To już ostatnie prace w parku na zbiegu ul. Leopolda i Le Ronda. Będzie tu plac zabaw, ogród sensoryczny, miejsce na grilla i platformy do obserwacji ptaków
Na finiszu są prace w parku na zbiegu ul. Leopolda i Le Ronda w Katowicach. Mieszkańcy wkrótce zyskają tu m.in. plac zabaw, ogród sensoryczny czy zielony labirynt, a także strefę workout, miejsce na grilla oraz platformy widokowe do obserwacji ptaków.
Prace w parku na zbiegu ul. Leopolda i Le Ronda na finiszu
Teren, na którym powstaje park, dotychczas był miejscem nieuporządkowanym. Po zakończeniu prac mieszkańcy zyskają m.in. plac zabaw, ogród sensoryczny czy zielony labirynt. Prace polegają także na pielęgnacji zieleni - powstaną polany, łąki kwietne oraz strefa widokowa. Mieszkańcy będą mogli korzystać z powstałej przestrzeni wiosną tego roku (2024).
To miejsce znakomicie nadaje się do założenia nowego miejskiego parku. Niedaleko są zlokalizowane osiedla mieszkaniowe, więc zielona przestrzeń ze strefami rekreacji idealnie się wpisze w okolicę. Prace obejmują pielęgnację istniejącej zieleni oraz nasadzenia krzewów i bylin, powstanie też ogród sensoryczny. Dodatkowo z myślą o najmłodszych wybudowany zostanie plac zabaw. mówi prezydent Katowic Marcin Krupa
Powstanie parku na pograniczu Bogucic i Dąbrówki Małej to jeden z elementów budowy bądź rewitalizacji czterech parków w Katowicach. Nowe lub odnowione zielone przestrzenie z miejscami rekreacji pojawią się także przy ul. Wantuły, w dolinie rzeki Ślepiotki oraz parku Wełnowieckim. Rewitalizowany jest także teren przy Stawie Kajakowym w Dolinie Trzech Stawów. Łączny koszt prac to ponad 40,6 mln zł. dodaje prezydent Katowic
Zakończyły się prace ziemne, wylewanie betonu i montaż okładzin w miejscach spadków w zbiornikach wodnych. Wykonano nawierzchnię granitową ścieżek, a na małym stawie zamontowano drewniane pomosty – postawiono konstrukcję podestu i deskowanie, pojawiły się również barierki. W najbliższym czasie kontynuowane będzie wykonywanie nawierzchni, a grunt i trawniki zostaną przygotowane do sadzenia roślin. Dostarczone i zamontowane mają zostać latarnie, dzięki którym będzie można spacerować także po zmroku. Kontynuowane będą także prace przy pomostach widokowych, placu zabaw oraz na terenie siłowni, której urządzenia wkrótce zostaną zamontowane. Koszt prac szacuje się na ponad 7,9 mln zł.
Miejsce zabaw dla najmłodszych
Nowo powstający park ma być miejscem, w którym dzieci będą chętnie spędzały czas. W tym celu zamontowano dla nich różne urządzenia do zabawy. Są to m.in. specjalny tor przeszkód z drążkami, szczudłami, linami i słupkami do balansowania i wspinania się. Na miejscu będzie dostępny również zestaw belek ułożonych w kształt piramidy, który pozwoli na wykonywanie ćwiczeń motorycznych, a także zachęci do kreatywnego myślenia i rozwoju zdolności poznawczych.
Wśród pozostałych urządzeń znajdą się m.in. talerz obrotowy, karuzela, równoważnia i huśtawki. Dzieci będą mogły skorzystać też z zestawu ze zjeżdżalnią, wzbogaconą o platformy na różnych wysokościach, siatkę do wspinaczki, liny do balansowania, rurę strażacką i poręcze do podciągania się. Zamontowany zostanie również domek z oknami, werandą, stolikami i siedziskami. Dostępny będzie także zestaw do zabawy piaskiem – żuraw z obrotowym uchwytem i wiaderkiem, stolik z lejkiem, a także koło młyńskie.
