Ale odlot! Politechnika Śląska oddała do użytku dwa nowe hangary na lotnisku w Gliwicach
21 września, na terenie lotniska w Gliwicach, oddano do użytku dwa nowe hangary. W jednym przechowywane będą samoloty, w drugim będzie warsztat dla mechaników. W ramach inwestycji powstał także budynek administracyjno-szkoleniowy. Zobaczcie zdjęcia z uroczystego otwarcia.
Nowe hangary Politechniki Śląskiej na lotnisku w Gliwicach
Po nieco ponad dwóch latach od rozpoczęcia inwestycji, 21 września na gliwickim lotnisku oddane zostały do użytku dwa nowoczesne, całoroczne hangary Politechniki Śląskiej. Mają one ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni. W jednym z nich przechowywane będą samoloty, zaś w drugim znajdzie się warsztat. Razem z dwoma hangarami, powstał także budynek administracyjno-szkoleniowy. Wszystkie nowopowstałe obiekty będą wykorzystywane do realizacji zadań statutowych przez ośrodki lotnicze funkcjonujące w ramach Centrum Kształcenia Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej. Z obiektów tych korzystać będą pracownicy i studenci Politechniki Śląskiej, kształcący się na kierunkach Transport oraz Inżynieria Lotnicza i Kosmiczna.
W tej chwili infrastruktura jest, możemy tak powiedzieć, na poziomie światowym. Jest zaprojektowana przez Politechnikę Śląską, w dużej części wykonana przez jej absolwentów z profesjonalnych firm. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój tego projektu. Wysiłek finansowy uczelni był ogromny, ale warto było, bo mamy perspektywy rozwoju. To niezwykle przyszłościowy obszar działalności, ważny dla całego regionu górnośląskiego i jego transformacji. Mam nadzieję, że Politechnika Śląska w dalszym ciągu będzie się bardzo sprawnie wpisywała w te procesy transformacji.
mówił w czasie uroczystości rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk
Chciałbym pogratulować władzom uczelni i podziękować, że odważnie inwestują w rozwój lotnictwa. Mam satysfakcję, że ponad 15 lat temu dołożyłem swoją cegiełkę do tego, by taki ośrodek powstał. Jest to milowy krok, by w przyszłości kształcić również w tych specjalnościach, które pozwolą eksplorować kosmos. Warto podkreślić, że od wielu lat dobrze współpracujemy, jak choćby Politechnika Śląska z samorządami. Tu na Śląsku pokazujemy, że ta współpraca może mieć miejsce, może być efektywna, ale przede wszystkim twórcza.
zaznaczał prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A., Artur Tomasik
Zobaczcie zdjęcia z uroczystego otwarcia!
Inwestycja ważna dla regionu
Inwestycje w sektor lotnictwa to ważny kierunek rozwoju przemysłu w regionie. Znaczenie rewitalizacji gliwickiego lotniska dla samych samorządów, jak i transformacji całego regionu podkreślali przedstawiciele lokalnych władz.
Tworzymy tutaj w Gliwicach taki złoty trójkąt: uczelnia, władza i biznes. Bez tego dalsze działania nie miałyby sensu. Kiedy mijamy lotnisko, widzimy, że ono rzeczywiście działa i ma perspektywy rozwoju. Dziękuję za to. mówił I zastępca prezydenta Gliwic, Mariusz Śpiewok
Możemy być dumni z zaangażowania Politechniki Śląskiej, z otwarcia dzisiejszych obiektów, które są kamieniem milowym na drodze doskonalenia umiejętności lotniczych. Współpraca środowiska Politechniki Śląskiej i samorządu owocuje wieloma sukcesami. Dzisiejsza uroczystość to krok rozwojowy dla całego regionu do zmiany wizerunku regionu z parku węgla i stali ku nowoczesnemu przemysłowi. podkreślał zastępca prezydenta Katowic, Waldemar Bojarun
Lotnisko dostępne cały rok
Nowe budynki są przystosowane do realizacji zadań szkoleniowych niezależnie od pory roku i doby. Dotychczas, z uwagi na niskie temperatury, od później jesieni do wczesnej wiosny, działalność ta była znacznie ograniczona. Nowy budynek administracyjno-szkoleniowy zapewni centralizację działalności szkoleniowej i administracyjnej ośrodków lotniczych, gdyż dotychczas Politechnika Śląska musiała korzystać z m.in. obiektów będących własnością Aeroklubu Gliwickiego.
W nowych budynkach realizowane będą zajęcia teoretyczne, warsztaty oraz przedsięwzięcia związane z przygotowaniem do praktycznego szkolenia pilotów i mechaników lotniczych. Dzięki oddaniu tych obiektów do użytkowania, Politechnika Śląska ma szansę znaleźć się w czołówce uczelni kształcących w specjalnościach lotniczych. Wartość łączna całej inwestycji wyniosła 55 mln zł.