Znamy daty rozpoczęcia remontów 6 wiaduktów kolejowych w Katowicach. Wielka modernizacja PKP potrwa kilka lat [Zdjęcia]
Z każdym nowym tygodniem września w Katowicach będziemy mieli zupełnie nową sytuację drogową i kolejową. PKP ogłosiło terminy wprowadzenia zmian w organizacji ruchu związanych z modernizacją linii kolejowej biegnącej przez Katowice. Pierwsze zmiany na wiadukcie kolejowym na ul. Bagiennej wprowadzone zostaną 9 września.
Zamknięte wiadukty kolejowe w Katowicach
We wrześniu rozpocznie się wielka modernizacja linii kolejowej E65. W jej trakcie w naszym mieście zmodernizowanych lub kompletnie przebudowanych zostanie 6 wiaduktów drogowo-kolejowych, które znajdują się na:
- ul. Bagiennej – ruch wahadłowy dla samochodów od 9 września,
- ul. Granicznej – zamknięcie przejazdu dla samochodów od 16 września,
- ul. Mikołowskiej - zamknięcie przejazdu dla samochodów od 23 września,
- ul. Kłodnickiej - zamknięcie przejazdu dla samochodów od 30 września,
- ul. Przodowników - zamknięcie przejazdu dla samochodów od 11 listopada,
- ul. Załęskiej - zamknięcie przejazdu dla samochodów od 11 listopada.
Szczegóły wyznaczonych objazdów PKP przekaże w pierwszych dniach września, po uzgodnieniu ich z katowickim magistratem oraz policją.
Realizacja tak dużej inwestycji musi wiązać się z czasowymi utrudnieniami i zmianami w organizacji ruchu drogowego i kolejowego. Pracujemy wspólnie z miastem i organizatorami transportu zbiorowego, żeby ta zmiana była przede wszystkim dostępna i czytelna dla wszystkich, których ta inwestycja dotyczy. mówi członek zarządu PKP PLK ds. inwestycji, Marcin Machocki
Postanowiliśmy, żeby ten pierwszy tydzień po powrocie z wakacji, nie wiązał się jeszcze z tymi zmianami, dlatego pierwsze zmiany wprowadzamy od 9 września. Te prace będą miały różną długość. Prace na wiadukcie nad ulicą Mikołowską będą trwały właściwie przez większość czasu trwania tego projektu. Przebudowa obu głowic stacji kolejowych wymusi takie fazowanie prac na tym wiadukcie, które będą wymagały wstrzymania ruchu właściwie w czasie całej trzyletniej modernizacji. dodaje Marcin Machocki
Nowe przystanki kolejowe w Katowicach
Ponadto powstanie nowe przejście podziemne i przystanek kolejowy przy ul. Paderewskiego – Katowice Uniwersytet. Trwają już prace nad budową przystanku Szopienice Morawa, w rejonie ul. Wiosny Ludów. Planowane są również przystanki Katowice Akademia (między ulicami Damrota i Francuską) i Katowice Kokociniec. Podczas konferencji prasowej przedstawiciele PKP PLK poinformowali nas o tym, że planowany jest remont peronu nr 5 głównego dworca PKP w Katowicach.
Zmiany w kursowaniu pociągów w czasie modernizacja odcinka Katowice Szopienice Południowe – Katowice – Katowice Piotrowice/Chorzów Batory
Od korekty rozkłady jazdy, która wejdzie w życie 1 września, ruch pociągów przez stację Katowice będzie utrzymany. Część składów zacznie kursować trasami zmienionymi, część w skróconych relacjach, np. Koleje Śląskie do Oświęcimia pojadą z Mysłowic, a Przewozy Regionalne w kierunku Kozłowa, Sędziszowa i Kielc z Sosnowca.
9 pociągów PKP Intercity będzie mieć postój w stacji Katowice Ligota z pominięciem Katowic. Składy będą kursowały przez katowicki Ochojec, co wiąże się z równoczesnym zamknięciem dwóch przejazdów kolejowo-drogowych przy ul. 73 Pułku Piechoty oraz Jankego.
Za wybrane nocne pociągi Kolei Śląskich zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa. Wszystkie zmiany dostępne są w gablotach informacyjnych na stacjach i przystankach, a także na Portalu Pasażera i na stronach internetowych przewoźników.
