W Sejmiku Województwa Śląskiego padł apel do prezydenta Dudy. Co się działo na sesji?
Po raz drugi w maju zebrał się Sejmik Województwa Śląskiego nowej, siódmej kadencji. Podjęto uchwałę m.in. o pomocy dla osieroconych dzieci po wypadku w KWK Bobrek, padł również apel do prezydenta Andrzeja Dudy o nadanie śląskiemu językowi statusu języka regionalnego. Pożegnano również Katarzynę Stachowicz, która zostanie posłanką RP.
Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego
20 maja ponownie obradował Sejmik Województwa Śląskiego. W trakcie sesji pojawiły się nowe uchwały, podjęto również ważne decyzje w sprawie przewodniczących komisji.
Podczas obrad podjęto m.in. uchwały w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Śląskiego na lata 2024-2035 oraz zmian budżetu i w budżecie na 2024 rok.
Do porządku obrad włączono ponadto dwie uchwały – pierwszą w imieniu klubu radnych Koalicji Obywatelskiej zgłosiła radna Ewa Chmielorz, a jej treść w formie oświadczenia dotyczyła kwestii związanej z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, a w konkretnym omawianym przypadku budowy linii 170 Kolei Dużych Prędkości.
Naszym zdaniem inwestycja ta nie realizuje celu publicznego, gdyż hipotetyczne korzyści ekonomiczne dla regionu (…) nie są współmierne do strat, jakie niesie ze sobą dotychczasowy sposób prowadzenia tego przedsięwzięcia, Proponowane przebiegi tej linii naruszają ład przestrzenny miast – niszcząc och struktury, doprowadzają do dewastacji środowiska naturalnego i nie biorą pod uwagę zarówno szkód górniczych, jak też cennych, w obecnym czasie zbiorników wód podziemnych. napisano w uzasadnieniu
Druga z włączonych do porządku uchwał, zgłoszona przez radną Urszulę Koszutską miała formę apelu skierowanego do prezydenta RP Andrzeja Dudy o podjęcie działań dotyczących podpisania ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym nadającym śląskiemu status języka regionalnego.
Podczas sesji wybrano nowy skład poszczególnych Komisji Sejmiku:
- Edukacji, Nauki i Kultury - przewodniczącą została Lucyna Ekkert,
- Polityki i Ochrony Zdrowia - przewodniczącą wybrano Aleksandrę Poloczek
- Rolnictwa i Terenów Wiejskich - przewodniczącym został Marek Bieniek,
- Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego - przewodniczącym wybrano Grzegorza Wolnika,
- Sportu, Turystyki i Rekreacji - funkcję przewodniczącego powierzono Maciejowi Kolonowi,
- Współpracy Zagranicznej i Integracji Europejskiej - nowym przewodniczącym jest Paweł Kobyliński,
- Środowiska i Gospodarki Wodnej - przewodniczącym został Bronisław Karasek,
- Statutowo-Regulaminowej - przewodniczącą wybrano Dorotę Tobiszowską,
- Skarg, Petycji i Wniosków - przewodniczącym został Rafał Ryplewicz.
- Przewodniczącym Komisji Doraźnej Kapituły Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego został Jan Chrząszcz.
W trakcie majowych obrad powołano także Komisję Doraźną ds. Projektów Rządowych, której przewodniczącą została Ewa Chmielorz.
Spośród radnych delegatami do Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej zostali: Rafał Ryplewicz i Bronisław Karasek.
Podczas obrad podjęto uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Bytomia, która zostanie przeznaczona na wsparcie dzieci osieroconych w wyniku wypadku, do którego doszło w KWK Bobrek 26 marca.
Przyznano także dofinansowanie i wyrażono zgodę na zawarcie umów o dofinansowanie ze środków PFRON, na okres dłuższy niż jeden rok budżetowy, robót budowlanych dotyczących obiektów służących rehabilitacji, w związku z potrzebami osób niepełnosprawnych, z wyjątkiem rozbiórki tych obiektów.
Radni podjęli w trakcie obrad uchwałę w sprawie przekształcenia szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Specjalnych przy Ośrodku Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży w Orzeszu poprzez utworzenie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Przyjęto ponadto uchwałę dotyczącą oceny sytuacji na rynku pracy województwa śląskiego i realizacji zadań w zakresie polityki rynku pracy w 2023 roku.
Katarzyna Stachowicz przestała być radną Sejmiku Województwa Śląskiego, gdyż otrzymała mandat posłanki RP. 20 maja pożegnała się i podziękowała za współpracę.
Dziękuję wszystkim radnym i pracownikom Urzędu Marszałkowskiego za lata pracy na rzecz regionu. Jestem przekonana, że obecny zarząd województwa zrobi wszystko, aby rozwijało się ono jeszcze dynamiczniej. Jednocześnie jestem szczęśliwa i zaszczycona faktem, iż mieszkańcy dostrzegli moje zaangażowanie w walkę o poprawę jakości służby zdrowia i ochronę środowiska. Jestem do waszej dyspozycji i gotowości do dalszej współpracy. podkreśliła w swoim wystąpieniu Katarzyna Stachowicz
Zobacz także
Leszek Pietraszek nowym wicemarszałkiem województwa śląskiego. Zastąpi zatrzymanego przez CBA Bartłomieja S.
Wiceministra edukacji w Katowicach: Szkoła musi się zmieniać w porozumieniu z nauczycielami [Zdjęcia]
Sejmik Województwa Śląskiego wybrał nowego marszałka. Został nim ponownie, po kilkuletniej przerwie, Wojciech Saługa [Zdjęcia]
Ślōnsko gŏdka uznana przez Sejm za język regionalny. Teraz dyskusja przenosi się do Senatu