W Dąbrówce Małej jest nowy zabytek. Do rejestru trafił "transatlantyk" [Galeria zdjęć]
Katowice zyskały nowy zabytek. Od miesiąca w rejestrze budynków zabytkowych widnieje tzw. transatlantyk z Dąbrówki Małej. Charakterystyczny ze względu na swoją architekturę budynek przedszkola przy ul. Hallera 72 powstał w latach 30. XX wieku.
Nowy zabytek w Katowicach
W Katowicach mamy nowy zabytek. Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach, w dniu 28 lipca 2023 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1234/23 został wpisany budynek przedszkola przy ul. gen. Józefa Hallera 72 w Katowicach - Dąbrówce Małej.
Budynek przedszkola w Dąbrówce Małej przy obecnej ul. gen. Józefa Hallera 72 wzniesiono z inicjatywy ówczesnego naczelnika gminy Dąbrówka Mała − Augustyna Rzepki. Modernistyczny obiekt miał powstać wraz z całym założeniem planistycznym ogrodu jordanowskiego (obecny pl. Żołnierzy Września) w miejscu wcześniejszych ogródków działkowych.
Całe założenie zaprojektował prawdopodobnie Kazimierz Wędrowski. Budowę sfinansowały między innymi: gmina, władze wojewódzkie oraz gminne stowarzyszenia. Obiekt otwarto w 1937 r. Budynek posiada cechy stylu funkcjonalistycznego wraz z elementami stylu okrętowego.
W literaturze często pojawia się błędna informacja, że na jego dachu zaprojektowano niewielki basen, podczas gdy płaski dach pokryty papą utrzymuje się na drewnianej więźbie. W przedszkolnym ogrodzie usytuowano pierwotnie pergolę, piaskownicę i dwa betonowe baseny.
Obecnie w budynku mieści się Miejskie Przedszkole nr 38 (wchodzące w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Katowicach). Po II wojnie światowej ogród jordanowski stał się parkiem miejskim, na którego terenie 18.09.1960 r. odsłonięto pomnik ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców Dąbrówki Małej.
Budynek przedszkola zachował się w zasadniczo niezmienionym stanie, z oryginalną pierwotną bryłą, posiadającą charakterystyczny półeliptyczny belweder, przez co obiekt określany jest mianem „transatlantyku”.
Źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach
Zobacz także
Zabytkowy tramwaj jeździ po Katowicach. Warto się przejechać
Katowice przeznaczą kilkaset tysięcy złotych na zabytki. Radni przyjęli uchwałę
Budynki stacji kolejowej w Katowicach Szopienicach trafiły do rejestru zabytków! GALERIA ZDJĘĆ