Nowa podstacja Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Milowicach. Ratownicy Sosnowiec niosą pomoc także w Katowicach [Zdjęcia]
Sieć podstacji pogotowia ratunkowego w naszym regionie powiększyła się właśnie o kolejną z nich. 25 listopada, w dzielnicy Milowice, oficjalnie otwarto nową siedzibę Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Inwestycja w tym miejscu ma strategiczne znaczenie nie tylko dla Sosnowca, ale również miast ościennych - w tym Katowic. Zobaczcie zdjęcia.
Nowa podstacja w Milowicach
25 listopada otwarto nową podstację Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Znajduje się ona na parterze Przychodni Milowice. W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in.:
- prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński,
- dyrektor rejonowy Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu, prof. dr. hab. Klaudiusz Nadolny
- oraz poseł na Sejm, Mateusz Bochenek.
Projekt pomieszczeń podstacji w Milowicach wykonały Sosnowieckie Inwestycje w porozumieniu z RPR. Łączny koszt prac remontowych zamknął się kwotą 259 tys. zł. Nowa podstacja w Milowicach działa już od 15 listopada. Od tego czasu zespół ratunkowy wyjeżdżał już 90 razy, w tym 20 do innych miast.
Mamy jedną z najnowocześniejszych stacji Pogotowia Ratunkowego, co poprawia warunki pracy, ale przekłada się także na jej jakość. To ważne, że ta podstacja nie powoduje, że cokolwiek zostało skądś zabrane. Tutaj jest dodatkowa załoga, która będzie ratować ludzkie życie.
mówił prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński
Poprawa warunków pracy ratowników medycznych
W nowej podstacji w Milowicach stworzono komfortowe warunki pracy i odpoczynku dla ratowników medycznych. Jest tutaj m.in. aneks kuchenny, miejsce do wypoczynku czy łazienka i toaleta. Najdłużej trwały prace przygotowawcze. Prace remontowe trwały od lipca do sierpnia. Wiele lat temu w tym miejscu znajdował się oddział rehabilitacji i wodolecznictwa z saunami, a w okresie pandemii pomieszczenia te były wykorzystywane jako izolatka. Teraz zyskały nowe zadanie.
To nasza kolejna podstacja, już 15 miejsce, gdzie stacjonują nasze zespoły ratownictwa medycznego. Mamy nowy zespół ratownictwa medycznego, o który zabiegaliśmy. Oprócz tego, mamy także nową karetkę, oddaną w tym roku do użytku, zakupioną za kwotę ponad 800 tysięcy złotych. To najbardziej nowoczesny ambulans w kraju. Powstawanie nowych podstacji to szybsza dostępność dla tej części miasta.
podkreśla dyrektor rejonowy Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu,
prof. dr. hab. Klaudiusz Nadolny
Istotną informacją jest to, że w nowej podstacji Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu-Milowicach utworzono nowy zespół ratownictwa medycznego. To oznacza, że żadna inna stacja lub podstacja w RPR nie straciła z tego powodu swoich ratowników.
W nowej stacji czuć przede wszystkim świeżość, nowość. Jest fajne wyposażona, wszystkie sprzęty są nowoczesne. Mamy do dyspozycji osobne pomieszczenie na aptekę, kuchnię czy pokój socjalny.
Karetka po drugiej stronie miasta jest fantastycznym rozwiązaniem. To bardzo skróci czas dojazdu w tej części miasta.
mówi ratowniczka medyczna z Sosnowca, pani Barbara
Zobaczcie zdjęcia!
Każda minuta na wagę złota
W nagłych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia, to właśnie czas dojazdu do potrzebującego pomocy odgrywa najistotniejszą rolę. W obliczu wielu remontów dróg i objazdów, utrudniających poruszanie się - obok zwykłych mieszkańców - także służbom ratunkowym, zabezpieczenie przez pogotowie ratunkowe kolejnych dzielnic odgrywa ważną rolę. Nowa podstacja w Milowicach zdecydowanie skraca czas dojazdu do wielu części miasta. Mowa nie tylko o pacjentach z Milowic, ale również części Pogoni czy Starego Sosnowca.
Na ratunek także w miastach ościennych
Umiejscowienie podstacji w tym miejscu nie jest przypadkowe. Oprócz mieszkańców okolicznych dzielnic Sosnowca, na utworzeniu podstacji zyskają również mieszkańcy miast ościennych - Katowic, Siemianowic czy Czeladzi. Już w pierwszych dniach działania, sosnowieccy ratownicy wyjeżdżali na pomoc także poza swoje miasto. Lokalizacja podstacji w tym miejscu ma charakter wręcz strategiczny.
Nasze zespoły docierają także do mieszkańców Katowic, gdyż stąd - przez remonty dróg ekspresowych - często jest bliżej niż ze stacji katowickiej. Kto skąd jest, nie ma żadnego znaczenia. Ważne, by jak najszybciej dotrzeć do pacjenta.
dodał prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński