Poniedziałek, 23 grudnia 2024

M1 Cyklisty w pierwszym półroczu 2023! Wojciech Mszyca rozkręca rowerowe Katowice [Zdjęcia]

Kamil Zatoński
28.07.2023w Katowicach

Masa wydarzeń, ale przede wszystkim ogrom promocji rowerowych Katowic! Wojciech Mszyca podsumował działalność swojego rowerowego muzeum "M1 Cyklisty" za pierwsze półrocze 2023 roku.

rower wojciecha mszycy przed spodkiemFot. Materiały prywatne. M1 Cyklisty w pierwszym półroczu 2023! Wojciech Mszyca rozkręca rowerowe Katowice

Wojciech Mszyca rozkręca rowerowe Katowice

To 98. rok rowerowego żywota katowickiego Ebeco z 1925 roku (z Fabryki Rowerów, Gramofonów i Wyrobów Metalowych EBECO w Katowicach), z 6-krotnym tytułem: Najstarszy Rower Polski, zdobywanym na ogólnopolskiej „RetROWERiadzie" w Poznaniu. Do sześciu razy sztuka, bo w tym roku organizatorzy poprosili, aby... dać szanse innym weteranom i przyznali ten tytuł rowerowi Łucznik (z Radomia), 12 lat młodszemu od katowickiego Ebeco!

2023 rok to także 98-lecie pierwszej polskiej - katowickiej! - Wytwórni Specyfików Beiersdorfa PEBECO (1925-1931), a katowickie NIVEAlia są również w zbiorach M1 Cyklisty i były promowane na dwóch kolejnych - a w sumie siedemnastu (!) - wystawach krajowych. Tym razem z okazji 160. rocznicy urodzin Oskara Troplowitza, współwynalazcy Nivea Creme, rodem z górnośląskich Gliwic! Muzeum "M1 Cyklisty" służy promocji dwóch historycznych firm katowickich - EBECO (rowery) i PEBECO (nivealia).

Ku chwale Katowic!

słyszymy z ust Wojciecha Mszycy

Tak wydarzenia, na których pojawił się zabytkowy rower, wspomina Wojciech Mszyca: 

10 grudnia - z os. Paderewskiego, gdzie M1 Cyklisty, do Nikiszowca! Katowicki Ebeco na mikołajowo-świątecznym XV Jarmarku na Nikiszu (09-11.12.2022).

31 grudnia - rowerowa wędrówka po Katowicach, w ostatnim dniu starego 2022 roku, m.in. przez starą-nową ul. Dworcową, śladem przedwojennej tam parady rowerzystów, a teraz reprezentacyjnym deptakiem, dostępnym dla rowerów!

1 stycznia - z przybranej „małej ojczyzny", z Katowic, do mojej rodzinnej „małej ojczyzny", do Żarek na Jurze; na noworoczne XV już spotkanie zaprzyjaźnionych rowerzystów z klubu PTTK M-2 Myszków, przy historycznych ruinach kościółka św. Stanisława. To także start katowickiego Ebeco w 98. rok rowerowego żywota!

6 stycznia - Ebeco obserwował tradycyjną katowicką Paradę Trzech Króli ze schodów historycznego gmachu Sejmu Śląskiego.

11 stycznia - Ebeco przed Spodkiem, w dniu inauguracji 28. Mistrzostw Świata w piłce ręcznej (rozgrywanych w Polsce i w Szwecji); przed meczem z aktualnymi mistrzami olimpijskimi - Francuzami!

12 stycznia - Ebeco testuje nowooddany, długo oczekiwany rowerowy wjazd/wyjazd pod/spod katowickiego Ronda gen. Ziętka! 98-letniemu katowickiemu Ebeco i 75-letniemu cykliście w to graj!

12 stycznia - .KTW II - najwyższy budynek Katowic i aglomeracji górnośląskiej. Oficjalnie i uroczyście zagościła tu, na dziewięciu piętrach, firma PwC SDC, pierwszy najemca tej tzw. drugiej wieży. 98-letni katowicki Ebeco przy tym był, ale nie zajechał windą na podniebne piętra, a tylko na -1, do specjalnej szatni dla rowerzystów.

13 stycznia - Bebok i Ebeco, czyli odwieczny stworek ze śląskiej demonologii i wiekowe, 98-letnie śląskie... koło! Ebeco był na Rynku Kwiatowym, gdzie pojawił się beboczek z logiem Katowic; czternasty z kolei, z autorskiej serii artysty „z Nikisza", Grzegorza Chudego. A może kiejś bebok karnie się kajś na Ebeco?!

