Ceglana, UŚ i Galeria Katowicka grają dla WOŚP
Przed nami 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W akcję włącza się wiele instytucji i firm. Wśród nich jest m.in. szpital na Ceglanej, Galeria Katowicka oraz Uniwersytet Śląski.
Beboki na WOŚP od Galerii Katowickiej
Galeria Katowicka włącza się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Na licytację podarowała giclee sygnowane przez Grzegorza Chudego. Rzeźba beboków wykonana według projektu znanego śląskiego twórcy Grzegorza Chudego zainstalowana została przy wejściu do Galerii Katowickiej w 2021 roku. Artysta wyrzeźbione beboki uczynił bohaterami akwareli „Powrót z Galerii”.
Wraz z oryginalnym obrazem, przygotował dla Galerii Katowickiej krótką serię sygnowanych giclee - wykonanych na bawełnianym papierze reprodukcji dzieła, z których każda posiada numerowany certyfikat autentyczności. Jedno z oprawionych w ramę, wyjątkowych giclee, Katowicka Galeria przekazała na aukcję dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Jeśli ktoś chciałby zaprosić beboki Katowickiej do swojego domu czy biura, ma ku temu niepowtarzalną okazję. Współpraca z najpopularniejszą Orkiestrą w Polsce to powód do dumy. Gorąco zachęcamy do licytacji obrazu z Frelką i Miglancem - liczy się każdy, najmniejszy gest wsparcia. mówi marketing manager Galerii Katowickiej, Anna Szczerkowska
Zainteresowani aukcją mogą licytować ją w tym miejscu lub wyszukując na Allegro użytkownika SztabKatowice. Aukcja organizowana jest we współpracy z jednym z siedmiu katowickich sztabów WOŚP, działających przy fundacji Czerwony Balon.
UŚ dla WOŚP. Przelot balonem i wyprawa kajakami
Uniwersytet Śląski również włączy się w pomaganie. Przygotował dwie ciekawe aukcje, które zapewne zwycięzcom pozostaną na długo w pamięci.
Przelot balonem Uniwersytetu Śląskiego nad województwem śląskim
Przelot balonem to nie tylko niepowtarzalna okazja do podziwiania pięknych widoków z kosza balonu, ale również możliwość wzięcia udziału w badaniach powietrza, do których na co dzień balon jest wykorzystywany. Podczas lotów naukowcy z Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery (ULKA) badają zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, ich rozprzestrzenianie się oraz wpływ na zdrowie człowieka i środowisko. Wykonują także fizyczne, chemiczne i meteorologiczne badania atmosfery w kontekście zmian klimatu i przeciwdziałania tym zmianom.
Aukcję znajdziemy klikając tutaj lub wyszukująć na Allegro użytkownika RzecznikUS.
Wyprawa naukowa kajakami UŚ po Jeziorze Goczałkowickim
Zwycięzcy licytacji będą mogli przyjrzeć się z bliska fascynującej przyrodzie zbiornika, obserwować ptaki, uczestniczyć w badaniach wody, a także w pracy naukowców, którzy od kilku lat prowadzą badania akwenu. Obiekt ten należy do grupy największych zbiorników zaporowych w Polsce i stanowi źródło wody pitnej dla mieszkańców województwa śląskiego. Na co dzień znaczna część obszaru wodnego jest niedostępna dla turystów. Wyprawa będzie zatem okazją do obserwowania tamtejszej fauny i flory, a także do podziwiania beskidzkich krajobrazów.
Wyprawa zorganizowana zostanie dla 6 osób w wieku od 12 lat (osoby niepełnoletnie tylko w obecności osób dorosłych). Jeśli jesteśmy zainteresowani licytacją to możemy ją odnaleźć w tym miejscu lub wyszukująć na Allegro użytkownika RzecznikUS.
Ceglana gra dla WOŚP
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wspiera WOŚP. Przygotowało nie tylko atrakcje, ale również zaprasza do badań wzroku. Ze względu na pandemiczną sytuację zachowany zostanie odpowiedni reżim sanitarny, a atrakcje zaplanowano tylko na jeden dzień - 30 stycznia (niedziela).
Jednocześnie nadal podtrzymujemy stanowisko, że badania przesiewowe są niezwykle istotne z punktu widzenia zdrowia dzieci i dorosłych. Okres pandemii oraz nauka zdalna realnie wpłynęły na wzrok dzieci i dorosłych, dlatego opierając się na naszym doświadczeniu postanowiliśmy utrzymać badania przesiewowe zachowując zaostrzony reżim sanitarny.
przekazuje rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznnego, Joanna Chłądzyńska
W niedzielę, 30 stycznia, badania przesiewowe wzroku dla dzieci i dorosłych odbywać się będą w godzinach 10:00-18:00. Z uwagi na ich specyfikę przeznaczone są one dla dzieci od 3. roku życia. W pakiecie dla dzieci badana będzie ostrość wzroku bez zakrapiania, a także ruchy gałek ocznych oraz ocena zeza, ciśnienie wewnątrzgałkowe i przedni odcinek oka.
W pakiecie dla dorosłych badana będzie ostrość wzroku bez zakrapiania, dioptron, a także ciśnienie wewnątrzgałkowe i przedni odcinek oka. Dodatkowo okuliści przeprowadzać będą kwalifikację zaćmy.