To największa od 100 lat przebudowa kolejowa na Śląsku, obecnie jedna z największych prowadzonych w Polsce inwestycji kolejowych. My jako przewoźnik regionalny chcemy 23 mln naszych pasażerów dowieźć na czas do celu, jednak jeśli infrastruktura na to nie pozwoli, to będziemy mieli utrudnienia dla pasażerów. Trudno nam powiedzieć, jak często będą się zmieniać rozkłady jazdy pociągów, ale wiemy, że będzie ich wiele. Przygotowywujemy zespół stewadrów, którzy będą udzielać pasażerom wszystkich przydatnych informacji oraz wspomogą osoby z niepełnosprawnościami przy przysiadkach, które trzeba będzie wprawdzić. mówi prezes Kolei Śląskich, Krzysztof Klimosz
Będziemy także organizować komunikację zastępczą, nie tylko autobusową, ale i tramwajową. To wyjątkowe w skali kraju rozwiązanie. Tam, gdzie nie będziemy mogli dojechać pociągiem, będzie można dotrzeć tramwajem lub autobusem. Pracujemy nad rozwiązaniem, dzięki któremu, jeśli któryś z przewoźników nie będzie mógł wjechać na jakiś odcinek, to bliet pasażera będzie hoborowany także u innych przewoźników.
dodaje prezes Kolei Śląskich
Pierwsze prace związane z przebudową katowickiego odcinka linii kolejowej, wpływające na ruch pociągów, rozpoczną się wraz z początkiem września. W tym miesiącu zakres robót przewiduje prace przygotowawcze, które ułatwią prowadzenie ruchu w kolejnych fazach prac. Wiążą się one z poważnymi ograniczeniami przepustowości oraz licznymi zmianami rozkładu jazdy.
W trakcie obowiązywania korekty inwestycja zostanie podzielona na pięć etapów:
I Etap: 2 – 9 września:
- Na szlaku Katowice – Brynów – Katowice Ligota ruch pociągów będzie prowadzony po jednym torze,
- Na szlaku Katowice Zawodzie – Katowice oraz w stacji Katowice Zawodzie ruch będzie prowadzony po trzech z czterech torów.
II Etap: 10 – 17 września:
- Na szlaku Katowice – Brynów – Katowice Ligota ruch pociągów będzie prowadzony po jednym torze,
- Na szlaku Katowice Zawodzie – Katowice oraz w stacji Katowice Zawodzie ruch będzie prowadzony po trzech z czterech torów,
- Na szlaku Katowice – Chorzów Batory ruch pociągów będzie prowadzony po jednym z dwóch torów.
III Etap: 18 – 26 września:
- Na szlaku Katowice Zawodzie – Katowice ruch pociągów będzie prowadzony po dwóch z czterech torów,
- Na szlaku Katowice – Chorzów Batory ruch pociągów w dalszym ciągu będzie prowadzony po jednym z dwóch torów.
IV Etap: 27 września – 2 października:
- Na szlaku Katowice Zawodzie – Katowice ruch pociągów będzie prowadzony po dwóch z czterech torów,
- Na szlaku Katowice – Chorzów Batory ruch pociągów w dalszym ciągu będzie prowadzony po jednym z dwóch torów.
V Etap: 3 października – 9 listopada:
- Na szlaku Katowice Zawodzie – Katowice ruch pociągów będzie prowadzony po dwóch z czterech torów,
- W stacji Katowice Zawodzie ruch będzie prowadzony po trzech z czterech torów,
- Na szlaku Mysłowice – Katowice ruch pociągów będzie prowadzony po jednym z dwóch torów; ograniczenia prędkości wydłużą rozkładowy czas jazdy o ok. 7 minut.
- W stacji Katowice zostaną zamknięte dwa z ośmiu torów przy krawędziach peronowych, a jeden tor będzie dostępny wyłącznie od strony Katowic Zawodzia,
Od 1 września pociągi relacji Oświęcim – Katowice zostaną skrócone do Mysłowic ze skomunikowaniem na pociąg Kolei Śląskich lub Polregio. Pociągi Polregio z kierunku Olkusza zostaną skierowane do Sosnowca Głównego z przesiadką na pociągi Kolei Śląskich.
Od 2 do 17 września liczba pociągów kursujących na odcinku Katowice Piotrowice – Katowice zostanie znacznie ograniczona. Dla zachowania jak najwyższej liczby połączeń bezpośrednich pociągi w jednym kierunku będą kursować w krótkich odstępach, a następnie kilka pociągów pojedzie w niewielkich odstępach w przeciwnym kierunku. Wybrane pociągi zostały skierowane drogą okrężna przez Hajduki (bez postoju w Brynowie oraz dłużej o ok. 13 minut). Część pociągów zostanie skrócona do Katowic Piotrowic lub Tychów z przesiadką na inny pociąg Kolei Śląskich.
