Katowickie neony robią wrażenie! Za nami spacer po szlaku katowickich neonów [Zdjęcia]
Neony i Katowice łączy już kilkadziesiąt lat wspólnej historii. Iluminacje widoczne szczególnie po zmroku wpisały się w klimat nocnych Katowic. Przekonać się o tym mogli uczestnicy spaceru po szlaku katowickich neonów, który odbył się w miniony czwartek w ramach Tygodnia Miasta. Wy również chcecie przenieść się w ten klimat? Zobaczcie naszą fotorelację!
Spacer po szlaku katowickich neonów
Wyjątkowy spacer szlakiem neonów w Katowicach, odbył się w czwartek, 21 marca. Po zmroku grupa kilkunastu osób poznała najpopularniejsze i najładniejsze miejskie neony, zlokalizowane w ścisłym centrum miasta. Wśród nich były m.in. Kot w Butach, Supersam, Złoty Róg czy Małpki. W trakcie spaceru jego uczestnicy mogli także poznać historię neonów oraz miejsc i wydarzeń, z jakimi były związane ich pierwowzory.
Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Tygodnia Miasta Europejskiego Miasta Nauki. Tytuł ten miasto Katowice otrzymało na 2024 rok.
Zobaczcie zdjęcia z neonowego spaceru!
Neony w Katowicach
Historie Katowic i neonów połączyły się w jedną już kilkadziesiąt lat temu. Świetlne ozdoby zaczęły tworzyć klimat nocnych Katowic szczególnie w czasach PRL. W tych latach śmiało, można było określić Katowice stolicą polskich neonów i najjaśniej rozświetlonym polskim miastem, z niemal tysiącem neonów rozsianych po całym mieście. Upływ lat i zmiana ustroju sprawiła, że liczba świecących banerów uległa znacznemu zmniejszeniu. Wiele z nich nie przetrwało do czasów współczesnych, np. znikając wraz z zamknięciem reklamowanego lokalu.
Neony w Katowicach odżyły w tym stuleciu. Od 2010 roku w mieście pojawiło się blisko sto nowych i zrekonstruowanych neonów – zarówno komercyjnych, jak i artystycznych form najpiękniejszej reklamy świetlnej. To zainspirowało nas do pokazania, że w Katowicach, w centrum Europy, powstają piękne rzeczy. Design, tradycja i sztuka w niesamowity sposób zmieniły rutynę postindustrialnego miasta.
Obecnie katowickie neony można oglądać także samemu dzięki wytyczonej ścieżce zwanej Szlakiem Katowickich Neonów. Liczy on 14 punktów, w których można zobaczyć rekonstrukcje dawnych neonów, a także dowiedzieć się więcej o historii danego miejsca. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.