęło. zauważa artystka

Jest jeszcze jeden atut stawiający aparaty urządzeń mobilnych ponad profesjonalnymi aparatami cyfrowymi.

Zwłaszcza kiedy robimy zdjęcia „streetowe”, to jeśli chodzimy z większym aparatem, wszyscy zwracają na nas uwagę. Ludzie przestają zachowywać się naturalnie. A w takich zdjęciach chodzi właśnie o złapanie jakiejś sytuacji czy miny. opowiada nam fotografka

W dobie kiedy każdy robi zdjęcia i nagrywa filmiki swoim telefonem, robiąc fotografie mobilne nie rzucamy się w oczy. Artystka zwraca jednak uwagę, że przed publikowaniem czyjegoś wizerunku, zawsze należy uzyskać zgodę bohatera zdjęcia.

Jest jeszcze jeden pozytyw. Smartfony są już często odporne na wodę i kurz.

Kiedy byłam na Islandii, przez 14 dni praktycznie cały czas padało. Ludziom wysiadały aparaty, zawilgotniały obiektywy. Spaliśmy w namiotach, więc nawet nie było tego gdzie wysuszyć. A ja z telefonem nie miałam problemu. wspomina w naszej rozmowie Dominika Koszowska

Przepis na dobre zdjęcie

Fotografka zdradza nam, że jej zdaniem najważniejsza w fotografii jest kompozycja. To ona wyróżnia dobre zdjęcie - nieważne, czy zrobimy je smartfonem czy aparatem. Jak mówi nam Dominika Koszowska, to właśnie dzięki kompozycji odbieramy zdjęcia jako harmonijne. Oczywiście możemy też łamać zasady kompozycji, ale żeby je złamać, trzeba je najpierw poznać.

Komponowanie kadru jest dla mnie najważniejsze. To ja widzę otaczający mnie świat w formacie przyszłej fotografii. I to ja wycinam z tego, co widzę dookoła jakiś kawałek, który ma kogoś zainteresować. zaznacza w rozmowie z WKatowicach.eu, utytuowana fotografka

Jak mówi artystka z Katowic, warto też zwrócić uwagę na światło. Sama uwielbia fotografować o wschodzie i zachodzie słońca, wykorzystując wyjątkowe i delikatne światłocienie. Swoim kursantom, których uczy fotografii, poleca robienie fotografii tego samego miejsca przez kilka dni, o różnych porach dnia i w różnych warunkach pogodowych.

Zdaniem najlepszej fotografki mobilnej na świecie, jeśli chce się robić dobre zdjęcia - nie należy również polegać na automatycznych trybach aparatów. Jeśli zamierza się fotografować za pomocą smartfona, warto zadbać o to, by jego aparat był wyposażony w manualny tryb ustawiania parametrów.

Inspirujące spacery z dziadkiem

Dominika Koszowska fotografować zaczęła już w dzieciństwie. Pasją do robienia zdjęć zaraził ją jej dziadek - fotograf. To właśnie przy nim artystka uczyła się sztuki robienia zdjęć, ale również ich wywoływania w ciemni.

Dziadek nauczył mnie - to chyba najważniejsze - patrzeć wycinkami. Kazał mi tworzyć taką ramkę z rąk i uczył, by skupić się na jednej rzeczy, która może kogoś zainteresować. wspomina w rozmowie z nami Dominika Koszowska

Chodziłam z dziadkiem na spacery, a dziadek pokazywał mi: „to jest ciekawy kadr… To można tak sfotografować…”. Myślę, że to mnie ukształtowało. dodaje artystka

Dominika Koszowska nie zajmuje się fotografią nieprzerwanie od dzieciństwa. Przestała się nią zajmować będąc w szkole średniej ze względu na brak czasu i pieniędzy na realizowanie tej pasji (dużo kosztowniejszej wówczas, niż współcześnie). Na szczęście nie był to koniec jej zamiłowania do robienia zdjęć.

Po dwu dekadach Koszowska wróciła do fotografii, kiedy realizując swoje marzenia, rozpoczęła studia graficzne. Jednym z wykładanych tam przedmiotów była fotografia. Wcześniejsze doświadczenia w fotografii „w manualu” sporo ułatwiły jej w opanowaniu sztuki fotografii cyfrowej.

Fotografia - nie tylko ta mobilna - z pewnością wiele by straciła, gdyby nie zamiłowanie do robienia zdjęć Dominiki Koszowskiej. Jej przykład pokazuje, że na powrót do realizowania własnej pasji nigdy nie jest za późno!

15 zdjęć

Zdjęcia Dominiki Koszowskiej. Najlepszej mobilnej fotografki na świecie

Pasją do fotografii w dzieciństwie zaraził ją dziadek - fotograf. Teraz osiąga światowe sukcesy w prestiżowych fotograficznych konkursach i jest mistrzynią w dziedzinie fotografii mobilnej. Za najlepszą na świecie uznano ją już trzykrotnie.  

15 zdjęć

Zobacz także

Rusza kolejna edycja konkursu fotograficznego "Katowice w obiektywie". Zdjęcia mają pokazać "Miasto Nauki"
Rusza kolejna edycja konkursu fotograficznego "Katowice w obiektywie". Zdjęcia mają pokazać "Miasto Nauki"
w Katowicach

Rusza kolejna edycja konkursu fotograficznego "Katowice w obiektywie". Zdjęcia mają pokazać "Miasto Nauki"

Ostatnie bilety do Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. Wielkie otwarcie już w weekend
Ostatnie bilety do Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. Wielkie otwarcie już w weekend
poza Katowicami

Ostatnie bilety do Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. Wielkie otwarcie już w weekend

Katowice w obiektywie. Zrób świetne zdjęcie i wygraj nagrodę
Katowice w obiektywie. Zrób świetne zdjęcie i wygraj nagrodę
w Katowicach

Katowice w obiektywie. Zrób świetne zdjęcie i wygraj nagrodę

     

do góry