Łaźnia Gwarek przejdzie metamorfozę. Podpisano umowę na rewitalizację
Muzeum Śląskie w Katowicach nie ustaje w staraniach o rewitalizację pozostałych budynków pokopalnianych KWK Katowice. Dawny blask ma odzyskać łaźnia "Gwarek". Podpisano umowę na przebudowę i adaptację zabytkowego budynku. Będzie kosztowała prawie 30 mln zł.
Aktualizacja, 17 października 2022
Podpisano umowę na rewitalizację łaźni Gwarek
Spółka Efekt z Chorzowa podpisała umowę na przebudowę i adaptację zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wartość zadania przekracza kwotę 29 mln zł.
Jak informuje spółka, zgodnie z zamysłem Inwestora, w budynku zostaną zgromadzone i udostępnione zwiedzającym m.in. eksponaty związane z historią przemysłu. Budynek łaźni Gwarek w Katowicach ma przejść metamorfozę w ciągu następnych 16 miesięcy.
Wcześniej pisaliśmy:
Ciąg dalszy rewitalizacji budynków po KWK Katowice
Łaźnia „Gwarek” kopalni KWK Katowice ma odzyskać dawny blask. Stara się o to Muzeum Ślaskie w Katowicach, które już od 2015 roku zajmuje niektóre pokopalniane budynki, które obecnie znajdują się w katowickiej Strefie Kultury.
Wystawy Muzeum można podziwiać w byłej Łaźni Głównej KWK Katowice. W budynku byłej maszynowni obecnie funkcjonuje restauracja, w stolarni mieści się przestrzeń edukacyjna „Na tropie Tomka” inspirowana przygodami książkowego bohatera Tomka Wilmowskiego. Z kolei, w niegdysiejszym magazynie odzieży kopalni obecnie mieści się siedziba Centrum Scenografii Polskiej. Ponadto, renowacji została poddana wieża wyciągowa szybu „Warszawa II”, która obecnie służy jako punkt widokowy do podziwiania panoramy Katowic.
Łaźnia "Gwarek" z ponad wiekową historią
Teraz Muzeum Śląskie planuje adaptację kolejnych pokopalnianych, zabytkowych budynków znajdujących się w tym rejonie. Wśród nich znajduje się łaźnia „Gwarek”. Budynek już raz w swojej historii zmieniał swoją funkcję. Powstał na początku XX wieku i początkowo mieścił parową maszynę wyciągową szybu „Gruschka”. Kiedy w latach 50. XX wieku konieczna była budowa nowej maszynowni szybu, budynek przekształcono na robotniczą łaźnię, w której górnicy przebierali się i kąpali po zakończeniu pracy. To właśnie z tego okresu pochodzi funkcjonująca do tej pory nazwa budynku - łaźnia „Gwarek”.
To właśnie ten zabytkowy budynek jest najbliższy rewitalizacji. Projekt posiada dofinansowanie - ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 oraz środków województwa śląskiego. Co więcej, Muzeum Śląskie już poszukuje wykonawcy przedsięwzięcia.
Przetarg został ogłoszony, jednak nie wpłynęła żadna oferta. Obecnie przygotowujemy postępowanie w trybie zamówienia z wolnej ręki. wyjaśnia w rozmowie z dziennikarzem portalu WKATOWICACH.eu Anna Kopaniarz z Muzeum Śląskiego w Katowicach
Jak informują pracownicy Muzeum, budynek dawnej łaźni „Gwarek” miałby pełnić funkcję magazynu studyjnego eksponatów związanych z historią przemysłu oraz militariami z możliwością udostępnienia przestrzeni zwiedzającym. W budynku zaplanowano otwartą przestrzeń halową uzupełnioną o dwukondygnacyjne antresole, której główną funkcją jest ekspozycja największych i najcięższych eksponatów wielkogabarytowych, w tym maszyny parowej z huty Baildon oraz elektrycznej maszyny wyciągowej z KWK Rydułtowy.
Łaźnia Gwarek stanie się częścią Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wkrótce ma zostać zrewitalizowana
Reszta postindustrialnych budowli czeka na swoją kolej
Co do pozostałych obiektów pokopalnianych, Muzeum poszukuje pieniędzy na rewitalizację. Jak podkreślają przedstawiciele instytucji, rewitalizacja nie obejdzie się bez partnerstwa publiczno-prywatnego.
Ostateczne funkcje pozostałych budynków pokopalnianych zostaną określone na etapie pozyskania dofinansowania, jednak planuje się adaptacje budynków głównie na funkcje wystawiennicze, widowiskowo-eventowe na potrzeby organizacji wydarzeń kulturalnych i artystycznych, uzupełnione o potrzebne zaplecza techniczne, biurowe, socjalne oraz strefy gastronomiczne. dodaje w rozmowie z nami Anna Kopaniarz
Adaptacja łaźni Gwarek jest planowana w okresie do wiosny 2024 roku. Termin realizacji pozostałych obiektów będzie uzależniony od pozyskania dofinansowania.