Zwiedzanie katowickiego cmentarza żydowskiego przy ulicy Kozielskiej. W lipcu zaplanowano kilka spacerów z przewodnikiem
Letni czas wielu z nas może wykorzystywać na realizowanie swoich pasji i rozszerzanie horyzontów. Dla miłośników historii i kultury żydowskiej ciekawą propozycją na lipiec będą spacery po katowickim cmentarzu żydowskim przy ulicy Kozielskiej.
Zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Katowicach
Wakacje to czas odkrywania nieznanych zakamarków i poznawania historii różnych miejsc. Nie inaczej jest w Katowicach, gdzie w lipcu będzie można poznać bardzo bogatą i wielobarwną historię mieszkających niegdyś w tej okolicy żydów. Okazją, by dowiedzieć się czegoś zupełnie nowego i spojrzeć na Katowice z nowej perspektywy, będą wyjątkowe spacery po żydowskiej nekropolii przy ulicy Kozielskiej w Katowicach.
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach wraz z Chewra Kadisza serdecznie zapraszają na spacery po cmentarzu żydowskim przy ulicy Kozielskiej w Katowicach. Przewodnikiem po tej historycznej nekropolii, który opowie o jej dziejach, funkcjonowaniu, a także tajemnicach żydowskiego pochówku, będzie Sławomir Pastuszka, historyk-judaista i społecznik, członek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach i przewodniczący żydowskiego bractwa pogrzebowego Chewra Kadisza w tejże Gminie. informują organizatorzy
Spacery odbędą się w niedziele 2 lipca, 16 lipca i 23 lipca. W każdym z tych dni przewidziano po dwa dwugodzinne oprowadzania, pierwsze o godz. 12:00, drugie o godz. 15:00.
Na cmentarzu znajduje się obecnie ponad 1400 nagrobków. Największą liczbę pochówków stanowią nagrobki z XX w. w formie macew, a ponadto pomniki wolnostojące lub przyścienne, wykonane na przełomie XIX i XX w. Są to w większości grobowce rodzinne, zdobione elementami dekoracyjnymi typowymi dla stylów historyzujących, w tym nagrobki rodów zasłużonych dla rozwoju Katowic tj. Goldsteinów, Grünfeldów, Schalschów, a także rabina katowickiej gminy wyznaniowej doktora Jacoba Cohna. Nie brakuje tutaj także licznej zieleni.
Na oprowadzania obowiązują zapisy przez adres e-mail: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ. Każda grupa może składać się maksymalnie z 40 osób. „Cegiełka” za uczestnictwo w spacerze to 15 zł od osoby lub więcej - wedle uznania darczyńcy.
Więcej informacji TUTAJ. Przypominamy naszą fotorelację, z marcowego zwiedzania cmentarza żydowskiego w Katowicach.
Zobacz także
Przyjaciele na zawsze. Tak wygląda cmentarz dla zwierząt w Bytomiu [Galeria zdjęć]
Zabytkowy nagrobek Ignatza i Johanny Grünfeldów będzie odbudowany. Ruszyły prace [Zdjęcia]
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Katowicach. Uroczystość na cmentarzu żydowskim przy ul. Kozielskiej
Ruszyły prace naprawcze na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Katowicach. Naprawionych będzie kilkadziesiąt nagrobków
Ile w Katowicach kosztują znicze i kwiaty na Wszystkich Świętych?
Znamy bilans strat na cmentarzu żydowskim w Katowicach. Chętni mogą pomóc w uporządkowaniu terenu [Zdjęcia]
Zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Katowicach [Zdjęcia]
VII Dni Kultury Żydowskiej. Spotkania, spacery i wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach
Jedno miasto, jeden czas, wiele kultur. Katowicki Kalendarz Trzech Religii