W Katowicach zakończyła się 16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki. "To była najlepiej zorganizowana Olimpiada w historii"
Dobiegła końca 16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki. Zorganizowano ją w województwie śląskim. Jej uczestnicy rywalizowali między innymi w katowickim MCK i Spodku. Szef IOAA podkreślał, że było to najlepiej zorganizowane tego typu wydarzenie w historii.
Za nami 16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (IOAA)
W Katowicach zakończyła się 16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (IOAA). Jej zwycięzcą został Peter Andolšek ze Słowenii. Otrzymał on również złoty medal oraz tytuły Najlepszego Zawodnika w Obserwacjach i Najlepszego Zawodnika w Analizie Danych. Tytuł Najlepszego w Zadaniach Teoretycznych zdobył Andrei - Darius Dragomir - reprezentant Rumunii. Łącznie rozdano 27 złotych medali, 41 srebrnych i 50 brązowych oraz przyznano 29 wyróżnień.
Reprezentanci Polski Gniewosz Armista, Michał Jagodziński, Piotr Jędrzejczyk oraz Krzysztof Król zdobyli brązowe medale, natomiast Maksymilian Wdowiarz-Bilski medal złoty.
Zorganizowano także drużynowy konkurs mieszany, w którym zawodnicy z różnych krajów rywalizowali w losowo dobranych zespołach. W tym roku wygrały ex æquo drużyny:
Aestrea:
- Teo Alvånger (Szwecja)
- Moiz Muddassir (Pakistan)
- Atravazd Harutyunyan (Armenia)
- Dzaky Rafiansyah (Indonezja)
- Vladimir Milanov (Bułgaria)
Victoria:
- Prodromos Fotiadis (Grecja)
- Paulo H. dos Santos Silva (Brazylia)
- Bryan Herdianto (Indonezja)
- Boyu Wang (Chiny)
- Maksymilian Wdowiarz-Bilski (Polska)
Nagrodę na najlepsze plakaty olimpijskie otrzymały reprezentacje Afganistanu i Cypru.
Nagrody 16. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki w województwie śląskim
Międzynarodowa Olimpiada (IOAA) odbyła się w województwie śląskim - między innymi w Katowicach
To była najlepiej zorganizowana Olimpiada w historii. powiedział podczas uroczystości zakończenia Olimpiady Prezydent IOAA, prof. Aniket Sule
Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki odbyła się w województwie śląskim już po raz drugi. Poprzednia została zorganizowana w 2011 roku. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 250 zawodników z 50 krajów.
Gratuluję wszystkim zwycięzcom - przyjaźnie, które tu zawarliście zaprocentują w waszej dalszej pracy naukowej. powiedział Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski
W czasie Olimpiady uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także refleksem i zdolnością rozwiązywania niestandardowych problemów. W jednym z zadań grupowych mieli na przykład rozkodować wiadomość z kosmosu - hipotetyczną odpowiedź na sygnał wysłany przez radioteleskop w Arecibo w 1974 roku w stronę gromady kulistej Messier 13. Tego samego dnia musieli się nauczyć posługiwania nieco zmodyfikowaną wersją starożytnego instrumentu astronomicznego - astrolabium.
Największym zaskoczeniem dla uczestników Olimpiady były jednak zadania obserwacyjne przeprowadzone w poniedziałek 14 sierpnia. Większość uczniów widząc w harmonogramie godziny 10:00 - 15:00 spodziewało się obserwacji Słońca.
A jednak Olimpijczycy ku swojemu zdziwieniu zostali przeprowadzeni z Międzynarodowego Centrum Kongresowego do katowickiego Spodka. Wnętrze hali zaciemniono. Na płycie Spodka stanęły teleskopy skierowane … w przezrocza znajdujące się wysoko na widowni. Zadania polegały między innymi na odnalezieniu supernowej w galaktyce oraz satelitów Saturna. Zespół Planetarium Śląskiego wykonał tytaniczną pracę.
Tylko jednego dnia - 13 sierpnia zeskanowano 16 000 rozwiązań uczniów - co skutecznie zawiesiło serwery szwajcarskiego systemu służącego do ustalania rankingów zawodników. Usterkę udało się jednak usunąć już po godzinie. Olimpiada była doskonałą okazją do poznania się młodych ludzi zafascynowanych astronomią i astrofizyką.
Już za kilka lat wielu z uczestników będzie stanowiło trzon światowej nauki. Doświadczenia zdobyte na tej olimpiadzie, już po raz drugi zorganizowanej w województwie śląskim zaprocentują podczas ich naukowych karier.
Kolejne zmagania odbędą się za rok w Brazylii.
Zobacz także
Szczęśliwa Martyna Swatowska-Wenglarczyk! Tak w Katowicach przywitano brązową medalistkę olimpijską [Zdjęcia]
Perseidy 2023. Przed nami noc spadających gwiazd!
Obserwacje w Planetarium Śląskim i rozwiązywanie zadań w katowickim MCK. W Katowicach rusza 16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki
Jedi, szturmowcy i Darth Vader w Planetarium Śląskim? To pierwszy Śląski Konwent Fantastyki "Cosmicon" [Galeria zdjęć]
Prawdziwy kosmos! Zobaczcie zdjęcia z oficjalnego otwarcia Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. Od dziś Planetarium jest czynne dla zwiedzających