Weekend w Katowicach: 5-7 kwietnia. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!
Przed nami pierwszy kwietniowy weekend. W niedzielę oczywiście zachęcamy, by iść i zagłosować w wyborach samorządowych - to jednak nie wszystko, co będzie się działo w nadchodzących dniach. Jak zwykle sprawdzamy, co ciekawego dzieje się w Katowicach.
Weekend w Katowicach 5-7 kwietnia
Derby Katowic
Przed nami derby Katowic w IV lidze. Rozwój Katowice zmierzy się ze Spartą Katowice na stadionie w Piotrowicach. Gospodarze zdobyli 7 punktów, goście - 12 i będą chcieli wziąć rewanż za porażkę z września. Wstęp na trybuny wolny.
Sobota, 6 kwietnia 11:00, Asnyka 27. Więcej TU.
Cały Janów Razem. Dogrywka
W piątek, 5 kwietnia odbędzie się akcja "Cały Janów Razem. Dogrywka". Impreza rozpocznie się o godz. 18:00. Planowane atrakcje to:
- starcie na lodzie TLHK vs.MHL,
- konkursy dla kibiców,
- rozstrzygnięcie plebiscytu kibiców MVP SEZONU,
- rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci,
- spotkanie z trenerami, zawodniczkami i zawodnikami,
- ostatni taki doping w tym sezonie.
Lodowisko Jantor, 5 kwietnia 18:00. Więcej TUTAJ.
Heksy na zielonej hałdzie
Śląskie Heksy zapraszają na spacer śladami kolei wąskotorowej i postindustrialnej przyrody. Spacer kierowany jest do wszystkich zainteresowanych przyrodą, spacerowaniem, robieniem zdjęć, rozmowami na śląskie tematy, a także tych, którzy chcą miło spędzić czas.
Idziemy wspólnie na hałdę od strony Bogucic. Spacer potrwa ok. 2-3 godziny. Trasa jest średnio trudna, prowadzi naturalnymi ścieżkami gruntowymi, możemy natrafić na kałuże i błoto. Ubierzcie się odpowiednio do pogody, załóżcie wygodne buty, weźcie ze sobą wodę, prowiant.
Ulica Leopolda, 6 kwietnia 11:00. Więcej TU.
12 Festiwal Filmów Żeglarskich Jacht Film
Już 6 i 7 kwietnia 2024 roku w Kinie Kosmos w Katowicach odbędzie się niezwykłe wydarzenie, które przeniesie was w świat, gdzie morze, wiatr i woda opowiadają swoje najbardziej fascynujące historie. Festiwal Filmów Żeglarskich Jacht Film to wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak na wielkim ekranie ożywają żeglarskie przygody, pełne niezwykłych widoków i emocjonujących wyzwań.
Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W tle tych historii zawsze są żagle i woda.
Repertuar sobota (15:00-20:00):
- Wszystko albo nic / Anglia / 2022 / 66 minut,
- Morski włóczęga. Wyprawa „Gold of Bengal” / Francja / 2014 / 52 minuty,
- Niepokonani, niepokonany. / Polska / 2004 / 40 minut
- Jak przeprowadzałem polskie żeglarstwo z epoki dykty i tektury do epoki nowych technologii - spotkanie z kpt. Romanem Paszke
Repertuar niedziela (15:00-19:00)
- 252 dni samotności / Estonia / 2020 / 54 minuty,
- Optimista / RPA / 2017 / 50 minut,
- Sailau / Dania / 2023 / 60 minut.
Możliwa jest zmiana programu i niespodzianki.
W tym roku mamy zaszczyt gościć wyjątkową postać świata żeglarstwa – kapitana Romana Paszke, jednego z najbardziej doświadczonych i utytułowanych polskich żeglarzy. Kapitan Paszke jest postacią legendarną, znaną z pasji i niezliczonych sukcesów na morzu. Jego życie to gotowy scenariusz na film pełen przygód, rekordów i niezłomnej woli walki z żywiołem. To on, dzieląc się swoimi historiami i doświadczeniami, będzie inspiracją dla wszystkich, którzy marzą o własnych żeglarskich przygodach.
6 i 7 kwietnia, Kino Kosmos. Więcej TUTAJ.
Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym
Ratownicy wystartują w różnych konkurencjach. Na Basenie Burowiec będziemy mogli podziwiać ratowników startujących indywidualnie i grupowo. Dla uczestników będzie to okazja do sprawdzenia się i treningu.
