Zielony labirynt przy NOSPR z lotu ptaka. Robi wrażenie. To ulice Wielkich Katowic z 1926 roku
Jest inspirowany planem Wielkich Katowic z 1926 roku i jest wyjątkową atrakcją w Strefie Kultury. Mowa o zielonym labiryncie przy siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Co ma z nim wspólnego Krzysztof Penderecki?
Labirynt przy NOSPR w Katowicach
Zielony labirynt przy NOSPR zbudowany jest z grabu pospolitego, który to gatunek wybrał sam Maestro Krzysztof Penderecki - nie tylko wspaniały artysta, ale również pasjonat dendrologii. Labirynt współtworzy wyjątkową przestrzeń wokół budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - zieloną, z miejscami do wypoczynku, amfiteatrem i fontannami.
Labirynt jest idealnym miejscem na rodzinny spacer, przestrzenią do najróżniejszych zabaw lub okazją do błyskawicznej lekcji geografii czy historii. Stojąc przy tablicy informacyjnej w labiryncie, znajdujemy się przy wylotach dzisiejszych ul. Słowackiego, Stawowej i Mickiewicza. Krążąc po nim, docieramy do placu Wolności, 3 Maja, Młyńskiej czy Rynku. Nie może oczywiście zabraknąć w tym planie torów kolejowych, przecinających centrum miasta. Tory są i w labiryncie, a za nimi - plac Andrzeja, plac Miarki, Jagiellońska.
Zielony labirynt przy NOSPR z lotu ptaka. Robi wrażenie. To ulice Wielkich Katowic z 1926 roku
Labirynt przy NOSPR w Katowicach. Kto o niego dba?
Zielony labirynt przy NOSPR znajduje się na terenie, który należy do miasta, dlatego dba o niego katowicki Zakład Zieleni Miejskiej.
Zielony labirynt, znajdujący się w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Katowic, to ciekawy układ zbudowany z grabów, którymi opiekują się pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej, dbając o ich podlewanie oraz cykliczne przycinanie. Tworzenie i utrzymywanie takich przestrzeni jest niezwykle ważne, zarówno ze względów ekologicznych, jak i estetycznych. Ogrody miejskie, łąki kwietne czy zieleńce dają ulgę w upalne dni, oczyszczają powietrze, są ważne dla ptaków i owadów. Tu mamy do czynienia jeszcze z jednym istotnym aspektem, czyli symboliczną funkcją labiryntu, który nawiązuje do planu Wielkich Katowic z 1926 roku.
mówi portalowi WKATOWICACH.eu Michał Szafraniec, rzecznik Zakładu Zieleni Miejskiej
Zobacz także
Tak powstawała siedziba NOSPR w Katowicach [Archiwalne zdjęcia]
Festiwal Katowice Kultura Natura w NOSPR [Program wydarzenia]
Nowe kaczkomaty w Katowicach. Dokarmianie ptaków ziarnami z automatów
Rekordowe Targi Gołębi Pocztowych EXPOGołębie w Katowicach. Ponad 12 tys. odwiedzających
NOSPR zaprasza na warsztaty dla dzieci Głuchych, niedosłyszących i słyszących [Wideo]
NOSPR zaprasza na koncerty. Wystąpi m.in. Leszek Możdżer i Wojciech Waglewski
NOSPR rozpoczyna nowy sezon artystyczny. Wcześniej orkiestra odwiedziła Japonię [Zdjęcia]
Historyczne spacery po Katowicach. Gdzie wybierzemy się we wrześniu?
II edycja Zielonego Budżetu Katowic. Ruszyły przetargi na zielone zadania
Trwa wyburzanie ostatniego brutala w Katowicach. Połowy obiektu już nie ma [ZDJĘCIA, WIDEO]
Katowice z lotu ptaka. Sierpniowe poranne mgły nad miastem