Na Burowcu powstanie ogród sensoryczny. Będzie m.in. labirynt z roślin
Zaniedbany dotychczas teren, po wykonaniu prac, będzie atrakcyjną przestrzenią, która oddziałuje na wiele zmysłów. Do dyspozycji mieszkańców będą gry edukacyjne, labirynt z roślin, urządzenia muzyczne, a także ścieżka sensoryczna. To kolejny projekt, który powstaje dzięki głosom mieszkańców Katowic w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zakład Zieleni Miejskiej podpisał na początku sierpnia umowę z wykonawcą. Prace powinny się zakończyć do 30 października.
Ogród sensoryczny na Burowcu
Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu nasze miasto bardzo mocno się zmienia. To narzędzie, które pozwala mieszkańcom decydować o tym, co dzieje się w Katowicach. W ramach Budżetu Obywatelskiego zrealizowaliśmy dotychczas 1135 zadań, za kwotę prawie 156 mln zł. Przed nami kolejne głosowanie, które odbędzie się w dniach 10 – 23 września. Warto się zaangażować, bo dzięki temu możemy wybrać inwestycje, które wpiszą się w nasze oczekiwania czy pasje. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Teren, na którym zostanie wybudowany ogród sensoryczny, jest obecnie niezagospodarowany. Kiedyś znajdowały się tu ogródki działkowe. Budowa ogrodu będzie kosztowała niecałe 340 tys. zł. W ogłoszonym przetargu wystartowały cztery firmy. Po analizie ofert ZZM wybrał do realizacji zadania firmę Deep Green Sp. z o.o. W pierwszej kolejności będzie trzeba m.in. rozebrać pozostałości po ceglanym murze, oczyścić teren z gruzu i odpadów.
W ramach prac powstanie nowa nawierzchnia – mineralna, przepuszczalna. Wykonawca wykona jednostronny, niewielki spadek, którego nie odczują spacerujący, a który pomoże w odprowadzaniu wody na zieleńce. Ogród będzie oświetlony lampami solarnymi LED, co pozwoli na korzystanie z jego dobrodziejstw także po zachodzie słońca. mówi dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, Mieczysław Wołosz
Jednym z elementów ogrodu będzie ścieżka sensoryczna, o długości ok. 11 m i szerokości 1,5 m, która będzie się składać z 6 odrębnych pól. Wypełnione będą one korą, piaskiem, otoczakami, żwirem, trawą. Pozwoli to doświadczać różnic podczas chodzenia po niejednolitym podłożu. W ogrodzie rozłożona zostanie trawa z rolki oraz nasadzone zostaną nowe rośliny. Wśród nich m.in. bez czarny i jaśminowiec wonny o białych kwiatach, rozplenica japońska o długich, biało-różowych kwiatostanach oraz trzmielina. Ogród ozdobią ponadto rośliny w kolorze fioletu – kocimiętka i perowskia. Z kolei wśród zasadzonych drzew znajdziemy takie gatunki, jak grujecznik japoński, jabłoń „Profusion” czy choinka kanadyjska.
Mieszkańcy będą mogli odpocząć na znajdujących się na całym terenie 8 ławkach z oparciem i podłokietnikami oraz leżaku parkowym. Dla dzieci zamontowana zostanie tablica do rysowania i tor przeszkód. Najmłodsi będą mogli także korzystać z urządzeń muzycznych, jak np. tuby, marimba, handpan.
To nie pierwszy ogród sensoryczny
W Katowicach jest już kilka miejsc, które za pomocą swojej różnorodności biologicznej oddziałują nie tylko na zmysł wzroku. Razem z tężnią na Tysiącleciu powstał ogród sensoryczny. Utworzona została strefa buforowa poprzez wydzielenie wielopiętrową roślinnością oraz nasypy, dzięki którym w mniejszym stopniu dochodzi tu hałas.
Ścieżka sensoryczna powstała również w nowo utworzonym parku przy ul. Leopolda. Każde pole daje inne wrażenia osobom przemieszczającym się po nich. Ścieżka sensoryczna znajduje się także w ogrodzie lawendowym w Ochojcu.