Wcześniej był Rzym i Porto. Na WUF11 podpisano Deklarację Katowicką
W poniedziałek, 27 czerwca, w Muzeum Śląskim w Katowicach w trakcie Światowego Forum Miejskiego podpisano Deklarację Katowicką. Jest to dokument sieci EMA podpisany przez obecnych delegatów z europejskich obszarów metropolitalnych. Wcześniej ogłoszono je w Rzymie i Porto. Co oznacza dla mieszkańców?
Deklaracja Katowicka podczas szczytu sieci EMA została podpisana m.in. przez obszary metropolitalne: Barcelony, Brukseli, Oslo, Helsinek, Turynu, Rzymu, Porto, Paryża, Montpelliera, Wiednia.
Wszystkie trzy deklaracje, w tym również Deklaracja Katowicka, to manifest ideowy, czyli mówiąc wprost - manifest, który podkreśla najważniejsze kierunki rozwojowe, które są wspólne i ważne dla wszystkich europejskich metropolii.
Przez ostatnie 7 lat pokazaliśmy, że nasza sieć jest miejscem dialogu. Łączymy duże, średnie i małe miasta, również obszary wiejskie. Dzielimy się rozwiązaniami i co najważniejsze, chcemy być reprezentowani w Unii Eurpejskiej. Unia musi uznać nasze znaczenie i rolę, jaką w niej odgrywamy.
mówi portalowi WKATOWICACH.eu hiszpański polityk, który reprezentuje European Metropolitan Authorities, Ernest Maragall
Rozmawiamy o pięciu kluczowych filarach. To jest zarządzanie metropolitalne, wykorzystanie zasobów infrastruktury, współpraca międzynarodowa, zmiana klimatu i wojna w Ukrainie, czyli pomoc uchodźcom. Chcemy nasze wspólne doświadczenia wykorzystywać i współpracować w tym zakresie. Deklaracja Katowicka jest to stanowisko, które ma pokazać, czego - jako metropolie - oczekujemy i na co zwracamy uwagę, w tych obszarach, które wymieniłem. Są wyzwania, którym nawet duże miasta - bez współpracy z innymi - nie są w stanie sprostać.
dodaje przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kazimierz Karolczak
To bardzo ważny dokument. Pamiętajmy, że dobra współpraca na arenie międzynarodowej czy europejskiej, z poszczególnymi metropoliami, które funkcjonują znacznie dłużej niż Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest konieczna, żeby umacniać rolę metropolii w obecnie funkcjonującym systemie prawnym. Metropolia jest wtedy sprawniejsza i może zdecydowanie lepiej służyć mieszkańcom Katowic i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
przekonuje wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun
Górnośląsko- zagłębiowska Metropolia współpracuje z European Metropolitan Authorities od 2018 roku. To inicjatywa, tworząca przestrzeń do debaty politycznej dla europejskich obszarów metropolitalnych. Ma na celu wymianę doświadczeń, wspieranie wspólnych projektów, a także podejmowanie wspólnych działań na rzecz wzmacniania roli obszarów metropolitalnych w agendach Unii Europejskiej oraz w projektowanych instrumentach finansowych.
Zobacz także
Metropolia GZM ma 5 lat. Czekają miniwycieczki. 2 lipca autobusami i tramwajami pojedziemy za darmo, ale musimy mieć specjalny bilet
Świat o Katowicach i World Urban Forum. Rozmawiamy z uczestnikami WUF11 #PYTAMYWKATOWICACH
Katowice miastem 15-minutowym? Poznaliśmy World Cities Report 2022 w trakcie konferencji WUF11
Świetna zabawa przed katowicką Halą Parkową. Na scenie Fokus, Rahim, Kaliber 44 i inni
Polsko-Ukraiński Festyn Integracyjny "Bądźmy razem". Gry i zabawy, animacje, pyszne dania i bańki mydlane!
Ludzie na World Urban Forum 11. Do Katowic przyjechali ludzie z całego świata
Kradzież w hotelu w Katowicach. Z pokoju obywatela Angoli zniknęła saszetka z dokumentami i rzeczy osobiste
W Katowicach powstanie centrum pomocowe dla dzieci z Ukrainy. Jest porozumienie między UNICEF a miastem
MetroLab otwarty w CINiBIE. Dziś budowali tu miasto. To jedna ze stref WUF11
Czasowe zmiany w organizacji ruchu w rejonie MCK, w związku z WUF11. Od 23 czerwca zamkniętych jest kilka ulic
Alcione Rodrigues De Meireles z Brazylii o Katowicach i WUF11 #PYTAMY WKATOWICACH