Za nami 7. edycja 4 Design Days w Katowicach
7. edycja 4 Design Days w Katowicach zgromadziła prawie 14,5 tys. uczestników, w tym 6 tys. gości biznesowych - architektów, projektantów, przedstawicieli biznesu i władz samorządowych. W dniach otwartych wzięło udział blisko 8,5 tysięcy pasjonatów designu i architektury, dla których przygotowano debaty, prezentacje, porady ekspertów, spotkania z gwiazdami telewizji, warsztaty oraz wystawy tematyczne. Zobaczcie podsumowanie 4 Design Days 2023 w Katowicach.
7. edycja 4 Design Days w Katowicach
4 Design Days to wydarzenie, które już od siedmiu lat skupia w swoim programie najbardziej aktualne tematy i trendy świata architektury i designu. Siódma edycja wydarzenia odbyła się w dniach 26-29 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Dyskusje o trendach w designie i architekturze w perspektywie zmieniającego się świata zgromadziły blisko 14,5 tys. uczestników, w tym 6 tys. gości biznesowych, a na dniach otwartych pojawiło się prawie 8,5 tys. pasjonatów designu i architektury. 7. edycja 4 Design Days odbyła się pod hasłem przewodnim TOGETHER 4 HUMANITY.
Wydarzenie rozpoczęła sesja inauguracyjna 4 Design Days pod tytułem „Czas na refleksję - czy idziemy w dobrym kierunku?”. Spotkanie uświetnił swoją obecnością Andy Yu, ceniony architekt o międzynarodowej sławie, project director w Sou Fujimoto Architects. Obok niego, w gronie prelegentów znaleźli się również: Maciej Franta, założyciel Franta Group Architects; Hugon Kowalski, architekt, właściciel UGO architecture; Marta Sękulska-Wrońska, architektka w WXCA oraz Cameron Sinclair, współzałożyciel Armory of Harmony.
Cameron Sinclair podkreślał, że to architekt bierze na siebie odpowiedzialność za jakość architektury, która ma służyć przez wiele lat. Zły projekt będzie przecież stał przez dekady.
Sądzę, że zawód architekta stracił dzisiaj swoją pozycję w społeczeństwie m.in. przez to, że środowisko nie wpływało na procesy legislacyjne. Dlatego potrzebne są branżowe stowarzyszenia, które będą odpowiednio lobbowały i wspierały potrzebne inicjatywy. wyjaśniał współzałożyciel Armory of Harmony, Cameron Sinclair
Trzeba jednocześnie zachować równowagę między interesem dewelopera i instytucji finansujących a potrzebami społeczeństwa. Zatem partycypacja jest potrzebna, ale nie może być pozbawiona kontroli. dodał Cameron Sinclair
Budowa złych budynków, z których nikt nie będzie korzystał, jest nie tylko niepotrzebna, ale jest też ciosem dla miasta i środowiska.
Andy Yu podkreślał, że w poszukiwaniu świeżego spojrzenia w architekturze warto sięgnąć po inspirację z innych dziedzin życia. Na przykład w gastronomii gorącym trendem jest zasada, według której powinniśmy jeść to, co wyrośnie w odległości stu mil. Podkreślał, że w jego rodzinnej Australii ludzie lubią budować domy na swój sposób.
Nie mam nic przeciwko, bo uważam, że każdemu powinno być wolno wybierać sobie rodzaj architektury, z jaką chce żyć. opisywał Andy Yu
Z usług różnych zawodów zaufania publicznego korzystamy rzadko albo raz na jakiś czas, a z architekturą żyjemy 24 godziny na dobę. Dlatego należy o niej rozmawiać, a nawet się o nią kłócić. Każda dyskusja daje więcej pożytku niż dziesiątki drobnych aktywności, bo pokazuje ludziom, że od dawna istnieje nauka, która rozwiązuje problemy przestrzenne, ale została w Polsce lekko zaniedbana. mówił w czasie sesji Maciej Franta
Przyszłość miast to przyszłość świata
Według prognoz już niebawem 75 proc. ludności świata będzie mieszać w miastach. Szacunek do miejsca, człowieka i klimatu, a także poszanowanie lokalnych tradycji, unikanie monokultury i wrażliwość społeczna, zrównoważone budowanie i długowieczność - o tym, jakie będą miasta przyszłości, dyskutowali uczestnicy sesji „#4DIVERSITY. Miasta muszą być różnorodne”.
