MOSiR w Katowicach zaprasza na slow jogging. Bezpłatne treningi na bieżni obiektu przy ulicy Asnyka
W obiekcie katowickiego MOSiR-u panuje iście japoński klimat. Slow jogging podbija serca miłośników sportów na wolnym powietrzu, a wszystko śladem twórcy nowatorskiej metody truchtania profesora Hiroaki Tanaki. Bezpłatne ćwiczenia potrwają do końca maja i są realizowane we współpracy miasta z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).
Slow jogging w Katowicach
W Katowicach we współpracy miasta z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) odbywają się bezpłatne treningi slow joggingu.
Projekt realizowany przez Katowice przy współpracy z UNICEF-em to setki inicjatyw, które przede wszystkim mają zintegrować nasze społeczności. To między innymi doposażenie żłobków, wdrożenie aplikacji LiveKid, stworzenie sal doświadczania świata, a także organizacja zajęć sportowych w ofercie, których każdy może znaleźć coś dla siebie, bo mamy zapasy, fitness, slow jogging, podnoszenie ciężarów, boks. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Uczestnicy ćwiczą na bieżni obiektu przy ulicy Asnyka pod okiem profesjonalnej instruktorki. Robią do 180 kroków na minutę i w ogóle się przy tym nie męczą. Japońska technika składa się z rozgrzewki, truchtu przeplatanego marszem i rozciągania. Podczas slow joggingu nie doznaje się kontuzji, bólów mięśni, zakwasów i zadyszki.
Slow jogging to umiarkowana forma ruchu, idealna dla osób początkujących, nie uprawiających wcześniej żadnej aktywności. U nas nikt nie zostaje w tyle i wszyscy czują się dobrze w swoim towarzystwie. Co więcej, ta japońska technika jest rozwiązaniem dla osób z cukrzycą, nadwagą, chorobami układu krążenia. Na zajęcia najlepiej ubrać się na cebulkę, bo w trakcie robi się przyjemnie ciepło. mówi instruktorka Aleksandra Jonczy
Godzinne zajęcia odbywają się o 10:00 i 17:15 we wtorki i czwartki. Przyjść może każdy, nie ma zapisów ani ograniczeń wiekowych. Treningi slow joggingu prowadzone są się na bieżni nowoczesnego kompleksu sportowego przy ul. Asnyka.
Chodzi nie tylko o kondycję, ale o zwolnienie tempa życia i poprawę samopoczucia. Pamiętajmy, że ruch to nie tylko zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Z zajęć może skorzystać każdy - seniorzy, dorośli, mamy z dziećmi. podkreśla dyrektor katowickiego MOSiR-u, Daniel Muc
Sport prosto z kraju kwitnącej wiśni
Wszystko zaczęło się od profesora Hiroaki Tanaki. Mężczyzna rzucił karierę atlety, kiedy dowiedział się o wrodzonej wadzie serca i opracował technikę bezpieczną dla zdrowia znaną dziś jako slow jogging. Ale dlaczego trucht uważa się za bezpieczniejszy niż klasyczny bieg?
Truchtając, lądujemy na śródstopiu, co daje amortyzację. W zwykłym biegu - na pięcie, więc ryzykujemy kontuzjami, urazami stawów, kręgosłupa i bioder. Brak zakwasów to efekt niskiego stężenia mleczanu we krwi. Dzieje się tak przy niewielkim wysiłku.
Slow jogging jest nie tylko bezkontuzyjny, ale też pozytywnie wpływa na samopoczucie i może być sekretem długowieczności Japończyków. W końcu jego obowiązkowym elementem jest uśmiech, określany w kraju kwitnącej wiśni słowami „Niko Niko”.