W Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach powstanie Laboratorium Multimediów
Autorski interfejs z systemem modularnym, światowej klasy nagłośnienie immersyjne oraz system wirtualnej akustyki - tym wszystkim wyróżniać będzie się innowacyjne w skali Europy Laboratorium Multimediów, które powstaje w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach z wykorzystaniem rozwiązań ISOVER i RIGIPS. Jego otwarcie przewidziane jest na przełom kwietnia i maja 2023 roku.
Co wyróżnia Laboratorium Multimediów?
Laboratorium Multimediów powstające na terenie kampusu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach będzie dawało niespotykane dotychczas możliwości realizowania immersyjnych wydarzeń z pogranicza sztuk wizualnych i dźwięku.
Wyposażone będzie m.in.
- w pionierski system wielokanałowej emisji dźwięku w domenie 3D
- oraz system do symulowania akustyki pomieszczeń na żywo, w trakcie koncertów i sesji nagraniowych.
W planach są innowacyjne projekty, które w przyszłości zrewolucjonizują podejście do dźwięku oraz rezydencje artystyczne pod okiem twórców przestrzeni.
Miejsce ma służyć także jako platforma do wymiany wiedzy o dźwięku i naukowym podejściu do niego, a zarazem być przestrzenią do dzielenia się dobrymi praktykami, łączącą środowiska twórcze, naukowe i biznesowe. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom ISOVER i RIGIPS placówka powstająca w Katowicach śmiało będzie mogło konkurować z innymi obiektami tego typu w skali Europy.
Wymagający projekt w katowickiej ASP
Placówka powstająca w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych ma wysoko postawioną poprzeczkę zarówno, jeśli chodzi o możliwości związane z dźwiękiem, jak i zastosowane materiały budowlane. W związku z tym wybór partnerów do stworzenia i wykończenia tego wyjątkowego miejsca nie mógł być przypadkowy.
Współpraca z ekspertami budownictwa wydała mi się oczywista przede wszystkim ze względu na wysoką jakość produktów, w tym ważne dla nas zastosowanie m.in. wełny ISOVER Multimax 30, Aku-Płyty i Super-Vent Plus oraz specjalnych dźwiękoizolacyjnych płyt gipsowo-kartonowych RIGIPS PRO Aku Typ A. Wybór materiałów o doskonałych właściwościach izolacyjnych to dla nas podstawa, ponieważ to one decydują o poziomie ciszy w pomieszczeniu, a to niezwykle ważny aspekt w studiach nagrań i produkcji muzycznej. Przekazane nam produkty cechują doskonałe właściwości dźwiękochłonne, dzięki czemu idealnie nadają się do wykorzystania ich w procesie izolacji akustycznej. Dzięki nim przestrzeń studia będzie całkowicie niezależna akustycznie od reszty budynku, w którym się mieścimy.mówi pomysłodawca i założyciel powstającego w Katowicach Laboratorium Muzycznego, Paweł Pindur
Rewolucyjne podejście do dźwięku
Obecność Laboratorium Multimediów w ASP w Katowicach pozwoli na dalsze badania nad dźwiękiem. Warto wspomnieć, że w zasobach studia znajdzie się bogate instrumentarium muzyczne i eksperymentalne. Praca w tak innowacyjnym środowisku, jakim będzie katowickie Laboratorium Multimediów, umożliwi uzyskanie unikatowych kompetencji na światowym poziomie.
Powstające Laboratorium stworzy szansę eksploracji zupełnie nowych obszarów i związanych z nimi narzędzi. Możliwość pracy w otoczeniu najnowszych technologii to także okazja do podnoszenia jakości naszego kształcenia w profesjonalnym środowisku, adekwatnie do wymogów dynamicznie zmieniającego się rynku multimediów. mówi rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. Grzegorz Hańderek
Zarówno dla założycieli Laboratorium, jak i pracowników i studentów Akademii powstanie placówki stwarza możliwość twórczego działania na styku sound designu i sztuk wizualnych, otwarcia programu rezydencyjnego, a także organizacji serii wykładów czy widowisk audiowizualnych. Założyciele studia planują współpracę z ośrodkami z całego świata m.in.
- z węgierskim Spatial Sound Institute
- czy wrocławską Pracownią Badań Pejzażu Dźwiękowego.
Jak tylko poznaliśmy pomysłodawców, pełnych energii, wiedzy i z wizją stworzenia miejsca spektakularnego, które pozwoli zgłębiać wiedzę z pogranicza sztuk wizualnych i dźwięku, w tym akustyki - wiedzieliśmy, że chcemy w tym uczestniczyć. ASP to pierwsza uczelnia artystyczna, w projekt której się zaangażowaliśmy. Dotychczas były to szkoły i uczelnie techniczne. Realizowaliśmy już wcześniej różne projekty z uczelniami wyższymi i wiemy, jak ważna i prestiżowa jest taka współpraca. Współuczestniczyliśmy m.in. w powstaniu komory bezechowej w murach krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. W budowie tego najcichszego miejsca w Polsce również wykorzystana została wełna ISOVER Multimax 30. mówi koordynator marki ISOVER, Anna Kozera
Muzyczne laboratorium w sercu Śląska
Laboratorium powstaje na Śląsku, ponieważ to z tą okolicą pomysłodawca i jego najbliżsi współpracownicy związani są najbardziej. Założyciele planują zapraszać do studia ludzi z całego świata, by wspólnie realizować innowacyjne projekty, które w przyszłości zrewolucjonizują podejście do dźwięku.
Fundacja Soundscape planuje także zaopiekować się twórcami, dać im wsparcie merytoryczne i pomóc stawiać pierwsze kroki w branży. Marki ISOVER i RIGIPS, dostarczając swoje produkty do wykończenia studia pokazały, jak bardzo wierzą w potencjał tego miejsca, a także potwierdzają swoje zaangażowanie w edukację i rozwój lokalnej społeczności, szczególnie studentów.
Źródło: ISOVER / Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o.
Zobacz także
Bezpłatne muzyczne warsztaty dla dzieci! W Katowicach startuje Sound Lab
Katowice miastem tańca! Finisz trzeciego sezonu programu Przestrzenie Sztuki
Muzeum Śląskie zaprasza na wystawy do końca roku
Beboki z Katowic wystąpiły w teledysku. Są też bohaterami spektaklu w Teatrze Korez
"Najgorsza wystawa jaką widziałem" w ASP Katowice. Plują, smarkają i donoszą na siebie nawzajem [Zdjęcia]
Niezwykła wystawa "Poza Edenem. Sztuka współczesna z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach" [Zdjęcia]
Witkacy i inspiracje. Wyjątkowa wystawa pod patronatem WKATOWICACH.eu w Muzeum Historii Katowic
Akademia Muzyczna w Katowicach zyska nowy budynek. Powstaje Akademicka Strefa Sztuki Scenicznej