Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wyniki w Polsce, w województwie śląskim i w Katowicach
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce zaplanowano na 9 czerwca 2024. Liczenie głosów zakończyło się 10 czerwca. PKW podała oficjalne wyniki wyborów.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 w Polsce
PKW podała oficjalne wyniki we wszystkich okręgach wyborczych.
- Koalicja Obywatelska - 21 mandatów (37,06%),
- PiS — 20 (36,16%),
- Konfederacja — 6 (12,08%),
- Trzecia Droga — 3 (6,91%),
- Lewica — 3 (6,3%).
Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024
- Frekwencja w Polsce: 40,65% (11 829 725 wydanych kart do głosowania)
- Frekwencja w woj. śląskim: 40,31% (1 339 123 wydanych kart do głosowania)
- Frekwencja w Katowicach: 47,41% (100 609 wydanych kart do głosowania)
Wyniki wyborów 2024 do Parlamentu Europejskiego w Katowicach:
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
- Oddanych głosów: 50 501
- Wynik procentowy: 50,42%
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
- Oddanych głosów: 26 272
- Wynik procentowy: 26,23%
KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ
- Oddanych głosów: 8 898
- Wynik procentowy: 8,88%
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA
- Oddanych głosów: 6 698
- Wynik procentowy: 6,69%
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
- Oddanych głosów: 6 201
- Wynik procentowy: 6,19%
KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY-NORMALNA POLSKA W NORMALNEJ EUROPIE
- Oddanych głosów: 667
- Wynik procentowy: 0,67%
KOMITET WYBORCZY NORMALNY KRAJ
- Oddanych głosów: 387
- Wynik procentowy: 0,39%
KOMITET WYBORCZY RUCH NAPRAWY POLSKI
- Oddanych głosów: 217
- Wynik procentowy: 0,22%
KOMITET WYBORCZY POLEXIT
- Oddanych głosów: 175
- Wynik procentowy: 0,17%
KOMITET WYBORCZY POLSKA LIBERALNA STRAJK PRZEDSIĘBIORCÓW
- Oddanych głosów: 144
- Wynik procentowy: 0,14%
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 w woj. śląskim. Liczba oddanych głosów na poszczególne listy i kandydatów
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 w woj. śląskim. Liczba oddanych głosów na poszczególne listy i kandydatów
Wcześniej informowaliśmy, 9 czerwca, 21:00
O godzinie 21:00 zakończyły się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze zostały zamkięte. Według sondażowych wyników najlepszy wynik uzyskała Koalicja Obywatelska przed Prawm i Sprawiedliwością i Konfederacją. Mandaty w PE ma także uzyskać Trzecia Droga oraz Lewica.
Ostateczne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku poda Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu głosów ze wszystkich okręgów wyborczych. Prawdopodobnie zostaną one ogłoszone 10 czerwca.
Frekwencja w skali kraju wyniosła niespełna 40%.
Wcześniej pisaliśmy, 9 czerwca, 19:00:
Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Katowice znajdują się w Okręgu Wyborczym nr 11 obejmującym cały obszar województwa śląskie.
Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła dane dotyczące frekwencji na godzinę 17:00.
- Frekwencja w Polsce: 28,20%
- Frekwencja w województwie śląskim: 27,86%
- Frekwencja w mieście Katowice: 32,27%
Lokale wyborcze są czynne do godziny 21:00. Głosujący, którzy stawią się w komisjach (z dokumentem tożsamości) otrzymują jedną kartę do głosowania. Aby oddać ważny głos, wyborcy powinni postawić znak „X” w kratce przy nazwisku jednego z kandydatów.
W naszym województwie do godziny 17:00 wydano 917 381 kard do głosowania, a w Katowicach wydano ich 67 544.
Wcześniej pisaliśmy, 9 czerwca, 13:30:
Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Katowice znajdują się w Okręgu Wyborczym nr 11 obejmującym cały obszar województwa śląskie.
Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła dane dotyczące frekwencji na godzinę 12:00.
- Frekwencja w Polsce: 11,66%.
- Frekwencja w województwie śląskim: 11,59%.
- Frekwencja w mieście Katowice: 12,90%.
Do południa w naszym województwie wydano 381 228 kart do głosowania, a w Katowicach wydanych kart wyborczych do godziny 12:00 było 26 979. Uprawnionych do głosowania w Katowicach jest 209 134 osób.
