Kto z nich zagina rogi, czyta w wannie, a komu przyjaciele nie zwrócili książek? Akcja "Czytanie rządzi" z m.in. prezydentem Katowic, Warszawy, Gdańska i Krakowa WIDEO
Rusza pierwsza w Polsce potężna kampania samorządowców na rzecz czytelnictwa. Unia Metropolii Polskich, czyli 12 największych polskich miast i Fundacja Powszechnego Czytania pokazują, dlaczego czytanie ma moc polepszania świata. W akcję włączyły się również Katowice.
#CzytanieRządzi: jest wysiłkiem, który kochamy, pomaga człowiekowi w rozwoju, wciąga. Jak sport. I - tak jak w odniesieniu do sportu - zbliżające się wakacje to świetny czas na czytanie. #CzytanieRządzi: ćwiczy nasz umysł, sprawia, że jesteśmy „w formie”: intelektualnie, społecznie i emocjonalnie, stabilni, zdrowi, kompetentni! Prezydenci dwunastu polskich metropolii występują w roli ambasadorów czytania - zapraszają do półprywatnej rozmowy, dzielą się swoimi upodobaniami literackimi, pokazują, że #CzytanieRządzi!
Wspólnoty ludzi czytających tworzą silniejsze gospodarki i społeczeństwa obywatelskie, aktywnie kreują swoją przyszłość. Badania OECD pokazują, że czytanie zwiększa szanse dzieci na sukces szkolny, a co za tym idzie zawodowy. Udowodniono, że czytanie niweluje różnice statusowe, że jeśli dziecko chętnie czyta, to ten fakt będzie miał większy wpływ na jego sukces niż to z jakiego środowiska pochodzi. Udowodniono też, że wspólne czytanie z rodzicem pomaga w rozwoju społeczno-emocjonalnym dzieci, a czytanie literatury pięknej zwiększa naszą empatię. Czytanie jest dziś nazywane najistotniejszym pojedynczym czynnikiem wspierającym zrównoważony rozwój, dlatego #CzytanieRządzi.
Kampanii towarzyszą filmy, w których prezydentki i prezydenci opowiadają o swoich lekturach, ale też odsłaniają prywatne elementy swoich nawyków - dowiemy się kto z nich zagina rogi, kto czyta w wannie, a komu przyjaciele nie zwrócili książek.
Fundacja Powszechnego Czytania oraz Unia Metropolii Polskich czyli dwanaście polskich metropolii: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław - wszyscy razem - zapraszają do wielkiej wspólnej pracy na rzecz podniesienia czytelnictwa w Polsce. W miastach dzieje się już wiele, ale działania pro-czytelnicze zostaną wzmocnione i uruchomione zostaną kolejne pomysły. W zamyśle organizatorów kampania ma być zaczynem do gigantycznego wspólnego długofalowego wysiłku, rozmów, debat i pracy na rzecz poszerzenia grona czytających w Polsce. Zaproszeni są wszyscy: rodzice, dzieci, nauczyciele, bibliotekarze, samorządowcy, instytucje, firmy i organizacje pozarządowe.
Niskie czytelnictwo w Polsce to problem każdego i każdej z nas!
Wspólne, osobiste zaangażowanie Prezydentów największych polskich miast na rzecz upowszechnienia czytania, to wyraz troski o rozwój mieszkańców.
Czytanie to spojrzenie na świat z perspektywy innego człowieka - jego emocji i wartości. Jest to ważne dla mnie, jako prezydenta miasta, ale także dla każdego z nas - rodzica, brata, siostry, kolegi czy sąsiada. Dzięki czytaniu budujemy umiejętność pracy w grupie, bo lepiej rozumiemy innych ludzi. W Katowicach promujemy się hasłem „dla odmiany". Odmieniajmy swoje życie przez czytanie, bo #CzytanieRządzi!
mocno zaznacza prezydent Katowic, Marcin Krupa
W świetle wydarzeń ostatnich miesięcy doszliśmy do wniosku, że dziś jak nigdy musimy oprócz koniecznych działań doraźnych wprowadzać mocne długofalowe działania budujące fundamenty społeczeństwa otwartego, demokratycznego i kompetentnego - a badania pokazują, że ludzie czytający tworzą właśnie takie społeczeństwa. Dlatego z tym większym zaangażowaniem jako grono dwunastu prezydentów namawiamy jednym wspólnym głosem do czytania. Nie dla pięknoduchostwa, lecz dla demokracji, nauki i rozwoju społecznego naszych obywateli, miast i kraju. Bo #CzytanieRządzi!
wyjaśnia prezydent Białegostoku, Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich, Tadeusz Truskolaski
Nasi obywatele mają „prawo do czytania”; to oznacza, że my jako włodarze mamy obowiązek sprawić, by każdy obywatel został nauczony i zachęcony do czytania - by potrafił nas oceniać i aktywnie uczestniczyć w społeczeństwie obywatelskim, by miał kompetencje do wchodzenia w dialog, byśmy wszyscy potrafili się wzajemnie słuchać i rozumieć, to arcyważne - dziś jak nigdy za naszej pamięci.
dodaje prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz
Czytanie nie jest elitarne - wyrównuje szanse dzieci na sukces, niweluje różnice kompetencyjne między ludźmi; nie jest zabawą humanistów czy artystów, jest demokratycznym, bezpłatnie dostępnym i prostym sposobem na zwiększanie potencjału każdego z nas, nie tylko na rynku pracy. Wszyscy mamy bezpłatny dostęp do książek dzięki gęstej sieci bibliotek publicznych - chciałbym, wszystkich (nie tylko) warszawiaków gorąco zachęcić do czytania.
podkreśla prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski
Kampania #CzytanieRządzi to pierwsze w Polsce tak mocne i szerokie zaangażowanie najwyższych władz samorządowych na rzecz upowszechniania czytania.