Od 10 września do 2 października ruch jednotorowy na odcinku Katowice – Chorzów Batory wpłynie na rozkład jazdy pociągów kursujących w kierunku Gliwic. W zależności od sytuacji ruchowej, w niektórych godzinach pociągi mogą kursować w nierównych odstępach. Dłuższe odstępy zostały uzupełnione pociągami w krótkiej relacji Gliwice – Chorzów Batory z możliwością przesiadki na tramwaj lub autobus ZTM. W godzinach zostało zaplanowane nocne wstrzymania ruchu wymagające zastąpienia ostatniego pociągu do Katowic autobusem.
Modernizacja odcinka Będzin – Katowice Szopienice Południowe
Zakres prac zostanie rozszerzony w stacji Sosnowiec Główny, prowadzenie ruchu pociągów będzie możliwe po dwóch z trzech dotychczasowych torów. W dalszym ciągu po jednym torze pociągi będą kursować w stacji Będzin oraz na szlaku Dąbrowa Górnicza – Będzin. W rozkładzie jazdy zostały zaplanowane nocne przerwy w ruchu. W dniach 7 – 11 października spowodują warianty rozkłady jazdy.
Koszt i czas trwania inwestycji oraz jej skutki dla transportu kolejowego
Inwestycja na odcinku Będzin - Katowice Piotrowice całkowicie odmieni transport kolejowy w regionie. Kluczowym jej założeniem jest rozdzielenie ruchu regionalnego od dalekobieżnego. W tym celu na odcinku linii kolejowej od Będzina do Katowic dobudujemy dwa tory. W efekcie wzrośnie przepustowość ruchu kolejowego w województwie śląskim zarówno pasażerskiego, jak i towarowego. Oznacza to, że na trasę wyjedzie więcej pociągów.
Po zakończeniu inwestycji, pociągi pasażerskie przyspieszą nawet do 160 km/h. Będzie to możliwe dzięki wymianie na tym odcinku ok. 130 km torów oraz 175 km sieci trakcyjnej. Bezpieczne i sprawne podróże koleją w regionie zapewni budowa nowoczesnego Regionalnego Centrum Sterowania w Katowicach oraz przebudowa ponad 150 obiektów inżynieryjnych, w tym wiaduktów kolejowych i drogowych oraz mostów.
Łącznie inwestycja będzie kosztować ponad 10 mld zł. 80% finansowania pochodzi z Unii Europejskiej, pozostała część to wkład własny spółki PKP PLK oraz GZM. To jedno z największych przedsięwzięć w historii Katowic. Prace mają się rozpocząć we wrześniu 2024 roku i zakończyć w kwietniu 2028 roku.
Szczegółowe informacje dotyczące modernizacji linii kolejowej E65 w Katowicach można znaleźć na stronie internetowej: slaskienatorach.pl.
Zobacz także
Jak powinna działać komunikacja publiczna między Katowicami, Chorzowem, Bytomiem i Tarnowskimi Górami? Forum Obywatelskie przedstawia rekomendacje
Rozpoczęcie prac na wiadukcie kolejowym przy ul. Załęskiej w Katowicach [Zdjęcia]
Prace przy wiadukcie nad ul. Załęską w Katowicach. 12 linii autobusowych pojedzie inaczej [Zdjęcia]
Peron piąty w Katowicach zostanie odbudowany. Będzie pochylnia i winda [Zdjęcia+wizualizacje]
Urodziny Elki w Parku Śląskim. Kultowa kolejka ma już 57 lat. Przygotowano sporo urodzinowych atrakcji
Początek budowy łącznika na DK94 w Sosnowcu. To kolejny remont na drodze w naszym regionie
Start przebudowy wiaduktu na ul. Bagiennej. Utrudnienia na DK79 między Mysłowicami a Katowicami [Zdjęcia]
Stare wiadukty kolejowe w Katowicach przechodzą do historii. To ostatni moment, by je zobaczyć [Zdjęcia]
Kolejny etap remontu nawierzchni na DTŚ w Katowicach. Prace potrwają niespełna tydzień
Remont drogi na ul. Francuskiej w Katowicach. Uwaga na zmiany w organizacji ruchu drogowego