Aktywność na świeżym powietrzu
Park przyciągnie również miłośników aktywności fizycznych. Powstanie w nim bowiem strefa workout. Wśród urządzeń, które mają się tam znaleźć, wymienić można zestaw składający się z kilku modułów – zawierający drążki do podciągania, drabinki poziome i pionowe czy ławkę treningową. Umożliwi to wykonanie treningu różnych partii mięśni. Nie zabraknie też stojaków, przy których rowerzyści będą mogli zostawić swój sprzęt, aby móc skorzystać z innych atrakcji znajdujących się w parku.
Podczas spacerów odwiedzający będą mogli odpocząć na 15 ławkach, które będą rozmieszczone po całym terenie. Dla dzieci przygotowywane są również hamaki. Nie zabraknie także stolików z obrotową tarczą do gry w szachy oraz strefy relaksu z miejscem na grilla.
Odpoczynek wśród zieleni
Park będzie oazą zieleni wśród okolicznych zabudowań i dróg. Wybrane rośliny mają nawiązywać do naturalnych zbiorowisk, które znajdują się w tym miejscu. W niektórych punktach uzupełniana jest roślinność, aby podkreślić charakter miejsca. Mieszkańcy będą mogli korzystać z polan rekreacyjnych i łąki kwietnej. W ramach pielęgnacji zieleni przewidziane są nasadzenia 54 drzew, 1263 krzewy, 344 byliny, 29 pnączy i 1144 roślin wodnych.
W południowej stronie parku, wzdłuż alei głównej, zaprojektowano szpaler lip drobnolistnych. Drzewa poza dostarczaniem tlenu, będą stanowiły naturalną granicę oddzielającą park od sąsiednich działek. W zachodniej części znajdą się krzewy – m.in. forsycja, hortensja, lilak czy róża.
Dom dla wielu zwierząt
Jednym z elementów, które mieszkańcy będą mieć do dyspozycji po zakończeniu prac, będą platformy widokowe do obserwacji ptaków. Na terenie parku zamontowane zostaną karmniki oraz budki lęgowe dla różnych gatunków – sikorek, wróbli, szpaków, dudków, kowalików i innych dziuplaków. Oprócz tego będą tu tzw. domki i hotele dla owadów, a także domek dla jeży.
Nowy park znajduje się pomiędzy ul. Monte Cassino, Leopolda, LeRonda i Wiertniczą. Dzięki prowadzonym pracom powstaje tu teren rekreacyjny do wypoczynku, uprawiania sportów. Miejsce ma także walor edukacyjny dla dzieci i dorosłych – ze szczególnym uwzględnieniem edukacji ekologicznej i przyrodniczej. Pojawiające się elementy, jak. np. domki dla owadów, budki dla ptaków czy platformy widokowe, mają zachęcać do obcowania z przyrodą i spędzania czasu na świeżym powietrzu. podsumowuje dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, Mieczysław Wołosz
Zobacz także
Na Burowcu powstał ogród sensoryczny! Prezydent Katowic: Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu nasze miasto bardzo mocno się zmienia
Historię tego samochodzika powinny poznać całe Katowice! Wzrusza i daje do myślenia
Park Giszowiecki odzyskał swój blask. Sporo się tutaj zmieniło
Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach przygotowuje się do wiosny. Wielkie sprzątanie w mieście
Park Wełnowiecki przechodzi metamorfozę. Wkrótce mieszkańcy będą mogli zobaczyć jej efekty
Atrakcje dla dzieci, masa zieleni i hotele dla owadów. Coraz bliżej zakończenia prac nad parkiem w Kostuchnie
Nowe parki, rewitalizacja stawów oraz ulicy Mariackiej i Staromiejskiej. Prezydent Katowic zapowiada również powrót żubrów do Lasów Murckowskich i budowę cmentarza dla zwierząt [Zdjęcia]
"Żyrafa" z Parku Śląskiego wciąż bez głowy. Kiedy słynna rzeźba odzyska dawny blask?