Beboczka Harmonia w Katowicach. Ma wyjątkowe zadanie!
Tym razem sympatyczny stworek ma szczególnie istotne zadanie - przypomina o konieczności zachowania psychicznej równowagi. Figurka stoi przed katowickim Centrum Psychiatrii w Katowicach im. Krzysztofa Czumy.
Centrum Psychiatrii w Szopienicach ma swojego beboka
Beboczka stojąca na równoważni pojawiła się przed budynkiem Centrum Psychiatrii im. dr Krzysztofa Czumy (ul. Korczaka 27, Katowice).
Stoi na równoważni, bo ma pokazać, że zdrowie psychiczne również jest niezwykle istotne i nie możemy o tym zapominać. To wyjątkowy bebok bo powstał z inicjatywy córki doktora Czumy, która jest psycholożką. czytamy na facebookowej stronie Beboków z Katowic
Rozmawialiśmy z Joanną Czumą, która zwróciła uwagę, jak ważne jest dbanie o głowę. Swoją i naszych bliskich.
Centrum Psychiatrii jest mojego taty. Chciałam, żeby był bebok, który o tej równowadze i zdrowiu psychicznym będzie przypominał. Temat zdrowia psychicznego jest bardzo ważny. Tata powiedział mi kiedyś, że nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego. I w końcu ludzie zaczynają to odkrywać. Szukanie pomocy psychiatrycznej czy psychologicznej jest ważnym krokiem nie tylko dla nas samych, ale także ma wpływ na nasze relacje z bliskimi czy zawodowe.
mówi psycholog Joanna Czuma-Sitek
Stan psychiatrii w Polsce jest trudny, ale ważne jest to, że jest także coraz więcej inicjatyw, które wspierają i psychoedukują w tak ważnych kwestiach. Pamiętajmy, że nie jest ujmą na honorze, że potrzebujemy pomocy u lekarza, który leczy duszę.
dodaje
Chciałabym, żeby ludzie, którzy przyjdą sobie zrobić zdjęcie z bebokiem, pomyśleli też, jak sami się czują i czy nie potrzebują porozmawiać z drugą osobą. Od rozmowy o emocjach wszystko się zaczyna.
zachęca
Coraz większym problemem zdrowia publicznego w Polsce jest zagwarantowanie opieki psychologicznej i psychiatrycznej.
Pacjentami Centrum Psychiatrii w Katowicach są osoby wymagające specjalistycznego leczenia psychiatrycznego, leczenia uzależnień od alkoholu i środków psychoaktywnych z zaburzeniami depresyjnymi, lękowymi i z myślami samobójczymi.
Wśród hospitalizowanych są również pacjenci ze złym stanem zdrowia psychicznego, uchodźcy z Ukrainy, cierpiący m.in. na symptom PTSD - zespół stresu pourazowego wynikający z zagrożenia życia.