Wypadek w Murckach. Potrącony mężczyzna nie żyje
Śmiertelny wypadek w Katowicach. W nocy z 10 na 11 lutego doszło do potrącenia mężczyzny przez samochód w Murckach. Mimo próby resuscytacji nie udało się uratować jego życia.
Śmiertelny wypadek w Murckach
Do śmiertelnego wypadku doszło w nocy z 10 na 11 lutego (sobota/niedziela) w Murckach. Samochód potrącił mężczyznę na ulicy Bielskiej.
Leżącego na jezdni mężczyznę zauważył patrol Straży Miejskiej w Katowicach. Strażnicy zawrócili i ruszyli na pomoc. Przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej z powodu braku wyczuwalnego tętna. Po chwili na miejsce przyjechał zespół ratownictwa medycznego, który przejął prowadzenie masażu serca. Niestety życia mężczyzny nie udało się uratować.
Pierwsza pomoc – zasady
Jeśli jesteś świadkiem lub uczestnikiem niebezpiecznego zdarzenia, postaraj się zachować spokój i postępuj zgodnie z tymi zasadami:
- Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Jeśli miejsce jest niebezpieczne, zadzwoń pod numery alarmowe i postaraj się ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce.
- Oceń stan poszkodowanego i przytomność. Zapytaj, co się stało. Jeśli poszkodowany cię słyszy i reaguje – jest przytomny. Jeśli nie ma z nim kontaktu, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
- Udrożnij drogi oddechowe. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Usuń widoczne ciała obce z jamy ustnej.
- Oceń oddech. Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli nie, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
- Zadzwoń pod numer 999 lub 112 i wezwij pomoc.
- Wykonaj resuscytację lub zastosuj defibrylator.
- Zadbaj o siebie, zanim udzielisz pomocy. Załóż rękawiczki jednorazowe i maseczkę, aby nie narażać się na zakażenie.
A co, gdy poszkodowany stracił przytomność, a jego oddech się zatrzymał?
- Jak najszybciej rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Prowadź ją do momentu odzyskania przytomności przez poszkodowanego lub do przyjazdu karetki.
- Resuscytacja polega na naprzemiennym wykonywaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechów ratowniczych. Pomiędzy nimi udrażniaj drogi oddechowe. Najpierw ułóż osobę poszkodowaną na twardej i równej powierzchni. Klęknij z boku, na wysokości jej klatki piersiowej. Poproś inną osobę o pomoc i zmieniajcie się.
- Użyj defibrylatora, jeśli znajdziesz go w pobliżu. Może być w budynku niedaleko ciebie np. na dworcu, lotnisku, w urzędzie, biurowcu.
- U dzieci poniżej roku uciskaj mostek na głębokość 1/3 wysokości klatki piersiowej. Używaj do tego tylko 2 palców: wskazującego i środkowego, ułożonych na środku klatki piersiowej. Przy oddechach nie zatykaj nosa dziecka.
Zobacz także
Wypadek na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Kolejowej. Osobówka zderzyła się z karetką pogotowia [Zdjęcia]
DK86 była zablokowana przez kilka godzin. Ciężarówką uderzył w wiadukt [Zdjęcia]
Potrącenie nastolatka na przejściu dla pieszych w Mysłowicach. Poszkodowany trafił do szpitala
Groźny wypadek w Murckach. Cztery osoby trafiły do szpitala
Śmiertelny wypadek w MPGK w Katowicach. Nie żyje 59-latek
Mniej wypadków i rannych, ale więcej kolizji. Policja podsumowała ferie 2024 na drogach w województwie śląskim
1876 wypadków drogowych. Śląska Policja podsumowała 2023 rok
Czy na drogach w Katowicach zrobiło się bezpieczniej? Wydział Transportu UM Katowice podsumowuje 2022 rok