Kolejne dane PKW przekaże około godziny 18:30.
Lokale wyborcze są czynne do godziny 21:00. Głosujący, którzy stawią się w komisjach (z dokumentem tożsamości) otrzymują jedną kartę do głosowania. Aby oddać ważny głos, wyborcy powinni postawić znak „X” w kratce przy nazwisku jednego z kandydatów.
Swój udział w wyborach do europarlamentu, na terenie Katowic (dzięki możliwości zmiany miejsca głosowania) zadeklarował m.in. piosenkarka Krystyna Prońko, która jest w naszym mieście w związku z koncertem w ramach Festiwalu Miast Partnerskich „Łączy nas chleb” w Parku Zadole.
Wcześniej informowaliśmy:
Co pięć lat obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów i posłanki do Parlamentu Europejskiego. Najbliższe głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbędzie się 9 czerwca 2024 roku. Lokale wyborcze będą czynne między godziną 7:00 a 21:00.
Organizacja wyborów leży w gestii każdego kraju, ale istnieją pewne wspólne przepisy, które kraje muszą stosować. Wybory muszą odbyć się w ciągu czterech dni, od czwartku do niedzieli. Liczba posłów i posłanek do PE wybranych z danej partii politycznej jest proporcjonalna do liczby otrzymanych przez nią głosów. Obywatele UE mieszkający w innym kraju UE mogą tam głosować i kandydować w wyborach. Każdy obywatel może głosować tylko raz.
W czerwcu 2024 r. wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami. Z reguły, łączna liczba posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego jest ustalana przed każdymi wyborami. Nie może przekroczyć 750 osób plus przewodniczący/ca.
Liczba posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, którzy zostaną wybrani w każdym kraju w wyborach europejskich w 2024 r.:
- Niemcy: 96
- Francja: 81
- Włochy: 76
- Hiszpania: 61
- Polska: 53
- Rumunia: 33
- Holandia: 31
- Belgia: 22
- Grecja: 21
- Czechy: 21
- Szwecja: 21
- Portugalia: 21
- Węgry: 21
- Austria: 20
- Bułgaria: 17
- Dania: 15
- Finlandia: 15
- Słowacja: 15
- Irlandia: 14
- Chorwacja: 12
- Litwa: 11
- Słowenia: 9
- Łotwa: 9
- Estonia: 7
- Cypr: 6
- Luksemburg: 6
- Malta: 6
Liczba posłów i posłanek do PE wybieranych z każdego kraju UE jest ustalana przed każdymi wyborami i opiera się na zasadzie degresywnej proporcjonalności, co oznacza, że każdy poseł i posłanka do PE z większego kraju reprezentuje więcej osób niż poseł czy posłanka z mniejszego kraju. Minimalna liczba posłów i posłanek do PE z dowolnego kraju to sześcioro, a maksymalna to 96.
W wyborach europejskich, obywatele krajów Unii Europejskiej głosują na swoich przedstawicieli i wybierają posłów i posłanki do Parlamentu Europejskiego. Parlament Europejski jest jedynym na świecie ponadnarodowym zgromadzeniem wybieranym w wyborach bezpośrednich. Posłowie i posłanki do Parlamentu Europejskiego reprezentują interesy obywateli UE na szczeblu europejskim.
Wraz z przedstawicielami rządów krajów Unii Europejskiej, europosłowie i europosłanki kształtują nowe akty prawne i decydują o prawach, które mają wpływ na wszystkie aspekty życia w całej Unii Europejskiej, od wspierania gospodarki i bezpieczeństwa, po walkę z ubóstwem i ze zmianą klimatu.
Posłowie i posłanki zwracają uwagę na ważne tematy polityczne, gospodarcze i społeczne oraz stoją na straży wartości Unii Europejskiej: poszanowania praw człowieka, wolności, demokracji, równości i praworządności.
Parlament zatwierdza budżet UE i kontroluje to, jak wydawane są pieniądze. Wybiera również przewodniczącego lub przewodniczącą Komisji Europejskiej, mianuje komisarzy i pociąga ich do odpowiedzialności. Parlament Europejski przyjmuje przepisy, które dotyczą nas wszystkich: mają wpływ na duże kraje i małe społeczności, potężne przedsiębiorstwa i start-upy, kwestie globalne i lokalne.
