Górniczy wagonik przed MDK "Południe" w Kostuchnie. Niezwykła pamiątka będzie przypominać historię kopalni "Boże Dary" [Zdjęcia]
Przed Miejskim Domem Kultury "Południe" w Katowicach-Kostuchnie ustawiono górniczy wagonik z kopalni "Boże Dary". Ta niezwykła pamiątka ma przypominać o historii i znaczeniu kopalni dla tej okolicy.
"Nie brać. Muzeum." Górniczy wagonik w Kostuchnie
Można szeroko uśmiechnąć się na widok prozaicznego komunikatu napisanego kredą na starym kopalnianym wagoniku „Nie brać. Muzeum”. Dla wielu mieszkańców południowej części Katowic będzie to jednak uśmiech zmieszany ze wzruszeniem, albo nawet nutą smutku. Można powiedzieć, że tyle zostało z kopalni „Boże Dary”, kiedyś żywicielki rodzin i miejsca pracy setek ludzi, a dziś jedynie traktowanej w kategoriach „muzeum”. Chociaż sama kopalnia nie będzie pełnić funkcji muzeum, to jednak pokopalniany wagonik będzie przypominał o jej istnieniu, historii i znaczeniu dla Kostuchny i okolic.
To właśnie takie zadanie będzie mieć wagonik postawiony przed siedzibą Miejskiego Domu Kultury w Kostuchnie. Będzie niezwykłą pamiątką, świadectwem historii regionu, ale także historii wielu rodzin, których ojcowie ciężko pracowali pod ziemią właśnie w kopalni „Boże Dary”. W czwartek, 7 listopada, pogórniczą pamiątkę ustawiono na miejscu. Wagonik został sfinansowany z budżetu Rady Dzielnicy Kostuchna.
Chcemy w ten sposób upamiętnić tradycje górnicze Śląska, a przede wszystkim kopalnię Boże Dary, która przez lata była nieodzowną częścią lokalnego krajobrazu. Dziękujemy lokalnej społeczności za zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia. podkreślają pracownicy MDK „Południe” w Katowicach
Kopalnia Węgla Kamiennego „Boże Dary” w Kostuchnie powstawała na początku XX wieku. Pod nazwą „Boże Dary” fedrowała od 1937 roku. W roku 1976 połączono ją z kopalnią „Murcki”. 18 lipca 1956 roku miała tu miejsce największa katastrofa górnicza w historii kopalni, w wyniku której śmierć poniosło 24 górników i ratowników górniczych. 1 lipca 2015 roku część kopalni została przejęta przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń w celu likwidacji tejże części, gdzie wydobycie węgla bardzo niskiej jakości stało się nieopłacalne. Działania SRK w związku z likwidacją kopalni trwają.
Wagonik sprzed siedziby MDK „Południe” w Kostuchnie nie jest pierwszym, który stanął w przestrzeni naszego miasta, by przypominać o jego przemysłowej historii. Pięknie przyozdobione górnicze wagoniki znajdziemy m.in. na ulicach Giszowca.