Wskaźniki czytelnictwa w Polsce są na alarmująco niskim poziomie; czytamy dużo mniej niż nasi sąsiedzi. W świetle dostępnych badań poszerzenie grona czytających przełoży się na zwiększenie potencjału naszej gospodarki, innowacyjności i siły naszej demokracji. Dlatego powinno być jednym z najważniejszych priorytetów każdej osoby wpływowej - czy to będzie szef firmy dbający o czytelnictwo pracowników i ich rodzin, czy urzędnicy państwowi mający wpływ na różne obszary naszego życia, czy rodzice wychowujący dzieci. Fundacja Powszechnego Czytania od kilku lat działa na rzecz podniesienia tematu wzrostu czytelnictwa do rangi jednego z najważniejszych wyzwań dla współczesnej Polski, dlatego z ogromną radością współtworzymy kampanię #CzytanieRządzi. Mamy nadzieję, że zaangażowanie Prezydentek i Prezydentów będzie potężnym impulsem do zintensyfikowania działań, zapraszamy do włączenia się w projekt każdą i każdego, komu przyszłość naszych społeczności leży na sercu.
puentuje prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, szefowa Wydawnictwa Słowne, Maria Deskur
Czytelnicze akcje w Katowicach: Czytaj dla odmiany
Miasto Katowice realizuje zadania służące promocji czytelnictwa daleko wykraczające poza wypożyczanie i udostępnianie zbiorów. Motto Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach brzmi Czytaj dla odmiany, i to właśnie pod tym hasłem odbywają się wszystkie organizowane w mieście spotkania autorskie, warsztaty literackie i inne propozycje popularyzujące literaturę - zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.
W 2021 r. w ponad 2 tysiącach wydarzeń stacjonarnych wzięło udział prawie 23 tysiące osób, a w prawie 8,5 tysiącach wirtualnych działaniach proczytelniczych wzięło udział ponad milion osób!
Wybrane, bezpłatne wydarzenia promujące czytelnictwo w Katowicach:
Narodowe Czytanie - katowicka edycja ogólnopolskiej akcji promującej polską literaturę, odbywająca się w pierwszą sobotę września w Ogrodzie S(ł)ów przy Filii nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia. Udział w uroczystym wydarzeniu biorą przedstawiciele władz miasta oraz mieszkańcy i czytelnicy. Odbywa się czytanie fragmentów lektury przewodniej, kiermasz książek antykwarycznych, warsztaty literackie dla dzieci, działa Czytelnia pod Sówką - Biblioteczna Poradnia Książkowa.
Głośno o książkach! - miejski happening organizowany z okazji Światowego Dnia Książki
i Praw Autorskich (23 kwietnia). Uczestnicy happeningu wybierają książkę z oferty przygotowanej przez bibliotekarzy, czytają jej fragment do mikrofonu i otrzymują ją w prezencie.
Katowicka Srebrna Książka dla Seniora - bezpłatna usługa dowozu książek do domu, kierowana do katowiczan w wieku powyżej 65 r.ż. oraz osób niepełnosprawnych, których stan zdrowia nie pozwala na osobistą wizytę w bibliotece.
Ferie z Książką, Lato z Książką - akcje promujące czytelnictwo i kulturę, kierowane do dzieci w wieku szkolnym, spędzających ferie i wakacje w mieście. Każda akcja odbywa się pod innym hasłem przewodnim, a wybrane filie MBP w Katowicach organizują m.in. spotkania autorskie i warsztaty literacko-artystyczne.
Czytanie na dywanie - cotygodniowe głośne czytanie bajek przez bibliotekarzy, z aktywnym udziałem rodziców lub dziadków. Spotkania kierowane do dzieci w wieku przedszkolnym odbywają się w wybranych filiach MBP w Katowicach.
3B. Bajtel - Bajka - Biblioteka - cykliczne spotkania dla rodziców i dzieci w wieku do lat trzech. W trakcie spotkań w Filii MBP w Katowicach nr 32 w Ligocie czytane i pokazywane są dzieciom książki, odpowiednie dla ich grupy wiekowej.
Dni Kultury Żydowskiej - organizowany co roku festiwal promujący historię, kulturę i sztukę żydowską, kierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Gośćmi DKŻ są pisarze, dziennikarze, badacze historii oraz znawcy kultury żydowskiej. W ramach wydarzenia odbywają się spotkania autorskie, warsztaty literacko-artystyczne oraz zwiedzanie cmentarza żydowskiego z przewodnikiem.
Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka - organizowany co roku festiwal, którego prelegentami są osoby związane tak z górami, jak i literaturą: pisarze, dziennikarze, utytułowani alpiniści
i himalaiści, podróżnicy, instruktorzy wspinaczki, przewodnicy górscy. W ramach festiwalu odbywają się spotkania oraz warsztaty, dla dzieci i dorosłych.
Miasto Katowice zaprasza na spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty literacko-artystyczne, wystawy, spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki oraz Bibliotecznego Klubu Seniora, warsztaty pod szyldem Laboratorium SZTUKI, spotkania w ramach cyklów Wielokulturowy Śląsk, Nie-zwykli, Czytelnicy-podróżnicy, Zdrowie w Bibliotece.