Województwo Śląskie podejmuje międzynarodową współpracę. W Katowicach gościły delegacje ze Słowacji i Japonii
Międzynarodowe spotkania miały miejsce w ostatnim czasie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Nasz region odwiedziły delegacje z Japonii i Słowacji. Obie wizyty przyniosły ważne skutki dla współpracy na międzynarodowym poziomie.
Polsko-Japońska współpraca w regionalnym wydaniu
W Sali Sejmu Śląskiego podpisano memorandum o współpracy pomiędzy Województwem Śląskim a Prefekturą Gifu, którego ważnym ośrodkiem jest miasto Ena w Japonii. Podpisy pod dokumentem złożyli, marszałek województwa Jakub Chełstowski, gubernator Prefektury Hajima Furuta.
W uroczystości obok japońskiej delegacji uczestniczyli także ambasador Japonii w Polsce Miyajima Akio, ambasador Polski w Japonii Paweł Milewski; członkowie zarządu województwa, Krzysztof Klimosz i Grzegorz Boski; wiceprezydent Tychów Maciej Gramatyka oraz radne Sejmiku: Maria Materla, Dorota Simela-Konieczny, Alina Bednarz i Katarzyna Stachowicz. Podpisanie umowy poprzedził występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Markami dla obywateli Japonii są miasta jak Kraków i Warszawa, ale wierzę, że od dziś taką rozpoznawalną marką będą także Katowice. Nasze regiony będą współpracowały w obszarze gospodarki i kultury, zresztą Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zdążył już zyskać w Japonii sporą popularność. Warto zaznaczyć, że Ena - główne miasto Prefektury Gifu ma finalnie stać miastem partnerskim Tychów. To ośrodek posiadający ogromny potencjał turystyczny, a wizytówkami są ruiny zamków i świątyń, których zwiedzania to prawdziwa podróż przez wieki i historię kraju oraz znane na świecie muzeum Hiroshige. zaakcentował marszałek Jakub Chełstowski
To dla nas wszystkich nowe, bardzo cenne doświadczenie. Mamy sobie nawzajem wiele do zaoferowania, zwłaszcza, że łączą nas wspólne wartości. Cieszę się, że nasze regiony stają się sobie tak bliskie. Sport, kultura, turystyka, a przede wszystkim gospodarka to obszary, w których będziemy zacieśniać współpracę. powiedział gubernator Prefektury Hajima Furuta
Miasto Ena w prefekturze Gifu, gościło reprezentację polskich kajakarzy podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Prefekturę Gifu utworzono w 1871 roku, po obaleniu systemu feudalnego, z dawnych prowincji Hida i Mino. Prefektura jest członkiem Greater Nagoya Initiative, której celem jest promowanie międzynarodowej wymiany gospodarczej w celu przyciągnięcia wybitnych firm, technologii, ludzi i informacji z całego świata do Greater Nagoya. Wytwarza się tam tradycyjne produkty lokalne jak ceramikę, maszyny elektryczne, maszyny ogólne, samochody, samoloty i sprzęt transportowy, wspierający japoński przemysł wytwórczy. Od stycznia 2021 roku część powiatów została wyznaczona jako „Strefa specjalna do stworzenia klastra przemysłu lotniczego nr 1 w Azji”. Prefektura kompleksowo wspiera rozwój przemysłu lotniczego.
Wizyta delegacji ze Słowacji w województwie śląskim
Słowacka delegacja na czele z przewodniczącą Samorządowego Kraju Żylińskiego Eriką Jurinovą gościła w Województwie Śląskim. Słowaccy samorządowcy spotkali się z marszałkiem Jakubem Chełstowskim.
Turystyka, współpraca gospodarcza oraz innowacje są wspólnym mianownikiem działań, które chcemy razem rozpocząć. Co więcej, chcemy kwestie współpracy poszerzać, wspólnie z Krajem Żylińskim i Morawsko-Śląskim stworzyć międzyregionalną platformę ze wspólną marketingową wizją rozwoju naszych ojczyzn. Otworzyć tym samym nową przestrzeń gospodarczą i biznesową. Strona słowacka chce skorzystać z naszych doświadczeń właśnie w zakresie innowacji. Chętnie służymy pomocą. podkreślił marszałek województwa Jakub Chełstowski.
Podczas wizyty rozmawiano o współpracy w obszarze gospodarki, innowacji i turystyki, rozwoju projektu TRITIA (wspólne projekty Województwa Śląskiego i Żyliny, w tym np. „LIFE. Śląskie. Przywracamy błękit”) oraz sprawie podpisania Trójstronnego Oświadczenia o Współpracy XII 2023 na wzór Trójkąta Weimarskiego.
Na mocy tego porozumienia powstałby Regionalny Trójkąt Transgraniczny z inicjatywy regionów: Województwa Śląskiego, Kraju Morawsko-Śląskiego i Kraju Żylińskiego.
Mamy za sobą już wiele wspólnych projektów czy wystaw, a nawet pobytów szkoleniowych. Ważne jest jednak, aby ciągle otwartym tematem była wzajemna edukacja. Imponujące są osiągnięcia i doświadczenia Województwa Śląskiego w zakresie innowacji w procesie transformacji. Nie ukrywam, że mile widziany byłby doradca ze strony Województwa Śląskiego, który pomógłby i nam w tym zakresie. przekonuje dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Kraju Żylińskiego, Iveta Chabadova
Chcemy przede wszystkim czerpać z doświadczeń Województwa Śląskiego, którego atrakcją turystyczną są Beskidy czy Żywiecczyzna. Rozwój turystyki w Kraju Żylińskim w oparciu o doświadczenia naszego sąsiada są pewnego rodzaju drogowskazem. Zależy nam na wypromowaniu turystycznej marki naszego regionu, zaktywizować go, przy czym należy brać pod uwagę jego specyfikę, bo w naszym przypadku aż 60 proc. powierzchni regionu to tereny chronione. dodaje przewodnicząca Samorządowego Kraju Żylińskiego Erika Jurinova
Zobacz także
Otwarcie Honorowego Konsulatu Mongolii w Katowicach. Działaniem obejmie aż 3 województwa
Modernizacja Kanału Regatowego w Parku Śląskim wchodzi w ważny etap
Rajd Śląska 2023: Setka załóg i decydująca rozgrywka o mistrzostwo Polski. Inauguracja imprezy w Katowicach
Dyrektor UNICEF Regionu Europy i Azji Centralnej z wizytą w Katowicach. Odwiedziła m.in. Spilno Hub