Prawodawstwo UE zajmuje się sprawami, które dla większości obywateli są bardzo ważne, takimi jak środowisko, bezpieczeństwo, migracja, polityka społeczna, prawa konsumentów, gospodarka, praworządność i wiele innych. W dzisiejszym świecie każde zagadnienie, które jest istotne na szczeblu krajowym, ma również wymiar europejski.
Wybrani w wyborach posłowie i posłanki do PE tworzą grupy polityczne. Na pierwszej sesji plenarnej, na której spotykają się wszyscy posłowie i posłanki do PE, nowy Parlament wybiera przewodniczącego lub przewodniczącą. Na kolejnej sesji, Parlament wybiera nowego przewodniczącego lub przewodniczącą Komisji Europejskiej, a następnie przesłuchuje i zatwierdza całe kolegium komisarzy.
Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
W Polsce głosowanie odbędzie się 9 czerwca. Wystarczy udać się do właściwego lokalu wyborczego między godz. 7:00 a 21:00. Trzeba pamiętać, by zabrać ze sobą dokument tożsamości:
- dowód osobisty,
- paszport
- lub aplikację mObywatel.
Następnie dostaniemy kartę do głosowania. Wystarczy postawić znak X w kratce przy nazwisku swojego kandydata - tylko jednego kandydata i tylko na jednej wybranej liście. Głos będzie nieważny, gdy znak X będzie przy kilku nazwiskach lub jeżeli nie zostanie postawiony przy żadnym nazwisku.
Na kogo mogą głosować mieszkańcy Katowic?
W wyborach europejskich Polska podzielona jest na trzynaście okręgów wyborczych. Mieszkańcy Katowic głosują na kandydatów z okręgu nr 11 obejmującego województwo śląskie.
W tych wyborach dostajemy jedną kartę do głosowania. W województwie śląskim mamy zarejestrowanych 97 kandydatów i Ci kandydaci są zgłoszeni w ramach różnych 10 list. Na jednego kandydata możemy oddać jeden głos. To mają być dwie przecinające się linie w kratce przy nazwisku kandydata, na którego chcemy zagłosować. Dla całego województwa są to Ci sami kandydaci. mówi dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach, Barbara Olejnik-Sobczyk
Lista nr 1. Kandydaci Trzeciej Drogi w eurowyborach. Okręg nr 11 - woj. śląskie:
- 1. Michał Gramatyka
- 2. Henryk Kiepura
- 3. Piotr Strach
- 4. Jolanta Milas
- 5. Karina Wojtusiak
- 6. Mateusz Pindel
- 7. Łukasz Osmalak
- 8. Ilona Kanclerz
- 9. Elżbieta Kowalczyk
- 10. Bronisław Karasek
Lista nr 2. Kandydaci Konfederacji w eurowyborach. Okręg nr 11 - woj. śląskie:
- 1. Marcin Sypniewski
- 2. Roman Fritz
- 3. Robert Grajny
- 4. Jacek Pecka
- 5. Bożena Modzelewska
- 6. Sebastian Sarre
- 7. Hanna Boczek
- 8. Natalia Mehlich
- 9. Katarzyna Ryszka
- 10. Dobromir Sośnierz
Lista nr 3. Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie. Okręg nr 11 - woj. śląskie:
- 1. Janusz Korwin-Mikke
- 2. Ewa Sternal
- 3. Maciej Urbańczyk
- 4. Jakub Mierzejewski
- 5. Justyna Ślęczka
- 6. Izabela Morcińska
- 7. Grażyna Brząkalik
- 8. Mateusz Paliński
- 9. Ewa Wróbel
- 10. Przemysław Wasilewski
Lista nr 4. Komitet wyborczy POLEXIT. Okręg nr 11 - woj. śląskie:
- 1. Tomasz Skóra
- 2. Edmund Szwed
- 3. Tomasz Fortoński
