Unikat w skali Polski! Wieża spadochronowa w katowickim Parku Kościuszki to symbol, choć jej historia jest niejasna [Zdjęcia]
W latach 30. ubiegłego wieku takich obiektów w Polsce nie brakowało, ale obecnie wieża spadochronowa w katowickim Parku Kościuszki jest unikatem na skalę krajową. 35-metrowa konstrukcja góruje nad Parkiem Kościuszki przypominając jedne z najciemniejszych lat w historii miasta Katowice.
Wieża spadochronowa w Parku Kościuszki w Katowicach
Wieża spadochronowa to symbol nie tylko Parku Kościuszki, w którym się znajduje, ale i całych Katowic, a zwłaszcza katowickiego harcerstwa. Obecna konstrukcja jest bowiem swego rodzaju pomnikiem upamiętniającym bohaterskich obrońców miasta, którzy walczyli we wrześniu 1939 roku z nazistowskimi najeźdźcami. Choć historia obrony Katowic - z wieżą spadochronową w tle - do dziś jest niejasna i stanowi przedmiot dyskusji wielu historyków, to jednak stała się ważnym symbolem dla Związku Harcerstwa Polskiego. Na pewno wieża stanowiła punkt obserwacyjny 73. Pułku Piechoty. Czy bohaterscy obrońcy Katowic strzelali z niej do żołnierzy Wermachtu? Być może, jednak stanowiska historyków, relacje świadków i historyczne źródła są w tej kwestii rozbieżne.
Obecna konstrukcja wieży spadochronowej w Katowicach jest nieco niższa, niż jej pierwotnej poprzedniczki. Wieża wybudowana bowiem w latach 30. miała mierzyć według różnych źródeł między 50 a 60 metrów i być najwyższym tego typu obiektem w kraju, z kolei wieża, którą możemy podziwiać dziś ma około 35 metrów wysokości. Pierwsza wieża została wybudowana w roku 1937, ale w latach 40. niemieckie władze okupacyjne postanowiły dokonać jej rozbiórki. W latach 50. odbudowano obiekt w nieco mniejszej skali.
Wieże spadochronowe były popularne na krótko przed wybuchem II wojny światowej. Służyły ćwiczeniom skoków spadochronowych. Specjalna konstrukcja pozwalała na symulowanie skoku spadochronowego z samolotu. Dzięki niej skoczkowie uczyli się odpowiedniego wybicia oraz bezpiecznego lądowania. Czasza spadochronu była tu jedynie atrapą, a skaczącego asekurowała specjalna lina rozwijająca się z wysięgnika wieży. Po raz ostatni w celach szkoleniowych katowicką wieżę wykorzystano prawdopodobnie w latach 50.
Od tamtego czasu wieża spadochronowa w Parku Kościuszki jest jedynie symbolem – swego rodzaju pomnikiem obrońców Katowic z czasów II wojny światowej.
Zobaczcie jedyną zachowaną w Polsce wieżę spadochronową, którą można znaleźć w katowickim Parku Kościuszki.
Zobacz także
Wieża spadochronowa i plac zabaw w Parku Kościuszki przejdzie remont [Zdjęcia]
Promenada po muzyce. Park Kościuszki znów rozbrzmiał pięknymi dźwiękami [Zdjęcia]
Mroczne Zawodzie i Szopienice. Zobaczcie prace Darka Kocurka [Zdjęcia]
Mrówcza Górka w Katowicach. Fotospacer po mało znanym miejscu [Zdjęcia]
Wieża widokowa Muzeum Śląskiego przechodzi remont. Zwiedzający wrócą tam na wiosnę 2025 roku [Zdjęcia]
Oaza zieleni w sercu Katowic. Park Kościuszki w wiosennej odsłonie [Galeria zdjęć]
Katowicki Hufiec ZHP obchodzi 100-lecie istnienia. W Parku Kościuszki odbył się Festyn Harcerski [Galeria zdjęć]