Katowicki Ebeco Najstarszym Rowerem Polski. Ebeco to 97-letni rower z kolekcji Wojciecha Mszycy
Rower z kolekcji katowiczanina Wojciecha Mszycy zdobył tytuł Najstarszego Roweru Polski. Rower Ebeco, bo o nim mowa, ma już 97-lat. Został wyprodukowany w 1925 r. w Fabryce Rowerów, Gramofonów i Wyrobów Metalowych EBECO w Katowicach.
Historyczny katowicki 97-letni rower Ebeco, z kolekcji Wojciecha Mszycy, zdobył po raz szósty tytuł Najstarszego Roweru Polski na VIII Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Rowerów Zabytkowych "RetROWERiada", 5 czerwca w Poznaniu.
Rower został wyprodukowany w 1925 r. w Fabryce Rowerów, Gramofonów i Wyrobów Metalowych EBECO w Katowicach, stworzonej w latach 10. XX w. przez Ericha Bernhardta, a przejętej w 1922 przez polskich następców.
Rower Ebeco to Najstarszy Rower Polski, który dodajmy, cały czas jest w użytku. Wojciech Mszyca o niego odpowiednio dba i nim jeździ.
Jak o niego dbam? Konserwacja zachowawcza: smaruję, pompuję i jeżdżę (śmieje się pan Wojciech). Muzealnicy chcieli, żeby rower stał za szybą. Nie zgadzam się. Uważam, że dałem mu drugie, lepsze życie. Rower znalazł na złomowisku w Wodzisławiu Śląskim mój przyjaciel. Odkupiłem go za 4 tysiące, a w 2009 roku było to bardzo dużo pieniędzy. Jeżdżę po Katowicach i z ogromną radością patrzę na każdą nową powstającą ścieżkę. Społeczność rowerzystów jest tutaj bardzo duża. mówił dla portalu WKATOWICACH.eu, Wojciech Mszyca
Na zlocie w Poznaniu Wojciech Mszyca zaprezentował też kultowego Jaguara Special z lat 60., po znanym katowickimi kolarzu i łyżwiarzu Zygmuncie Kaczmarczyku (1935-2018), oraz damkę Adler 208 z 1950, zdobywczynię 11 Złotych Plakiet "Adler Sternfahrt". Za to i tzw. całokształt, katowicki rowerzysta-kolekcjoner otrzymał też Nagrodę Specjalną - Puchar Prezydenta Miasta Poznania.
Dodajmy, że Wojciech Mszyca w swoim minimuzeum M1 Cyklisty, któremu patronują Miasto Katowice i Automobilklub Śląski, zgromadził 26 ponad 50-letnich rowerów, ale także kolekcję NIVEAliów (w tym z katowickiej Wytwórni Specyfików Beiersdorfa PEBECO, 1925-1931), maszyn do pisania, amonitów. Warto odwiedzić to małe muzeum.