Tydzień Muzyki w Mieście Nauki. W Katowicach warsztaty, koncerty i muzyczne place zabaw!

Redakcja WKATOWICACH.eu
28.07.2024w Katowicach

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki zobowiązuje. W czasie całego 2024 roku możemy przyglądać się najróżniejszym dziedzinom codziennego życia, z naukowego punktu widzenia. Na przełomie lipca i sierpnia przyszedł czas na muzykę. Co czeka nas w Katowicach? Sprawdzamy!

Warsztaty muzyczne

Tydzień Muzyki w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024

Warsztaty, potańcówki a nawet muzyczne place zabaw - w poniedziałek, 29 lipca, rozpocznie się w Katowicach Tydzień Muzyki. To 30 spośród zaplanowanych 50 tygodni tematycznych, podczas których mieszkańcy Katowic świętują przyznany miastu na 2024 rok tytuł Europejskiego Miasta Nauki.

Od 2015 roku Katowice są częścią Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. To ogromne wyróżnienie potwierdzające dorobek oraz potencjał miasta właśnie w tej dziedzinie kultury. Ten dorobek tworzyli i tworzą związani z Katowicami wybitni artyści: Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Grzegorz Fitelberg, ale też przedstawiciele innych nurtów muzycznych jak blues czy rap, a nawet muzycy uliczni tworzący klimat miasta żyjącego muzyką na co dzień. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Do tego należałoby dodać takie miejsca jak Akademia Muzyczna, siedziba NOSPR, Filharmonia Śląską, a niebawem również budowane w Brynowie Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej – Dom Kilara. dodaje prezydent

Hasłem przewodnim Tygodnia Muzyki będzie „zaangażowanie”, bo właśnie zmiana sposobu obcowania z muzyką z biernej na aktywną będzie głównym celem organizatorów. Zaangażowanie w tworzenie muzyki, w odkrywanie jej nowych, zaskakujących form, a nawet w zabawę muzyką, która może zamienić się w ważną naukę.

Jeśli zgodzimy się z Johnem Cagem, że „wszystko jest muzyką” oraz uznamy dowody potwierdzające, jak wielki wpływ może mieć ona na nasze życie, to wielowymiarowość programu Tygodnia Muzyki w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki będzie oczywistością.zapowiada kurator Tygodnia Muzyki, Łukasz Kałębasiak

Punktem wyjścia dla wydarzeń organizowanych podczas Tygodnia Muzyki będzie zarówno przeszłość, jak i teraźniejszość oraz przyszłość. Ciekawe zjawiska z historii muzyki w Katowicach i na Śląsku, muzyka jako narzędzie do lepszego zrozumienia i poznania miasta i otaczającego nas świata czy namysł nad tym, jak muzyka wpływa na naszą przyszłość – podczas Tygodnia Muzyki spróbujemy w praktyce udowodnić tezę Johna Cage’a.

W programie znajdują się warsztaty z tworzenia muzyki elektronicznej, które dla wszystkich chętnych (nawet nie mających wcześniej do czynienia z muzyką) poprowadzi katowicki artysta Jędrzej Siwek. Wraz z ich uczestnikami wystąpi na finał 1 sierpnia na wspólnym koncercie w amfiteatrze NOSPR w Strefie Kultury.

Wędrująca potańcówka – wraz z katowicką Kapelą Fedaków odkryjemy tajemnice tradycyjnej śląskiej muzyki i tańców, wędrując przez Katowice 31 lipca tanecznym krokiem w rytm muzyki. Kolejne punkty na mapie tej wędrówki poświęcone będą kolejnym tańcom (zagranym, ale też przybliżonym w formie przystępnej, krótkiej opowieści), aż do finałowej potańcówki i koncertu w podcieniach instytucji Katowice Miasto Ogrodów, gdzie Kapeli towarzyszyć będzie znakomity wirtuoz fortepianu Tymoteusz Bies.

Plac Zabaw/Playground – muzyka to najlepsza zabawa, dlatego profesjonalni edukatorzy muzyczni, na co dzień prowadzący zajęcia w katowickich szkołach w ramach Katowickiego Orkiestrowego Uniwersytetu Ludowego, zaproszą dzieci z katowickich dzielnic do zabawy muzyką wygrywaną np. na trąbkach. Miejscem tych improwizowanych warsztatów będą katowickie place zabaw. Mimo rozrywkowej formuły i punktowego charakteru, warsztaty będą cenną lekcją współpracy w grupie i uważności na drugiego człowieka.

Tylko nocą do klubu Puls – jedyny taki szlak turystyczny na świecie, w którym po śladach historii muzyki w mieście oprowadzają osoby, które ją tworzyły, ożyje podczas wieczornego spaceru. Na co dzień szlak zwiedza się z telefonem i aplikacją w ręku, a przewodnicy są wirtualni. Teraz wieczorny spacer po legendarnych miejscach dla rozwoju śląskiego bluesa, poprowadzą sami muzycy.

Więcej informacji na temat wydarzeń w ramach tygodnia wiedzy znajduje się na stronie internetowej: miastonauki.pl.

Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Wcześniej miano to nosiły m.in.: Barcelona, Monachium, Manchester czy Kopenhaga. Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W dniu 22 grudnia 2021 r. podpisana została umowa Konsorcjum Akademickiego - Katowice Miasto Nauki, której sygnatariuszami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach jako Lider Konsorcjum oraz Miasto Katowice – Strategiczny Partner Konsorcjum.

Zobacz także

Finałowy koncert PoluZONE 2024 za nami. Świetna zabawa na Dworcowej [Zdjęcia]
Finałowy koncert PoluZONE 2024 za nami. Świetna zabawa na Dworcowej [Zdjęcia]
w Katowicach

Finałowy koncert PoluZONE 2024 za nami. Świetna zabawa na Dworcowej [Zdjęcia]

Pierwsza potańcówka przed Teatrem Śląskim za nami. Było fantastycznie! [Zdjęcia]
Pierwsza potańcówka przed Teatrem Śląskim za nami. Było fantastycznie! [Zdjęcia]
w Katowicach

Pierwsza potańcówka przed Teatrem Śląskim za nami. Było fantastycznie! [Zdjęcia]

Spacery dźwiękowe, koncerty i karaoke na rynku. Przed nami Tydzień Dźwięku
Spacery dźwiękowe, koncerty i karaoke na rynku. Przed nami Tydzień Dźwięku
w Katowicach

Spacery dźwiękowe, koncerty i karaoke na rynku. Przed nami Tydzień Dźwięku

     

do góry