Likwidacja wieży szybu „Giszowiec” w Katowicach. Rozpoczęła się rozbiórka
Zielona wieża szybu „Giszowiec” oraz sam szyb zostaną zlikwidowane. Wieżę oraz szyb znają mieszkańcy Katowic oraz przejezdni, gdyż jest on widoczny z daleka. Szyb „Giszowiec” został już zasypany, a 23 października rozpoczęła się rozbiórka wieży szybowej.
Aktualizacja, 23 października, godz. 12:30
W poniedziałek, 23 października rozpoczęła się rozbiórka wieży szybu "Giszowiec". Sam szyb już został zasypany i przykryty płytą betonową. Rozbiórka wieży szybowej ma potrwać dwa dni.
Pozostałe obiekty znajdujące się na terenie dawnej kopalni Wieczorek również zostaną zlikwidowane tak, by od 1 stycznia 2024 teren w całości trafił do KWKCL (Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji) i do Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń (Oddział SRK). Przypomnijmy, że oficjalnie 31 grudnia 2023 roku oddział KWK Wieczorek zostanie zlikwidowany.
Budynek dyrekcji przy ul. Szopienickiej, który jest pod nadzorem konserwatora zabytków i jest w kompleksie Nikiszowiec ma trafić do KWKCL, a finalnie do miasta Katowice. informuje rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Mariusz Tomalik
W planach jest także rozbiórka wieży szybu "Roździeński".
Wcześniej pisaliśmy:
Likwidacja szybu „Giszowiec” w Katowicach
Podjęto decyzję o losach szybu „Giszowiec” w Katowicach mieszącego się na terenie likwidowanej KWK „Wieczorek II” przy ul. Mysłowickiej. Znana wieża szybowa zniknie z widoku naszego miasta, a sam szyb ma zostać zasypany.
W związku z postępującą likwidacją SRK S.A. Oddziału w Katowicach KWK „Wieczorek II” oraz przyjętym modelem docelowym, którym jest budowa pompowni głębinowej w szybie „Roździeński”, szyb „Giszowiec” zapewniający przewietrzanie wyrobisk będzie utrzymywany do momentu napełnienia zbiornika wodnego i uruchomienia pomp głębinowych. Po spełnieniu tych warunków nastąpi zamknięcie przepływu powietrza przez szyb „Roździeński”, w związku z czym szyb „Giszowiec” nie będzie już potrzebny i nastąpi jego fizyczna likwidacja poprzez zasypanie. przekazuje portalowi WKATOWICACH.eu rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Mariusz Tomalik
Przypomnijmy, że budowa szybu „Giszowiec” rozpoczęła się w 1952 roku. Obecnie SRK będzie wyłaniać firmę, która zlikwiduje szyb.
Postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy na likwidację szybu jest w trakcie procedowania. W kwestii dalszych prac rozstrzygnięte jest postępowanie na likwidację pozostałych obiektów na powierzchni na szybie „Giszowiec”. Rozpoczęcie planowane jest na sierpień 2023 roku. dodaje Mariusz Tomalik