Basen Burowiec, 6 kwietnia, 9:00. Więcej TU.
Mistrzostwa Śląska Młodzików i Kadetów w zapasach
Po raz kolejny będziemy mogli podziwiać młodych adeptów w zapasach. Na matach zmierzą się ze sobą roczniki 2007-2009 i 2010-2012. W zawodach biorą udział zawodnicy z województwa śląskiego.
Hala MOSiR Józefowska, 6 kwietnia 11:00
Wernisaż wystawy Interferencje
Dzieła artystyczne eksponowane na wystawie zostały stworzone przez twórczynie i twórców związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Ekspozycja dotyka tego co jest najistotniejsze w drugim człowieku: jego wnętrza i towarzyszących mu odczuć, jego wrażliwości i czułości. Jesienią ubiegłego roku w jednym miejscu, podczas przesłuchań dyrygentów w trakcie odbywania się XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach, spotkały się wrażliwości artystów wizualnych i muzyków. Obecnie prezentowane realizacje artystyczne są wizualnym wglądem w różnorodność postaw twórczych, wrażliwości i doświadczeń artystycznych osób posługujących się szeroko pojętym językiem sztuk wizualnych.
Po wernisażu o godz. 19:00 odbywa się koncert, na którym wystąpi Jakub Jakowicz – skrzypce, solista występujący podczas XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Bilety na koncert do nabycia w kasie lub na stronie internetowej Filharmonii.
Wydarzenie dostępne dla wszystkich. Nie ma konieczności rezerwacji miejsc. Wystawa będzie czynna od 6 kwietnia do 12 maja w godzinach pracy Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego.
Filharmonia Śląska, hol lustrzany (Sokolska 2) - 18:30. Więcej TU.
Koncert Moje dźwiękowe miasto
Podstawą programu koncertowego stanowić będą kompozycje stworzone przez uczestników wtorkowych i środowych warsztatów prowadzonych przez dr Przemysława Schellera podczas Tygodnia Dźwięku. Jako kontrapunkt do twórczości Mieszkańców Miasta Nauki posłużą kompozycje elektroakustyczne kompozytorów związanych z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Tematem przewodnim jest krajobraz dźwiękowy Katowic. W zależności od indywidualnej wrażliwości artystów może przybrać on formę obiektywnego przedstawienia otaczającego nas świata, albo subiektywnej koncentracji na wybranym, brzmiącym elemencie. Utwory, powstałe z samodzielnie dokonanych nagrań terenowych, a następnie poddane obróbce przy pomocy nowoczesnych technologii dźwiękowych zostaną zaprezentowane z towarzyszeniem instalacji wizualnej tworzonej przez artystów związanych z katowicką Akademią Sztuk Pięknych na czele z dr hab Pawłem Mędrkiem.
Na wydarzenie obowiązują zapisy TU. Limit uczestników wynosi 150 osób.
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, 14:00–15:30. Więcej TUTAJ.
W katowickich kinach
Nowy miesiąc przywita kinomanów sporą dawką filmowych nowości! Na ekranach Heliosa znajdą się aż cztery premiery: „Czerwone maki”, „Pogromcy duchów. Imperium lodu”, „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica Szkolnego Podwórka” i „Omen. Początek”. W repertuarze sieci nie zabraknie też specjalnych cyklów i seansów przedpremierowych.
Polską nowością nadchodzącego tygodnia będzie produkcja historyczna „Czerwone maki”, czyli pierwszy rodzimy film o zwycięskiej bitwie pod Monte Cassino. Jędrek to kombinator i drobny złodziejaszek, jednak zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu powoduje w nim głęboką przemianę. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na klasztor, którego nie potrafiły zdobyć wcześniej siły alianckie. Nadchodząca bitwa przesądzi o życiu tysięcy żołnierzy Armii Andersa… W obsadzie między innymi: Nicolas Przygoda, Michał Żurawski, Bartłomiej Topa i Mateusz Banasiuk.
Na miłośników słynnej serii z lat 80. już wkrótce czekają wielkie emocje, gdyż w repertuarze kin znajdzie się film „Pogromcy duchów. Imperium lodu”. W nowym rozdziale historia powraca do miejsca, w którym wszystko się zaczęło - kultowej nowojorskiej remizy strażackiej. Odkrycie starożytnego artefaktu uwalnia złą moc, przez co mieszkańcy zaczynają zamarzać w środku lata… Aby stawić czoła nowemu zagrożeniu, poprzednia i aktualna ekipa pogromców duchów muszą działać razem!
