Umowa z operatorem programu STOP SMOG w GZM podpisana
Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii została operatorem programu STOP SMOG w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Celem projektu jest poprawa jakości powietrza na jej terenie.
Wybrano operatora programu STOP SMOG
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wybrała operatora programu STOP SMOG w GZM. Została nim Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. Zadaniem Fundacji będzie m.in. przeprowadzenie audytów energetycznych budynków, których właściciele zgłosili się do projektu.
Operator będzie odpowiedzialny za kompleksową realizację wniosku u klienta, w tym za wykonanie audytów, określenie zakresu prac i opracowanie dokumentacji technicznej, a także wsparcie w wyłonieniu wykonawcy robót budowlanych, a następnie nadzór inwestorski i rozliczenie z NFOŚiGW. Ponadto będzie świadczył usługi doradztwa energetycznego dla beneficjentów.
Takie było nasze założenie, aby mieszkaniec, który zgłosi swój dom do projektu, nie musiał się niczym martwić. Mieszkańcy nie muszą szukać firmy remontowo-budowlanej i określać zakresu prac. To właśnie zadanie operatora. I co najważniejsze - zakres prac zostanie określony w taki sposób, by po ich przeprowadzeniu koszty ogrzania domu były niższe lub przynajmniej porównywalne do kosztów przed remontem.mówi wiceprzewodniczący Zarządu GZM, Henryk Borczyk
Celem projektu jest poprawa jakości powietrza na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Środki na jego realizację pochodzą z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, budżetu GZM i środków własnych gmin uczestniczących w projekcie.
Podejmowanie działań poprawiających stan techniczny budynków jest istotne z perspektywy komfortu życia ich mieszkańców, ale i z perspektywy lokalnej - poprawiając jakości powietrza i zmniejszając emisję zanieczyszczeń w gminie, co ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie i jakość życia ich mieszkańców. mówi prezes Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, która została operatorem programu, Szymon Liszka
Projekt jest skierowany do osób o niskich dochodach. Obejmie on realizację 210 przedsięwzięć niskoemisyjnych na terenie gmin:
- Będzin,
- Bieruń,
- Bobrowniki,
- Bytom,
- Dąbrowa Górnicza,
- Gierałtowice,
- Katowice,
- Mysłowice,
- Sośnicowice,
- Tychy,
- Zabrze.
Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej programu.
Zobacz także
Trwa walka z "kopciuchami". W Katowicach w tym roku wymieniono prawie 500 systemów ogrzewania z miejską dotacją
Drony Straży Miejskiej badają dym nad Katowicami. Za zanieczyszczanie powietrza grożą surowe kary
Podróż komunikacją ZTM za 1 zł na dłużej. Jak skorzystać z oferty Podróż Start/Stop?
Ponad 100 tysięcy złotych dofinansowania na remont domu. Możesz wziąć udział w akcji "Stop smog"
Likwidacja kopciuchów w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Porozumienie STOP SMOG
Katowice dostaną ponad 6,1 mln złotych na walkę ze smogiem