Katowice to prężnie rozwijające się centrum metropolitalne z branżą usług biznesowych i kulturalnych. Ważną cechą rozwoju mojego miasta jest wielowymiarowa przemiana. Katowice kontynuują duże inwestycje, które przyczyniają się do podniesienia jakości życia w mieście. mówił prezydent miasta Katowice, Marcin Krupa
Rola architektury a odbudowa Ukrainy
Podczas 7. edycji 4 Design Days scenę oddano ukraińskim architektom i projektantom, by promować ich twórczość i wspólnie rozmawiać o przyszłości. Odbudowa zrujnowanej wojną Ukrainy stanie się największym europejskim projektem budowlanym XXI wieku.
Ukraińskie ministerstwo kultury prowadzi rejestr zniszczeń wojennych. Obecnie zdewastowano ok. 700 zabytków. W przyszłości może zaistnieć pokusa, aby odbudować to, co zniszczone, szybko i tanio, a to nie oznacza jednak dobrze i skutecznie. Jedyny błąd, który możemy popełnić, to nie zrobić nic. Zacznijmy od dialogu. mówił Aleksander Baranowski z Narodowego Stowarzyszenia Architektów Ukrainy podczas sesji „#4HUMANITY”
Współczesna architektura i urbanistyka w Ukrainie od lat mierzyła się ze złożoną spuścizną. przypomniał architekt, założyciel Drozdov & Partners, Oleg Drozdov
Teraz widzimy, jakie technologie się nie sprawdziły. Prefabrykacja popularna w latach 70. i 80. nie zdała egzaminu w warunkach wojennych. Uszkodzone w wyniku wybuchów obiekty nadają się do rozbiórki, bardzo trudno je naprawić. Bardziej sprawdziła się konstrukcja monolityczna. Zdobyliśmy również wiedzę nt. materiałów budowlanych, które z nich są trwałe i do odzyskania, a które bardzo szybko zamieniają się w odpad.dodała prezeska SARP, Agnieszka Kalinowska-Sołtys
Zielone pomysły na zmianę
Jednym z ważniejszych tematów tegorocznej edycji 4 Design Days było zrównoważone projektowanie. Organizatorom udało się połączyć różnorodne spojrzenia w perspektywie wyzwań ESG oraz zrównoważonego rozwoju także pod względem klimatycznym, a przy okazji pozbawić się paru złudzeń. Panel w ramach 4 Design Days ściągnął na ziemię tych, którzy optymistycznie patrzą w piękną przyszłość bezemisyjnych miast. Jego goście musieli zmierzyć się z wątpliwościami na temat zrównoważonego rozwoju i świadomości klimatycznej.
Dziś całe społeczeństwa muszą sobie uświadomić, jakie koszty trzeba ponieść, aby dostosować się do realiów świata w cieniu katastrofy ekologicznej. Kosztem może być np. czas: pójdę piechotą, zamiast podróży samochodem. zaznaczył Tomasz Borowiak z MODO Architektura podczas sesji "Ponadczasowe, zrównoważone i ładne - jak projektować budynki"
Jednym z najważniejszych tematów związanych z designem był również panel dyskusyjny dotyczący recyklingu o nazwie „Recykling wkracza na salony”. Jego uczestnicy dowiedzieli się, jak produkować i projektować materiały wykończeniowe, meble i dodatki z myślą o ograniczaniu konsumpcji surowców. Drewno, kamień, stal - to nie wszystkie surowce, po które sięgają producenci i twórcy wyposażenia wnętrz. Czy do tego grona dołączy innowacyjny materiał z konopnych odpadów, który zastąpić może drewno?
Śląsk kusi inwestorów
Jak co roku, wydarzeniem towarzyszącym 4 Design Days było Property Forum Śląsk, czyli regionalna odsłona największej konferencji o rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Rozmowy z władzami samorządowymi, inwestorami i deweloperami o potencjale inwestycyjnym na rynku nieruchomości na Śląsku i Zagłębiu odbyły się podczas Dni biznesowych, 27 stycznia 2023 r.
