Uczniowie w szkołach bez telefonów? W Katowicach trwa konferencja „Uwaga! Smartfon” [Zdjęcia]
We wtorek, 6 czerwca, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczęła się konferencja „Uwaga! Smartfon”. To unikatowe w skali całej Europy wydarzenie poświęcone zagadnieniom cyfryzacji i nadmiernemu korzystaniu z urządzeń ekranowych przez dzieci i młodzież.
„Uwaga! Smartfon” 2023 w Katowicach
Konferencja „Uwaga! Smartfon” to wyjątkowe wydarzenie, w którym udział biorą wybitni specjaliści z dziedziny pedagogiki, psychologii i psychiatrii oraz eksperci i popularyzatorzy wiedzy o cyfrowych wyzwaniach z całego świata. Specjaliści dyskutują m.in. o „uzależnieniu od ekranów”, cyfryzacji edukacji, kwestii smartfonów w szkołach i roli nowoczesnych technologii w życiu społecznym.
„Uwaga! Smartfon” w MCK i prezentacja raportu
Wydarzenie rozpoczęło się od briefingu prasowego dotyczącego raportu Fundacji ProjektPL i Instytutu Pokolenia pn. "Smartfon? Tak, ale z głową. Jak ustalić zasady bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych". Raport jest dostępny do pobrania na stronie www.uwagasmartfon.pl
W raporcie najbardziej zaskoczył mnie ogrom szkód, jakie mogą wywołać smartfony. Zdawaliśmy sobie sprawę ze szkód społecznych, natomiast okazuje się, że też jest wiele zagrożeń medyczno-biologicznych, które powoduje nadużywanie smartfonów, szczególnie przez najmłodszych. Czy coś się da zrobić? To jest bardzo dobre pytanie, na które staraliśmy się odpowiedzieć w raporcie. Wnioski są dwojakie. Nie chodzi o to, żeby cofnąć się technologicznie, czy zakazywać korzystania ze smartfonów, ale zbudować nawyki i świadomość społeczną, żeby były one używane w sposób rozsądny. Musimy pilnować, żeby ich korzystanie było dopasowane do wieku osoby korzystającej. Jeśli popatrzymy na dyskusję z paleniem papierosów, to jeszcze kilkanaście lat temu pomysł o zakazie palenia w miejscach publicznych był traktowany jak zamach na wolność obywatelską. Dzisiaj jest to dla nas coś oczywistego.
mówi nam dyrektor Instytutu Pokolenia, Michał Kot
Prezent w postaci smartfona na komunię dla dziecka to jest patologia. To takie samo zachowanie, jak picie alkoholu przy dziecku czy palenie przy dziecku w wózku. Mam nadzieję, że dożyjemy takich czasów, że sprezentowanie telefonu dziecku na komunię będzie traktowane jako obciach.
dodaje przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Dorota Bojemska
Dorota Bojemska przekonywała, że potrzebne są również regulacje w szkołach, które w klarowny sposób opiszą prawidłowe korzystanie z telefonów przez uczniów. Jej zdaniem pomysł jest już wprowadzany przez dyrektorów niektórych placówek.
Dla przykładu, w Grecji na terenie szkoły niedozwolone jest korzystanie z telefonów komórkowych w celu odbierania i wykonywania połączeń oraz wysyłania wiadomości tekstowych, a także korzystanie z aparatów fotograficznych i urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Uczniowie muszą wyłączyć komórkę lub ustawić tryb cichy i trzymać urządzenie w torbie.
Podobnie polityka ujarzmiania smartfonów wygląda w innych państwach - mamy anglosaski łagodny i zdecentralizowany wymiar lub radykalny centralny w przypadku Francji czy Korei Południowej.
Dzieci do 12 roku życia nie powinny przynosić telefonu do szkoły. Nie dlatego, że smartfon jest zły, ale nie posiadamy narzędzi w szkole do wykorzystania smartfona. Nie mamy aplikacji, które służą do nauki, a tylko do przeglądania tego, co dzieje się u Britney Spears - to oczywiście takie porównanie.
przekonuje prof. Mariusz Jędrzejko, który kieruje ośrodkiem wsparcia dla dzieci i dorosłych z uzależnieniami i zaburzeniami w Józefowie
„Uwaga! Smartfon” 2022 w Krakowie
Poprzednia edycja "Uwaga Smartfon" odbyła się w formule hybrydowej - na żywo, w centrum kongresowym ICE w Krakowie i w sieci. Wzięło w niej udział stacjonarnie blisko 250 uczestników, setki uczestników online i 21 prelegentów.
Eksperci szukali wtedy odpowiedzi m.in. na pytania:
- Jak technologia wpływa na społeczeństwo i stosunki międzyludzkie, czy smartfony ułatwiają rodzicielstwo?
- Jakie rozwiązania powinny stosować szkoły, aby radzić sobie z nadużywaniem elektroniki?
- Jakie problemy psychiczne mają dzieci i młodzież oraz czy wpływ technologii na psychikę młodego pokolenia będzie wymagał zmian w sposobie pracy?
Zobacz także
Rządowy program "Dobry start". Można już składać wnioski i dostać 300 złotych
Forum GEN.PL na katowickim Muchowcu. To pierwsze tego typu wydarzenie dla młodych ludzi na skalę europejską. Na scenie O.S.T.R. [Zdjęcia]
[Weekend w Katowicach] Nietypowe targi w MCK, koncerty i atrakcje w Centrum Kato. Gdzie wybrać się w najbliższy weekend?
Harmonogram odbioru śmieci w telefonie. MPGK przypomina o wygodnych rozwiązaniach dla mieszkańców Katowic
Jazda bez czytanki. Czubówna, Mleczko czy Frej ostrzegają przed używaniem telefonów podczas jazdy samochodem [Zobacz grafiki]