Barbórka 2024 w Kostuchnie. Odsłonięcie górniczego wagoniku z kopalni "Boże Dary" [Zdjęcia]
Oprócz najsłynniejszej barbórkowej pobudki górniczej na katowickim Nikiszowcu, górnicze święto obchodzono także w innych częściach miasta. Występ górniczej orkiestry odbył się również w Kostuchnie, gdzie z okazji Barbórki uroczyście odsłonięto wyjątkową pogórniczą pamiątkę.
Barbórka 2024 w Kostuchnie
Przemarsz ulicami Chęcińskiego, Lepszego oraz Kściuczyka oraz oficjalne otwarcie i odsłonięcie kopalnianego wagonika przy Miejskim Domu Kultury, upamiętniającego KWK Boże Dary. Tak było podczas Barbórki 2024 w Kostuchnie. Barbórkę w Kostuchnie 2024 odbyła się 4 grudnia, od godz. 8:00.
Piękna tradycja wciąż żywa. Za nami poranna barbórka w Kostuchnie z udziałem orkiestry Kopalni „Wujek” pod batutą Mirosława Kaszuby. Wszystkim górnikom raz jeszcze 100 lat! A my wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 29 w ZSP nr 10 w Katowicach i Technikum nr 15 im. Tomasza Klenczara oraz mieszkańcami przeszliśmy ulicami Kostuchny kończąc przemarsz krótką uroczystością przed MDK "Południe" w Katowicach. Podczas uroczystości symbolicznie odsłoniliśmy wagonik kopalniany, który otrzymaliśmy właśnie z kopalni, który to przypomina i będzie przypominać o górniczych tradycjach naszej dzielnicy. mówi katowicki radny, Dawid Kamiński, który wziął udział w uroczystościach
Wagonik został sfinansowany ze środków budżetowych Rady Dzielnicy Nr 21 Kostuchna.
Gratulacje za organizację wydarzenia dla naszego Miejskiego Domu Kultury oraz kolegi Marcela Wypióra, który był pomysłodawcą wydarzenia "Barbórka w Kostuchnie" realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. dodał Dawid Kamiński
To wyjątkowe wydarzenie było doskonałą okazją do wspólnego świętowania tradycji górniczej i przypomnienia o górniczej historii.
Zobaczcie zdjęcia z uroczystości:
Górnicze tradycje w Kostuchnie
Kopalnia Węgla Kamiennego „Boże Dary” w Kostuchnie powstawała na początku XX wieku. Pod nazwą „Boże Dary” fedrowała od 1937 roku. W roku 1976 połączono ją z kopalnią „Murcki”. 18 lipca 1956 roku miała tu miejsce największa katastrofa górnicza w historii kopalni, w wyniku której śmierć poniosło 24 górników i ratowników górniczych. 1 lipca 2015 roku część kopalni została przejęta przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń w celu likwidacji tejże części, gdzie wydobycie węgla bardzo niskiej jakości stało się nieopłacalne. Działania SRK w związku z likwidacją kopalni trwają.