22 stycznia - w skrzynce pocztowej Kalendarz z Rowerami Zabytkowymi 2023, gdzie październik - mój miesiąc, Wagi - ukrasza znana zawodniczka MTB, Monika Brzeźna i damka z mojego M1 Cyklisty - Diamant 69 z 1938 roku ("Die Schoene aus Sachsen" - piękność z Saksonii).

26 stycznia - 4. Designe Days 2023 (MCK Katowice, 26-29.01) i prezentacja przedwojennego katowickiego dizajnu na przykładzie artefaktów z M1 Cyklisty - Kremu Nivea z 1925 roku, kiedy w Katowicach ruszyła produkcja jego nowej, niebiesko-białej wersji, oraz 98-letniego Ebeco.

11 lutego - nie dla 98-letniego Ebeco e-sporty, gamingi, e-nowości, tłum e-graczy podczas światowej rangi 11. Intel Extreme Masters'2023 w Spodku i MCK (10-12.02.); odprawiony spod kilku „drzwi", w końcu dzięki znajomej z ESL (katowicki organizator mistrzostw), Ebeco zagościł krótko wewnątrz, z nadzieją, że być może kiedyś obok samochodowego e-wyścigu ESL R1 rozegra się także e-turniej historycznych rowerów!

21 lutego - 11 marca - mój NN CityBike z M1 Cyklisty, obstalowany w 1998 u mechanika-serwisanta rowerowego (w tym czasie rowerów miejskich CB w sklepach raczej nie było) towarzyszył mi podczas rehabilitacji (po wymianie lewego biodra) w Goczałkowicach-Zdroju. Spenetrowaliśmy, co tylko się dało w okolicy, między Pszczyną a Czechowicami-Dziedzicami - na zdrowie!

16 marca - jako jeden z kilkunastu bohaterów-postaci książki Patrycji Dołowy „Skarby", uczestniczyłem w spotkaniu z Autorką, w Filii nr 1 MBP Katowice, podczas VII Dni Kultury Żydowskiej i prezentowałem... mezuzę, jeden z artefaktów w zbiorach - także judaików! - M1 Cyklisty.

1 kwietnia - ruszyły w Katowicach miejskie stacje wypożyczania rowerów. Na os. Paderewskiego przy ul. Sikorskiego, o godz. 10:47, mimo mżawki wolne były tylko trzy z dwunastu firmowe rowery miejskie i - symbolicznie! - dwa weterany z sąsiedniego M1 Cyklisty (ul. Sikorskiego 32)!

5 kwietnia - unikatowy zakup na Allegro! - mocno sterany, ale ra-ry-tas z Wytwórni Specyfików Beiersdorfa PEBECO w Katowicach - pierwszej polskiej (rok 1925) wytwórni m.in. Kremu Nivea! Wzór II nr 361 (mini) z ok. 1928, a więc niezwykle rzadki, 95-letni katowicki artefakt!

16 kwietnia - na zaproszenie Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach prelekcja i prezentacja artefaktów z M1 Cyklisty, podczas XIII Ogólnopolskiej Konferencji Studentów ŚWSM; m.in. o śląskich korzeniach Nivea Creme, o pierwszej polskiej Wytwórni Specyfików Beiersdorfa w Katowicach (od 1925); w 160. rocznicę urodzin Oskara Troplowitza z Gleiwitz/Gliwic, współwynalazcy Nivea Creme, oraz w 111. rocznicę narodzin tego najsłynniejszego kremu świata!

20 kwietnia - 98-letni katowicki ekorower Ebeco na otwarciu „zielonego ekoprzystanku" autobusowego przy ul. Mickiewicza.

23 kwietnia - w 150-lecie urodzin i w dniu imienin Wojciecha Korfantego (1873-1939), 98-letni katowicki Ebeco - i ja, imiennik śląskiego bohatera - towarzyszyliśmy na trasie uczestnikom Festiwalu Biegowego im. W. Korfantego, tuż za plecami biegacza z napisem „Koniec biegu".

3 maja - świąteczna 3-Majowa 16. Zagłębiowska Masa Krytyczna, a wśród ok. 3500 uczestników... 109-letni Adler z M1 Cyklisty.

6 maja - reprezentant M1 Cyklisty, Jaguar Special, obserwował reaktywowane w ub. roku 47. Kryterium Asów w Dolinie Trzech Stawów (5-6 maja, Katowice i Bielsko-Biała). To weteran sprzed 1965 roku, po znanym katowickim kolarzu - i łyżwiarzu! - Zygmuncie Kaczmarczyku (1935-2018), który w latach 50-60. starował z sukcesami w tych wyścigach asów.

