Mural Zbigniewa Wodeckiego w Katowicach uroczyście odsłonięty. Malowidło podziwiała rodzina artysty [Zdjęcia]
Chociaż wielu mieszkańców i gości naszego miasta miało już okazję go podziwiać, a jego nagranie w sieci stało się prawdziwym wiralem, to oficjalne odsłonięcie muralu przedstawiającego Zbigniewa Wodeckiego w Katowicach odbyło się dopiero na początku października. W uroczystości wzięli udział nie tylko przedstawiciele miasta i artyści, ale także rodzina legendy polskiej muzyki.
Zbigniew Wodecki w Katowicach. Niesamowity mural przy ulicy Tylnej Mariackiej
Znają go już nie tylko katowiczanie i podróżujący koleją przez nasze miasto, ale także ludzie w całej Polsce, do których przez internet dotarły zdjęcia i relacje z ulicy Tylnej Mariackiej w Katowicach. Mowa o muralu przedstawiającym Zbigniewa Wodeckiego, który niedawno powstał na elewacji nowego Hotelu M23 w Katowicach. W naszym portalu też chętnie dzieliliśmy się zdjęciami i nagraniami z tego miejsca, bo malowidło upamiętniające artystę robi naprawdę wielkie wrażenie.
Uroczyste odsłonięcie muralu odbyło się w środę, 4 października. W wydarzeniu wzięli udział mecenasi muralu, artyści - jego wykonawcy, ale także rodzina Zbigniewa Wodeckiego - siostra Elżbieta Wodecka-Smosarska oraz córka Katarzyna Wodecka-Stubbs.
Ta interpretacja wizerunku mojego taty niesie za sobą jakiś kawałek szczęścia, jakiejś wyobraźni, wspomnienia. Sam mural jako nośnik sztuki jest ciekawym pomysłem. Za każdym razem, kiedy koło niego przechodzimy, przemyka nam jakaś myśl, jakaś emocja. Mam nadzieję, że jeśli chodzi o ten mural, to właśnie uśmiech będzie przemykał. mówiła z uśmiechem córka Zbigniewa Wodeckiego, Katarzyna Wodecka-Stubbs
Tata uwielbiał brawa, uwielbiał być na scenie, wśród ludzi, swojej publiczności. Dziś po raz kolejny jest. Zbigniew Wodecki lubił wracać wszędzie - do każdej sali koncertowej - dużej, małej… wszędzie. Lubił wracać także do Katowic. dodaje córka artysty
Katowice są już siódmym miastem w Polsce, w którym w ten sposób upamiętniono Zbigniewa Wodeckiego, którego z Katowicami łączyły także więzy rodzinne.
Zbigniew Wodecki śpiewał, że „lubi wracać tam, gdzie był już”. Dziś w taki wyjątkowy sposób wraca także do Katowic. Cieszymy się, że ten piękny mural dołączy do pozostałych malowideł na katowickim szlaku murali i będzie cieszył nie tylko mieszkańców naszego miasta, ale i przybywających tu turystów. Zbigniew Wodecki będzie także witał w naszym mieście wszystkich przybywających do niego pociągami. mówi wiceprezydent Katowic, Jerzy Woźniak
Artyści, którzy stworzyli mural - Marek Grela i Marta Piróg z pracowni Czary-Mury podkreślali, że ich projekt będzie niósł za sobą także wartości edukacyjne.
Długo szukaliśmy odpowiedniego miejsca dla tego muralu. Najciemniej jest pod latarnią - okazało się, że rodzina pana Zbigniewa Wodeckiego ma śląskie korzenie. Cieszymy się więc, że mural powstał właśnie w Katowicach. Sami nie znaliśmy tej historii - cieszymy się, że mural będzie pokazywać katowiczanom, że Zbigniew Wodecki wprawdzie był krakowski, ale śląski trochę też. przypomina Marek Grela z Czary-Mury
Zbigniew Wodecki urodził się 6 maja 1950 roku. Był znanym polskim piosenkarzem, który, mimo że przez większość życia mieszkał w Krakowie, to właśnie w Katowicach spędził lata dziecięce. Jego ojciec, Józef Wodecki, był pierwszym trębaczem w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (teraz NOSPR), a jego siostra, która nadal mieszka w Katowicach była śpiewaczką w Operze Gliwickiej i często chodziła na próby, które odbywały się w Teatrze Śląskim, gdzie sam artysta występował. Pojawiał się również w popularnym w Katowicach w połowie lat 70. - Varietes Centrum - zwanym również „Centrum u Michalika”. Zbigniew Wodecki występował również w Katowicach m.in. na OFF Festival. Artysta zmarł 22 maja 2017 roku.
Mural w Katowicach powstał przy wsparciu Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego, Stowarzyszenia SAWP i firmy Energo-Complex. Stworzyli go artyści Czary-Mury.