Z uwagi na fakt, że są to badania przesiewowe nie można nazwać je pełnymi badaniami okulistycznymi. W razie wykrycia nieprawidłowości wskażemy każdemu uczestnikowi wydarzenia odpowiednią drogę do dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia. przekazuje UCK
Porad dla dorosłych pacjentów udzielać będą także lekarz onkolog i genetyk. Będzie można również sprawdzić poziom cukru we krwi oraz zmierzyć ciśnienie.
Atrakcje dla najmłodszych i nie tylko (wewnątrz szpitala) na Ceglanej
Biblioteka SUM
We współpracy z Zakładem Anatomii przy Katedrze Nauk Podstawowych WNoZK stworzone zostanie stanowisko anatomiczne. Do dyspozycji uczestników wydarzenia będą:
- modele anatomiczne (w tym: naturalnej wielkości szkielet oraz tors z wyjmowanymi organami, model ręki, oka, ucha),
- atlas anatomiczny 3d,
- plansze anatomiczne.
Z uwagi na fakt, iż WOŚP gra w tym roku dla okulistyki dziecięcej, pojawi się także stanowisko biblioteczne dla osób niedowidzących. Na najmłodszych czeka również gra z upominkami.
Laboratorium Pluszowego Misia
To stanowisko to nie tylko zabawa, ale również nauka. Dzieci będą mogły poznać procedurę
i technikę oraz pobrać krew swojemu ulubieńcowi - pluszowemu misiowi. Przekonają się, że pobieranie krwi wcale nie musi być straszne! Ale to nie wszystko - będą mogły również zasmakować pracy hematologa i mikrobiologa. Podczas wykonywania ćwiczeń prowadzący studenci będą opowiadać różne ciekawostki, które zapewne zainteresują nie tylko dzieci, ale również dorosłych.
Fundacja Onkologiczna „Rakiety”
Trzypokoleniowe teamy Fundacji Onkologicznej „Rakiety” będą budować największe okulary z serc.
Pokaz ratownictwa medycznego
Gośćmi będą: Marat Ludwiczek - autorka pierwszej w Polsce książki dla dzieci i rodziców (jednocześnie) o pierwszej pomocy oraz Artur Żurek - ratownik medyczny z ponad 15-letnim doświadczeniem. Podczas finału będą podpowiadać co zrobić, by nie wpaść w tarapaty. Pokaz pierwszej pomocy będzie uzupełniony o sporą dawkę wiedzy, która może się przydać w sytuacjach zagrożenia życia np. jak wezwać pomoc, gdy nie możemy mówić, jak ratować ludzkie życie dzięki AED, i gdzie go szukać...
Warsztaty ekologiczne
Na korytarzach UCK pojawi się także Jeż Nikoś - bohater książeczek dla dzieci autorstwa Katarzyny Majzel - Pośpiech, który tłumaczy najmłodszym zawiłości świata. Będzie można przywitać się z Jeżem osobiście, wystąpi jako 2 metrowa maskotka. Do Jeża Nikosia dołączy Miś Zdrowuś z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Z kolei Katarzyna Majzel - Pośpiech poprowadzi warsztaty ekologiczne.
Fundacja Dr Clown
O dobre samopoczucie oraz uśmiech najmłodszych uczestników wydarzenia zadba Fundacja Dr Clown. Nie zabraknie dobrej zabawy i charakterystycznych nosków.
Fryzjerzy dla WOŚP
Organizatorzy postawią stanowiska fryzjerskie w ramach akcji Fryzjerzy dla WOŚP NAH sp. z o.o. Będzie można zafundować sobie nową fryzurę i zasilić skarbonkę.
Punkt malowania twarzy dla najmłodszych
Makeup Artist Daria Wachowicz wyczaruje bajkowe makijaże dla najmłodszych. Stanowisko będzie czynne między godz. 12:00 a 18:00.
Kolejne atrakcje WOŚP na Ceglanej będą na zewnątrz budynku
Pod budynkiem pojawi się Mobilny Punkt Sczepień oraz Wymazobus zapewniony przez szpital VITOMED, w którym chętni będą mogli skorzystać ze szczepień i darmowych wymazów.
O bezpieczeństwo uczestników wydarzenia zadba Stowarzyszenie Ratownicze „Nemo” im. Marka Zielińskiego. We wszystkich tych miejscach ustawione zostaną stacjonarne skarbonki WOŚP. Uczestników finału na Ceglanej rozgrzeje gorąca kawa z Bike Cafe Katowice.
Na zielonym terenie szpitala zostanie ustawiona scena. Prowadzący Marcin Godzik w przerwach między występami zapozna z przebiegiem wydarzenia oraz przeprowadzi konkursy.
Plan występów na scenie:
- Godz. 12:00 - występ MAŻORETEK "AKCENT" z Miejskiego Domu Kultury LIGOTA. Po otwarciu rozpocznie się część oficjalna z przemowami,
- Godz. 13:00 - występ zespołów wokalnych: THE TONACJA, HARMIDER, MIGOTKI ze studia Piosenki Młodzieżowego Domu Kultury w Zespole Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach,
- Godz. 14:30 - występ teatru BEZ PUENTY IMPRO - krótkie formy komediowe,
- Godz. 16:00 - występ Chóru Studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego,
- Godz. 16:30 - występ zespołu CREE,
- Godz. 18:00 zakończenie imprezy i mini światełko do nieba.