- 4. Grzegorz Jaszczura
- 5.Małgorzata Łubina
- 6. Dariusz Kmiotek
- 7. Małgorzata Woźniak
- 8. Witold Zabiegała
- 9. Emilia Musialik
- 10. Iwona Włodarczyk-Korzeniec
Lista nr 5. Kandydaci KO w okręgu nr 11 (woj. śląskie). Okręg nr 11 - woj. śląskie:
- 1. Borys Budka
- 2. Mirosława Nykiel
- 3. Łukasz Kohut
- 4. Krystyna Szumilas
- 5. Wojciech Król
- 6. Katarzyna Stachowicz
- 7. Bartłomiej Sabat
- 8. Grażyna Kulik
- 9. Przemysław Witek
- 10. Krzysztof Gadowski
Lista nr 6. Kandydaci Lewicy do europarlamentu. Okręg nr 11 - woj. śląskie:
- 1. Maciej Konieczny
- 2. Wanda Nowicka
- 3. Monika Sikora
- 4. Tomasz Niedziela
- 5. Ewa Surowiec
- 6. Grzegorz Sikorski
- 7. Grażyna Graś
- 8. Piotr Urbańczyk
- 9. Marek Niedbał
- 10. Magdalena Madzia
Lista nr 7. Kandydaci PiS w okręgu nr 11 (woj. śląskie). Okręg nr 11 - woj. śląskie:
- 1. Jadwiga Wiśniewska
- 2. Patryk Jaki
- 3. Izabela Kloc
- 4. Grzegorz Matusiak
- 5. Małgorzata Mańka-Szulik
- 6. Grzegorz Puda
- 7. Ewa Malik
- 8. Andrzej Kalata
- 9. Dorota Tobiszowska
- 10. Jarosław Wieczorek
Lista nr 8. Komitet wyborczy Normalny Kraj. Okręg nr 11 - woj. śląskie:
- 1. Małgorzata Grzywa
- 2. Adam Pustelnik
- 3. Beata Barc
- 4. Tomasz Jaśkowski
- 5. Rafał Reszke
- 6. Katarzyna Szczygieł
- 7. Zygmunt Grzywa
- 8. Beata Baran
- 9. Krzysztof Kamiński
- 10. Katarzyna Matlakiewicz
Lista nr 9. Kandydaci Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców. Okręg nr 11 - woj. śląskie:
- 1. Maciej Mol
- 2. Szczepan Sakowski
- 3. Grzegorz Toporkiewicz
- 4. Elżbieta Żołnowska
- 5. Bożena Czechowska
- 6. Krzysztof Marek
- 7. Beata Widawska
- 8. Kamil Bierza
- 9. Barbara Zając
- 10. Adrian Wiśniewska
Lista nr 10. Komitet Ruch Naprawy Polski. Okręg nr 11 - woj. śląskie:
- 1. Marek Janik
- 2. Agnieszka Brodzińska
- 3. Krzysztof Sarecki
- 4. Anita Błachut
- 5. Michał Gaj-Majkowski
- 6. Krystyna Klekot
- 7. Paweł Helis
Więcej zobacz - TUTAJ.
Gdzie głosować w Katowicach?
Zobacz obwodowe komisje wyborcze w Katowicach.
Zobacz także
Rafał Trzaskowski kandydatem na prezydenta RP
EuroScience Open Forum w Katowicach. Trzeci dzień ESOF 2024 za nami [Zdjęcia]
Gala Polskiej Ligi Siatkówki sezonu 2023/2024 w Katowicach [Zdjęcia]
Katowice mają nowego wiceprezydenta. Jerzego Woźniaka zastąpił Maciej Biskupski
Na Mikołowskiej w Katowicach seniorka włożyła do kosza 50 tysięcy złotych. Nabrali ją oszuści [Nagranie rozmowy]
Kiedy otwarte będą baseny i kąpieliska w Katowicach? Na początek popływamy w basenie Rolna
Prezydent Katowic i europoseł Łukasz Kohut apelują do prezydenta RP Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy o języku śląskim [Zdjęcia]
Radni Miasta Katowice za językiem śląskim jako językiem regionalnym. Apel do prezydenta RP
Wybory samorządowe w Katowicach 2024. Oficjalne wyniki: Marcin Krupa wygrał w pierwszej turze, uzyskując jeden z najlepszych wyników w kraju [Zdjęcia+wideo]
Prezydent Katowic Marcin Krupa podsumował kadencję i ogłosił start w wyborach. Otrzymał poparcie Koalicji Obywatelskiej [Zdjęcia]