W Katowicach powstaje Szkoła Ogrodników. Otrzymamy darmowe porady
Chcecie stworzyć swój ogródek, a nie wiecie od czego zacząć? Z pomocą przyjdzie Szkoła Ogrodników w Katowicach. Dzięki bezpłatnym spotkaniom i poradom będzie nam łatwiej sadzić rośliny i warzywa w mieście, a także prowadzić ogrody społeczne.
Szkoła Ogrodników w Katowicach
Jeśli chcecie wspólnie z sąsiadami lub grupą znajomych stworzyć ogród społeczny lub tylko rozpocząć przygodę z ogrodnictwem na własnym parapecie - to specjaliści w Katowicach z chęcią wam doradzą. W naszym mieście powstaje Szkoła Ogrodników. Swoimi poradami o roślinności dzielić się będzie m.in. Monika Laksa.
Pani Monika jest ogrodniczką miejską z pasji. Od około 2010 roku działa również społecznie w sektorze NGS-ów, a od 2016 roku obsadza zieleńce i miejsca należące do miasta. Założyła Fundację Ogrody Przyszłości i Lawendowy Ogród Katowic na Ochojcu. W październiku zorganizowała konferencję Ogrody Społeczne Katowic, podczas której nawiązała bliższą relację z Katowicami. Rozwinęła się jej współpraca z Wiolettą Niziołek-Żądło, która prowadzi m.in. aplikację KatoObywatel czy grupę KatoOgrodnicy. Pani Wiola była również pomysłodawcą akcji ZróbMy sobie grządki.
Pani Wiola zaproponowała szerszą współpracę. Zainteresował się także radny Adrian Szymura. Powstaje więc Szkoła Ogrodników. Chcemy dogonić inne miasta, które mają bardziej scentralizowane ogrody społeczne i mają dla nich formę wsparcia. Chcielibyśmy iść w tę stronę. Chcielibyśmy poprowadzić mieszkańców w tym temacie i żeby czuli wsparcie. mówi w rozmowie z portalem WKATOWICACH.eu Monika Laksa
Szkoła Ogrodników to ogólna koncepcja, w ramach której odbywać się będą różne działania.
Co miesiąc odbywać się będą warsztaty ogrodnicze, by zachęcać mieszkańców do aktywniejszych nasadzeń, uprawy warzyw w mieście. Chcemy podtrzymywać i rozwijać wiedzę ogrodniczą wśród wszystkich pokoleń. Każdy miesiąc będzie miał inny temat. opowiada pani Monika
W listopadzie tematem będzie przygotowanie ogrodu do zimy. W tym lista prac koniecznych do wykonania w ogrodach w gruncie, ale też w donicach, na parapecie, balkonie oraz w domu. Dowiemy się też, co zrobić z liśćmi (ziemia liściowa), jak pomóc jeżom w mieście, czy w jaki sposób praktykować hortiterapię w ogrodzie. Bliski kontakt z naturą w założeniu ma obniżyć stres, poprawić nastrój, przywrócić równowagę psychiczną i zniwelować stany depresyjne.
Zapisy na warsztaty odbywają się pod adresem: fundacja.ogrodyprzyszlosci@gmail.com i potrwają do piątku, 17 listopada, do godz. 12:00. Ilość miejsc jest ograniczona.
Warsztaty odbędą się 18 listopada (sobota) w godz. 10:00-13:00 w Kato Science Corner (róg ulic Pocztowa i Młyńska przy Placu Kwiatowym).
Ponadto w ramach Szkoły Ogrodników w grupie KatoOgrodnicy na Facebooku będą co tydzień pojawiać się różne porady ogrodnicze. Tam można również zadawać pytania i szukać rad. Powstanie również Lotna Szkoła Ogrodników.
Powstanie specjalna podstrona o ogrodach społecznych w Katowicach. Z niej będziemy mogli dowiedzieć się, gdzie znajdują się ogrody społeczne w naszym mieście oraz z jakiej inicjatywy powstały. Będę objeżdżała i wspierała wszystkie ogrody około społeczne i społeczne. Chcemy integrować to środowisko. mówi nam pani Monika
Jeśli zastanawiamy się, czy chcemy skierować swoje zainteresowania w ogrodniczą stronę, wystarczy wykonać pierwszy krok. Później sami poczujemy, czy jest to coś dla nas.
Każdy może zostać ogrodnikiem jeśli poczuje taką chęć. Tutaj nie ma ograniczeń, bo może to być dziecko, ale również senior. Chodzi o chęć kontaktu z naturą. Nie musimy kończyć szkół, bo wiedzy w internecie jest naprawdę dużo i jest ona ogólnodostępna. Mamy Zakład Zieleni Miejskiej, powstaje Szkoła Ogrodników, są także w Katowicach centra ogrodnicze, które również wspierają swoją wiedzą i doświadczeniem. Można przeczytać tysiące książek, ale nie o to chodzi. Jeśli ktoś ma chęci i to czuje, to wystarczy zacząć od małych kroków np. posiać nasionko w swojej doniczce. Od tego zaczynamy - od obserwacji, w jaki sposób rozwijają się rośliny. W ogrodnictwie największą frajdą jest obserwacja natury. powiedziała nam pasjonatka ogrodnictwa
Katowiczanie coraz chętniej biorą udział w zielonych inicjatywach. Pomagają sadzić różne rośliny, sprzątają tereny zielone czy zgłaszają projekty w ramach różnych obywatelskich inicjatyw.
Mieszkańcy Katowic coraz chętniej pokazują zainteresowanie chęcią powrotem do natury. Widać to w kilku dzielnicach, ale również wśród wniosków składanych do Zielonego Budżetu czy w ramach Inicjatywy Lokalnej. Coraz więcej inicjatyw jest zielonych.mówi Monika Laksa
Zobacz także
Ogród społeczny Flanca na Giszowcu rozkwita! I ty możesz o niego zadbać [Zdjęcia]
Chcesz zasadzić w mieście lawendę? Zgłoś się do Lawendowego Ogrodu Katowic
II edycja spacerów „Rośliny w Wielkim Mieście”. Przed nami także 3. Festiwal Lawendy w Katowicach
Porozumienie Katowic i Szkoły w Chmurze. Placówka dostarczyła potrzebne dokumenty
Wybrano zadania do 12. edycji Inicjatywy lokalnej w Katowicach. Miasto przeznaczy na nie 1 milion złotych
Zielona ściana, ogrody deszczowe i łąki. Przed terminalami i na parkingu Katowice Airport zrobi się zielono [Zdjęcia]
Katowice grają w zielone! Zakład Zieleni Miejskiej urządza kolejne zielone przestrzenie
Spodek i MCK będą zasilane "zieloną energią". W czasie konferencji PRECOP 28 podpisano umowę
Zielony zamiast szarego. Ulica Warszawska w Katowicach zazielenia się! Posadzono mnóstwo krzewów [Zdjęcia]
II Festiwal Lawendy w Katowicach. Zabawa w Lawendowym Ogrodzie Katowic [Galeria zdjęć]