Katowicka architektura w zabawkowej wersji. Powstała panorama Katowic z klocków LEGO
Ciągle zmieniająca się panorama Katowic może robić wrażenie. W mieście nie brakuje architektonicznych perełek - począwszy od Spodka, który jednoznacznie kojarzy się z miastem, poprzez budynki w katowickiej Strefie Kultury: MCK, NOSPR, Muzeum Śląskie, po nowoczesne wieżowce KTW czy gmach CINiBA. Było więc z czego wybierać, kiedy LEGO Polska zamówiło u członków Warsaw LEGO User Group panoramę Katowic z klocków LEGO.
Katowice w wersji LEGO
Spodek, Teatr Śląski, .KTW II, Muzeum Śląskie oraz „kukurydza” z Osiedla Tysiąclecia - to elementy katowickiej panoramy z klocków LEGO. Panorama powstała na zamówienie LEGO Polska jako część wystroju oficjalnego sklepu LEGO, który w październiku zeszłego roku został otwarty we Wrocławiu. Poza katowicką panoramą znajdują się tam również modele prezentujące 7 innych miast.
Autorem Katowic w wersji LEGO jest Łukasz Ogrodnik z Warsaw LEGO User Group. To on zaprojektował modele, które znalazły się w katowickiej panoramie z klocków. Jak przyznaje, wybór budynków które odwzoruje w LEGO nie stanowił większego problemu.
Budowę zacząłem od zbudowania Spodka, jako że jest najbardziej charakterystycznym budynkiem w Katowicach i wiedziałem, że musi znaleźć się na panoramie. Jako następny budynek wybrałem wieżowiec .KTW II. Tu o wyborze zdecydowała przede wszystkim ciekawa bryła budynku. Gdy wieżowiec .KTW II był już gotowy, uznałem, że dla zapewnienia odpowiedniej kompozycji całej panoramy będzie potrzebny jeszcze jeden wysoki budynek. Tu praktycznie od razu wiedziałem, że muszę zbudować jeden z wieżowców mieszkalnych - a dokładniej "kukurydzę". Jest to dla mnie budynek, który obok Spodka najbardziej kojarzy mi się z Katowicami. mówi nam autor modeli, Łukasz Ogrodnik
Na tym jednak selekcja się nie skończyła. Do wcześniej wybranych katowickich budynków dołączyły jeszcze klocki w kształcie Teatru Śląskiego i Muzeum Śląskiego. Tak dobrane elementy panoramy stały się przedmiotem wirtualnego projektu, i w końcu klockami LEGO.
Prototypy poszczególnych budynków budowałem jednocześnie z klocków i tworzyłem ich wersje wirtualne - zajęło to ok. 12 godzin. Następnie projekt panoramy trafił do LEGO Polska i po akceptacji zostały zamówione klocki na budowę rzeczywistego modelu, który trafił na witrynę do sklepu we Wrocławiu. opowiada w rozmowie z WKatowicach.eu Łukasz Ogrodnik
Jak wyjaśnia nam autor projektu, skala każdego budynku była podyktowana rozmiarem klocków, które pozwalały oddać charakterystyczne elementy każdego z budynków oraz maksymalny rozmiar całej panoramy. Autor projektu zadbał, żeby proporcje każdego z budynków były w miarę możliwości jak najlepiej oddane.
Trzeba przyznać, że katowiczanie mogą być dumni z panoramy miasta - także tej z klocków LEGO.