Otrzymaliśmy bezpośrednie środki, żeby wreszcie zrealizować transformację. To historyczny moment i wielka szansa dla regionu. Mamy ponad 2 mld euro na to, by wesprzeć obszary niezwykle istotne dla rozwoju naszej gospodarki, w tym, m.in. edukację i reorientację zawodową. zaznaczała podczas sesji inauguracyjnej wicemarszałek województwa śląskiego, Anna Jedynak
Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Janusz Michałek apelował z kolei, że trzeba zrobić wszystko, by młodzi ludzie zostali na Śląsku. Widać wyraźnie, że Polska jest jednym z wygranych w obecnej sytuacji kryzysowej - podkreślił, wskazując na rekordowe wyniki KSSE.
Nasi lokalni przedsiębiorcy wykorzystali okazje wynikające m.in. z dążenia koncernów do skracania łańcuchów dostaw, czy przenoszenia wielkich inwestycji z dalekiej Azji do Europy. Od dwóch lat nasze środowisko MŚP wygrywa z międzynarodowymi dużymi graczami pod względem liczby inwestycji oraz wysokości kapitału ulokowanego w Polskiej Strefie Inwestycji. mówił prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Janusz Michałek
W ramach 4 Design Days odbyło się wręczenie wyróżnień Property Design Awards, rozstrzygnięto plebiscyt Dobry Design, a także przyznano nagrody w konkursie „Miasto - czy idziemy w dobrą stronę?” na najlepsze zdjęcia architektury lub przestrzeni miejskiej.
Dni otwarte dla wszystkich entuzjastów designu
Prezentacje, wystawy, warsztaty, spotkania z projektantami, a także ekspozycje ponad 150 wystawców - Dni otwarte 4 Design Days przyniosły wiele atrakcji wszystkim miłośnikom wzornictwa. Odwiedzający Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach w dniach 28 i 29 stycznia mieli okazję poznać najnowsze trendy w wyposażeniu wnętrz, zainspirować się przy urządzaniu własnych przestrzeni i skonsultować z ekspertami projekty domów i mieszkań.
Warsztaty i spotkania poprowadzili architekci, projektanci i gwiazdy telewizji m.in.:
- Piotr Wojtasik, dziennikarz Dzień Dobry TVN;
- Artur Indyka, projektant, prowadzący program Meblokreacje, współprowadzący program Małe Wielkie Zmiany na antenie Canal+Domo;
- Katarzyna Jaroszyńska, dziennikarka Dzień Dobry TVN, prowadząca program Nieoczywiste miejsca w HGTV,
- Mirella i Marcin Kępczyńscy, projektanci, prowadzący program Para w remont na antenie HGTV,
- Jimi Ogden, projektant, artysta, stolarz;
- a także Tomasz Pągowski, projektant, konstruktor, prowadzący programy o urządzaniu wnętrz: Remont w 48h, Projekt Lokalny, Bitwa o Dom.
Atrakcje przygotowano też z myślą o najmłodszych. W Strefie 4Kids przez cały weekend odbywały się warsztaty, dzieci wzięły także udział w kreatywnej dyskusji o tym, jak powinien wyglądać wymarzony plac zabaw.
Organizatorem 4 DESIGN DAYS, od pierwszej edycji w 2016 r., jest Grupa PTWP, wydawca branżowych pism i portali, m.in.: propertynews.pl, propertydesign.pl, dobrzemieszkaj.pl. Grupa PTWP specjalizuje się także w organizacji kongresów, konferencji, szkoleń, seminariów i wydarzeń specjalnych na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym - European Economic Congress (EEC) - największą imprezą biznesową Europy Centralnej.
Zobacz także
Zwiedzanie Strefy Kultury w Katowicach z architektem. Atrakcja w ramach 4 Design Days
4 Design Days powraca do Katowic. Trwa rejestracja na wydarzenie
4 Design Days 2024 w Katowicach, czyli nieśmiertelny design i wieczna architektura [Zapowiedź]
Coraz mniej barier architektonicznych w Katowicach. Zmiany w dzielnicy Dąb
Dni Otwarte 4 Design Days. Na odwiedzających czekają prawdziwe gwiazdy designu! [Zdjęcia]
Izera na 4 Design Days w Katowicach. Tak prezentuje się pierwszy polski samochód elektryczny [Zdjęcia]
Rusza 7. edycja 4 Design Days w Katowicach! O czym będą rozmawiać uczestnicy?
Park Śląski na archiwalnych zdjęciach. 72. rocznica powstania WPKiW!
Maciej Franta jednym z 40 najlepszych architektów w Europie, przed 40 rokiem życia. Rozmawiamy z nim o pracy na śląskim gruncie