W Katowicach pojawią się pedagodzy ulicy. Dlaczego? Jest wiele historii jak ta pana Leszka
To już pewne! W Katowicach pojawią się pedagodzy ulicy i asystenci osób bezdomnych. Mają oni pomóc osobom bez dachu nad głową w powrocie do normalnego funkcjonowania. To bardzo ważny krok, bo historii - takich jak ta pana Leszka, którą jako pierwsza opisała Gazeta Wyborcza - jest wiele.
Bezdomny Pan Leszek na ulicach Katowic
Pana Leszka często można spotkać przed kinoteatrem Rialto w Katowicach. Mieszkańcy widują go również wieczorami, gdy sypia na wózku, opierając głowę o parapet stojącego obok kiosku. Część osób mija pana Leszka bezrefleksyjnie, jednak inni chcą mu pomóc - przynoszą np. ciepłe posiłki.
Mężczyzna często nie chce współpracować. Z własnego wyboru dwukrotnie opuścił noclegownię. Nie można z nim też nawiązać dłuższej rozmowy. Jego sytuacja jest szczególnie dotkliwa w obecnych warunkach pogodowych. Pozostaje pytanie: co możemy zrobić i jak pomóc takim osobom?
Bezdomność a działania służb
Na kwestie bezdomności zwracają uwagę nie tylko mieszkańcy, ale przede wszystkim służby temu dedykowane. Katowicki MOPS podejmuje wszelkie działania, by wyjść naprzeciw temu problemowi.
Prowadzimy kampanię informacyjną, angażujemy organizacje pozarządowe, docieramy do osób bezdomnych, namawiamy ich do zejścia z ulicy i skorzystania z oferowanego przez nas schronienia.
mówi nam kierownik działu ds. osób bezdomnych w katowickim MOPSie, Jacek Marciniak
W województwie śląskim znajduje się około 5 tysięcy osób bezdomnych. Z danych zebranych w 2019 roku wynika, że w samych Katowicach jest około 400 osób bez dachu nad głową. Miasto cały czas jest przygotowane na przyjęcie ich w ośrodkach pomocy.
Mamy trzy noclegownie otwarte całą dobę (dwie dla mężczyzn, jedną dla kobiet - przyp. red.). Posiadamy również trzy jadłodajnie oraz łaźnię. Sprowadzamy odzież używaną dla osób bezdomnych.
dodaje Jacek Marciniak
Pedagodzy uliczni i asystenci osób bezdomnych odpowiedzą na bezdomność uliczną
W przyszłym roku katowicki MOPS planuje utworzyć dwa nowe stanowiska, by przeciwdziałać bezdomności w mieście.
Powołamy dwóch pedagogów ulicy. Są to ludzie przygotowywani do odpowiedniej komunikacji z osobami bezdomnymi, posiadający wiedzę na temat kryzysów i uzależnień oraz dwóch asystentów osób bezdomnych. Będą oni pomagać osobom bezdomnym wyjść z ich trudnej sytuacji małymi kroczkami. Takie osoby będą codziennie pracowały na ulicy.
przekazał nam Jacek Marciniak
Jak pomóc osobom w potrzebie?
Można zacząć od rozmowy z osobą potrzebującą pomocy. Możemy zaproponować też ciepły posiłek lub transport do noclegowni. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, by pomóc, możemy zwrócić się do służb i organizacji pozarządowych:
- Straż Miejska (986),
- Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach (987),
- MOPS (322 510 087).
Autor: Katarzyna Tomczyk
Zobacz także
Koncert Światła. Wyjątkowe wydarzenie w czasie Jarmarku na Nikiszu
Gdzie kupić żywą choinkę? W środku lasu w Ochojcu! Tam jest cała plantacja. Do wyboru sosny czarne i świerki [Zdjęcia]
Tu bezdomni znajdują schronienie w Katowicach. Odwiedzamy jedną z placówek [Galeria zdjęć]
Dzień Kota w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach [ZDJĘCIA]