Na ekranach znajdzie się również nowa odsłona serii horrorów – „Omen: Początek”. Tym razem ma być to prequel do słynnego tytułu „Omen” z 1976 roku. Młoda Amerykanka zostaje wysłana do Rzymu, gdzie zaczynają dręczyć ją mroczne siły, przez które zaczyna kwestionować swoją wiarę. Odkrywa także mrożący krew w żyłach spisek, mający na celu sprowadzenie na świat zła wcielonego…
W repertuarze Heliosa zagości także premiera dla najmłodszych – „Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica Szkolnego Podwórka”. Klasa Idy wita nowych uczniów: niesfornego pingwina i nieśmiałego kameleona. Z okazji zbliżającej się okrągłej rocznicy założenia szkoły uczniowie pragną przygotować spektakl opowiadający o jej historii, jednak napotykają liczne kłopoty. W dodatku ktoś chce doprowadzić do zamknięcia placówki… Magiczne zwierzęta muszą pomóc w rozwiązaniu zagadki!
Widzowie mogą ponadto obejrzeć najpopularniejsze nowości ostatnich tygodni. Należy do nich „Godzilla i Kong: Nowe imperium”. Grupa naukowców, badająca istnienie potworów, odbiera spod powierzchni Ziemi tajemniczy sygnał. Okazuje się, że Kong musi zacząć działać razem z Godzillą, aby stawić czoła kolosalnemu zagrożeniu… Nadal na wielkich ekranach można zobaczyć także dokument „Budda. Dzieciak ‘98”, przybliżający niecodzienną historię życia jednego z najbardziej znanych polskich influencerów – Buddy.
W repertuarze Heliosa znajdą się również przeboje dla młodszych kinomanów. „Za duży na bajki 2” to polski film familijny, przybliżający historię Waldka, który pragnie po latach odnaleźć swojego ojca wraz z grupą przyjaciół. Na ekranach zagości także porywająca animacja „Kung Fu Panda 4”, czyli kolejna odsłona zabawnej serii o Smoczym Wojowniku, Po. Ponadto w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia, w Heliosie odbędą się Filmowe Poranki, w ramach których zostanie wyświetlony zestaw pozytywnych bajek „44 Koty”. Tradycyjnie projekcjom towarzyszyć będą animacje i konkursy!
W czwartek, 11 kwietnia, w kinach sieci odbędą się przedpremierowe seanse filmu „Civil War”. To dystopijna wizja Stanów Zjednoczonych, w których toczy się wojna domowa. Grupa dziennikarzy próbuje dostać się do Waszyngtonu, będącego epicentrum dramatycznych wydarzeń, by przeprowadzić ostatni wywiad z prezydentem…
Helios zaprasza również na projekcje wydarzeń sportowych na żywo. W nadchodzącym tygodniu na wielkich ekranach zagoszczą mecze ćwierćfinałowe Ligi Mistrzów UEFA. 9 kwietnia będzie to pojedynek Realu Madryt z Manchesterem City, a 10 kwietnia odbędzie się starcie PSG z FC Barceloną!
Kino Konesera zawita na wielkie ekrany aż dwukrotnie. Najpierw w niedzielę, 7 kwietnia, kinomani będą mogli zapoznać się z oscarową propozycją „Biedne istoty” z fenomenalną Emmą Stone w roli głównej. Następnie na 8 kwietnia zaplanowane są pokazy japońskiego dramatu „Perfect Days” z niezwykłą aktorską kreacją Kōjiego Yakusho, która została nagrodzona na festiwalu w Cannes. 11 kwietnia fani polskiego filmu mogą zobaczyć film „Ultima Thule” z Jakubem Gierszałem w roli głównej, w ramach cyklu Kultura Dostępna. Trzydziestoletni Bartek wyrusza w samotną podróż na najbardziej odosobnioną brytyjską wyspę, aby odnaleźć siebie…
Szczegóły dotyczące seansów w nadchodzącym repertuarze oraz bilety można znaleźć na stronie www.helios.pl, w aplikacji mobilnej oraz w kasach kinowych w całej Polsce. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a także – zaoszczędzić.
Zobacz także
Młodzicy Naprzodu Janów walczą o Mistrza Polski. Czeka też sporo atrakcji w piątek
Spacery dźwiękowe, koncerty i karaoke na rynku. Przed nami Tydzień Dźwięku