Mistrzostwa Świata w skacie w Katowicach? Będzie też aplikacja. Oto plany Polskiego Związku Skata
Skat to od lat jedna z najpopularniejszych gier karcianych na Śląsku. Dyscyplina ta przywędrowała w do tego regionu z Niemiec, a jej historia sięga aż do Afryki. Polski Związek Skata będzie ubiegał się o organizację Mistrzostw Świata w Katowicach. Lada moment pojawi się aplikacja, która ma zachęcać młodych ludzi do gry w karciankę.
Mistrzostwa Świata w skacie w Katowicach?
W styczniu zorganizowano w Szopienickiej hali MOSiR-u indywidualny Puchar Polski w skacie. Frekwencja podczas ostatniego turnieju skata w Szopienicach dowodzi, jak dużą popularnością cieszy się ten sport wśród katowiczan.
W wymagających potyczkach strategicznych wzięło udział blisko 150 osób. Najmłodszy uczestnik miał 10 lat, najstarszy 90. Wszystkich połączyła pasja do gry opierającej się na szybkim i logicznym myśleniu. MOSiR chętnie wspiera inicjatywy sportowe, które pozwalają ćwiczyć nie tylko kondycję fizyczną, ale też umysłową. mówi dyrektor MOSiR-u w Katowicach, Daniel Muc
Jak poinformowała Gazeta Wyborcza, Polski Związek Skata stara się o zorganizowanie, również w Katowicach, Mistrzostw Świata w skacie. Związek nawiązał już kontakt w tej sprawie ze Światową Federacją Skata.
Na to, by zorganizować Mistrzostwa Świata w skacie, potrzebne są znaczne środki. Potrzebne jest także odpowiednie miejsce. Takim miejscem byłoby MCK lub Spodek. Impreza trwałaby 10 dni. Szacujemy, że byłoby około 700-800 zawodników z całego świata, w tym co najmniej 1/3 zawodników z Polski. Będziemy prosić Pana prezydenta, marszałka województwa lub wojewodę o umożliwienie zorganizowania tej imprezy. Poza tym lada moment wyjeżdżamy do Niemiec na spotkanie z zarządem Światowej Federacji Skata w tej sprawie. mówi portalowi WKATOWICACH.eu, prezes Polskiego Związku Skata Krzysztof Kołodziejczyk
Historia skata
Historyczne początki skata miały miejsce w Afryce. Do Europy przybył dzięki Niemcom. Również dzięki nim pojawił się na Śląsku. Szczyt popularności tej gry na Śląsku sięga lat 80. ubiegłego wieku. W skata grano całymi rodzinami. Nie potrzeba było do tego szczególnie przeznaczonych miejsc. Łąki, parki, hale, knajpy i pociągi - to tylko kilka miejsc zagorzałej i zaciętej rywalizacji.
Historia skata sięga Afryki, zwłaszcza wojen burskich. To tam skat został wymyślony. Później stał się bardzo popularny w Europie, zwłaszcza wśród Niemców. Wszędzie, gdzie pojawiali się Niemcy - tam skat został zakorzeniony. Stąd też ten skat jest u nas na Śląsku, na Kaszubach, na Opolszczyźnie, w Wielkopolsce.
Gdy gra zawitała do Europy, zarezerwowana była tylko dla wyższych warstw społecznych - księży i biskupów. Dopiero po czasie rozpowszechniła się we wszystkich warstwach społecznych i towarzyszyła ludziom np. w trakcie podróży pociągami.
Skat a górnictwo
Tradycje górnicze mają ogromne znaczenie dla tej dyscypliny. Związek kultywuje je także podczas rozgrywek.
Do dzisiejszego dnia w naszym związku jest wiele drużyn, które mają w swojej nazwie tradycje górnicze i nawiązania nawet do nieistniejących już kopalni. W grudniu zeszłego roku w Rybniku organizowaliśmy Centralną Barbórkę. Zainteresowanie było bardzo duże. Zrobiliśmy promocję startową dla tych, którzy przyjdą w mundurze górniczym. Ludzi w tradycyjnych mundurach górniczych było mnóstwo. mówi w rozmowie z nami prezes Polskiego Związku Skata
Skat a brydż
Skata często nazywa się śląskim brydżem. Według entuzjastów tej gry jest to spore nadużycie. Między tymi dwoma dyscyplinami są znaczne różnice.
W brydża para zawodników gra przeciwko innej parze. Pary te z reguły są stałe, dobierają się przed zawodami. Duety przez długie lata występują w tym samym składzie. W skacie, po skończonej licytacji para, która występuje w grze przeciwko soliście jest zupełnie przypadkowa. Brydż w sportowej formie występuje jako brydż porównawczy - na wszystkich stołach jest wręcz takie samo rozdanie kart. Skat ma więcej możliwości niż brydż. dodaje w rozmowie z dziennikarką WKATOWICACH.eu prezes Krzysztof Kołodziejczyk
Zasady gry w skata
Zasady skata nie należą do najprostszych. Gra obejmuje rozdanie, licytację, właściwą rozgrywkę, zliczanie punktów i zapisanie wyniku. Przy stole spotykają się trzy osoby - jedna para i grający samotnie solista. Potrzeba talii 32 kart. Gracze dostają po 10 kart, a na stole odkłada się dwie karty nazywane skatem.
Gramy 32 kartami. W tych 32 kartach jest łącznie 120 oczek (punktów). Solista, który wylicytuje najwyższą grę, musi osiągnąć 61 oczek, by wygrać rozgrywkę. Przeciwnicy muszą zrobić wszystko, by to się nie stało. tłumaczy prezes Kołodziejczyk
Popularność skata wśród młodzieży? Będzie aplikacja
Skat budzi duże zainteresowanie. Posiada wielu entuzjastów. Polski Związek Skata chce trafić do młodzieży, dlatego już niebawem pojawi się aplikacja do nauki zasad gry w skata. Będzie można ją pobrać w Sklepie Play.
Widzę światełko w tunelu. Lada moment będziemy mieli aplikację do nauki gry w skata. Uzyskaliśmy w tej sprawie zgodę Narodowej Federacji. Teraz oczekujemy na pisemne potwierdzenie. Federacja posiada oprogramowanie do takiej aplikacji. Ma ona piękną grafikę. Jedyne, co musimy zrobić, to przetłumaczyć ją na język polski. Z pewnością zachęci ona dzieci i młodzież do nauki zasad gry tej dyscypliny. mówi prezes Polskiego Związku Skata
Zawody skatowe
W 2024 roku Polski Związek Skata będzie obchodził swoje 40-lecie. Od lat instytucja organizuje zawody w grze karcianej, co wpływa na popularyzację nie tylko samej gry, ale i regionu. W Polsce prowadzone są rozgrywki ligowe na czterech stopniach (od I do IV). W każdej z lig występuje po 25 zespołów czteroosobowych.
Turnieje organizowane przez Polski Związek Skata:
- Indywidualne Mistrzostwa Polski,
- Drużynowy Puchar Polski,
- Mistrzostwa Polski kobiet,
- Mistrzostwa Polski mężczyzn,
- Mistrzostwa Polski Seniorów,
- Mistrzostwa Polski Juniorów,
- Centralna Barbórka.
Autor: Katarzyna Tomczyk