12 maja - 98-letni Ebeco trafił do okna wystawowego UM Katowice, promując akcję „Przeciepnij się na koło", a także popularyzując i wspierając katowickich rowerzystów w ogólnopolskich zmaganiach o „Rowerową Stolicę Polski".

13 maja - w drodze na rajd "Na kole kole Nikisza" trafiliśmy na uroczystości 120-lecia Zawodowej Straży Pożarnej w Katowicach.

13 maja - na metę dorocznego rajdu „Na kole kole Nikiszu", na Skwerze Artystów Grupy Janowskiej, stawiliśmy się „na" dwóch rowerach - Ebeco i Jaguarze Special - ale tym razem... pieszo („trzynastego"!) i na krótko, bo w drodze do Goczałkowic-Zdroju, na Noc Muzeów.

13 maja - noc po ciężkim dniu (120-lecie katowickich strażaków i rajd „Na kole kole Nikiszu"), czyli Noc Muzeów w Goczałkowicach-Zdroju, w Muzeum Regionalnym. Reprezentacja M1 Cyklisty to 109-letni Adler 1, 98-letni Ebeco, Jaguar Special ok. 60-letni i 84-letni motorower Adler MF1.

18 maja - Międzynarodowy Dzień Muzeów, a więc Facebook'owe, internetowe, pozdrowienia od katowickiego Społecznego Opiekuna Zabytków z M1 Cyklisty, czyli niekoncesjonowanego, prywatnego, społecznikowskiego minimuzeum techniki, pod patronatem UM Katowice i Automobilklubu Śląskiego.

16 maja - 98-letni katowicki Ebeco wizytuje plac budowy stadionu miejskiego GKS Katowice na Załęskiej Hałdzie.

21 maja 3 czerwca - dwutygodniowa prezentacja NIVEAliów z M1 Cyklisty, na Kremowy Dzień Matki (26-27 maja) w gliwickiej galerii handlowej Forum; przy okazji odnotowujemy 160. rocznicę urodzin gliwiczanina Oskara Troplowitza (1863-1918), współwynalazcy najsłynniejszego kremu świata i twórcy potęgi firmy Beiersdorf.

22 maja - podczas Mysłowickiego Integracyjnego Święta Sportu głównie dzieciaki integrowały się ochoczo z rowerowymi staruszkami na stoisku M1 Cyklisty. Więź pokoleniowa - nawiązana! I like Polish... dziatwę!

27 maja - 1. Chorzowski Klasyk, czyli rajd i zlot pojazdów zabytkowych z udziałem rowerów-weteranów z M1 Cyklisty, pod wyniosłą (42 m), unikatową żelbetową, zabytkową wieżą szybu Prezydent, na terenie chorzowskiej Sztygarki.

32 zdjęć

M1 Cyklisty w pierwszym półroczu 2023! Wojciech Mszyca rozkręca rowerowe Katowice

Zobacz także

Wojciech Mszyca – pasjonat historii, rowerów i Katowic. Wydarzenia M1 Cyklisty w 2024 roku
Wojciech Mszyca – pasjonat historii, rowerów i Katowic. Wydarzenia M1 Cyklisty w 2024 roku
w Katowicach

Wojciech Mszyca – pasjonat historii, rowerów i Katowic. Wydarzenia M1 Cyklisty w 2024 roku

Powstaje mural przy ul. Katowickiej 33 w Katowicach. Z ważnym przekazem, rowerem i piękną czerwienią [Wizualizacja]
Powstaje mural przy ul. Katowickiej 33 w Katowicach. Z ważnym przekazem, rowerem i piękną czerwienią [Wizualizacja]
w Katowicach

Powstaje mural przy ul. Katowickiej 33 w Katowicach. Z ważnym przekazem, rowerem i piękną czerwienią [Wizualizacja]

Nowa droga rowerowa powstaje przy ul. Meteorologów. To zadanie z Budżetu Obywatelskiego Katowic
Nowa droga rowerowa powstaje przy ul. Meteorologów. To zadanie z Budżetu Obywatelskiego Katowic
w Katowicach

Nowa droga rowerowa powstaje przy ul. Meteorologów. To zadanie z Budżetu Obywatelskiego Katowic

W Katowicach znają go prawie wszyscy! Wojciech Mszyca został Społecznym Opiekunem Zabytków
W Katowicach znają go prawie wszyscy! Wojciech Mszyca został Społecznym Opiekunem Zabytków
w Katowicach

W Katowicach znają go prawie wszyscy! Wojciech Mszyca został Społecznym Opiekunem Zabytków

do góry