Nowe zielone przystanki w Katowicach. Mieszkańcy wskazali, gdzie się pojawią
Mieszkańcy Katowic i pasażerowie komunikacji miejskiej wybrali 22 lokalizacje, w których wiosną powstaną zielone przystanki. To efekt wspólnej akcji miasta Katowice i AMS - lidera reklamy Out-of-Home.
Nowe zielone przystanki w Katowicach
W Katowicach mamy już kilka zielonych przystanków. Na ich efekty trzeba będzie poczekać do wiosny i lata. Jednak wiemy już, że wiosną pojawią się kolejne. Ich lokalizacje wybrali mieszkańcy w głosowaniu.
W Katowicach realizujemy wiele zielonych inwestycji - nowe parki, rewitalizacja Stargańca, zazielenianie ul. Warszawskiej. Uzupełnieniem tych dużych projektów jest akcja „Zielony przystanek na wiosnę”. W wybranych 22 lokalizacjach tradycyjna wiata przystankowa zostanie wymieniona na tzw. eko wiatę, z zielonym dachem, który magazynuje wodę deszczową, obniża zapylenie powietrza, absorbuje CO2, a w upalne dni obniża temperaturę w okolicach wiaty. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
W ankiecie można było oddawać głosy w dniach 15-30 listopada na stronie przystanekkatowice.ams.com.pl. Ankietowani wybierali z listy zaproponowanych lokalizacji tę, w której pojawi się zielony przystanek oraz decydowali o tym, czy elementy wieńczące przystanek mają być zielone i nawiązywać do ekologicznego charakteru projektu czy żółte - zgodne z barwami miasta. Większość - 64% głosujących wybrała zielony kolor.
Najwięcej głosów oddano na przystanki zlokalizowane w dzielnicach:
- Koszutka (Katowicka: Stanowisko 2),
- Śródmieście (Mickiewicza Stanowisko: 2),
- Giszowiec (Kościół. Stanowisko 2).
W ankiecie oddano blisko 3,5 tys. głosów.
Dziękujemy wszystkim za oddane głosy. Dołożymy wszelkich starań, by wybrane przez mieszkańców lokalizacje zazieleniły się już wiosną 2023 roku. Cieszymy się, że wiele wybranych przez mieszkańców lokalizacji to główne punkty miasta, gdzie tej zieleni szczególnie brakuje. mówi członek zarządu AMS, Wojciech Zdanowicz
Gdzie pojawią się zielone przystanki w Katowicach?
- Bogucice: Bogucice Kościół. Stanowisko: 2,
- Brynów część wschodnia - Os. Zgrzebnioka: Brynów Dworska. Stanowisko: 1,
- Dąb: Dąb Widok. Stanowisko: 2,
- Dąbrówka Mała: Dąbrówka Mała Ośrodek Zdrowia. Stanowisko: 1,
- Giszowiec: Giszowiec Kościół. Stanowisko: 2,
- Janów-Nikiszowiec: Janów Oswobodzenia Cmentarna. Stanowisko: 1,
- Kostuchna: Kostuchna Osiedle. Stanowisko: 1,
- Koszutka: Koszutka Katowicka. Stanowisko: 2,
- Ligota-Panewniki: Ligota Poleska. Stanowisko: 3,
- Murcki: Murcki Rynek. Stanowisko: 1,
- Os. Paderewskiego - Muchowiec: Osiedle Paderewskiego Graniczna. Stanowisko: 2,
- Osiedle Tysiąclecia: Osiedle Tysiąclecia Mieszka I/Oczyszczalnia. Stanowisko: 2,
- Osiedle Witosa: Obroki Dulęby. Stanowisko: 2,
- Piotrowice-Ochojec: Piotrowice Osiedle. Stanowisko: 1,
- Podlesie: Podlesie Uniczowska. Stanowisko: 2,
- Szopienice-Burowiec: Szopienice Kościół. Stanowisko: 2,
- Śródmieście: Katowice Mickiewicza. Stanowisko: 2,
- Wełnowiec-Józefowiec: Józefowiec Jabłoniowa. Stanowisko: 2,
- Załęska Hałda - Brynów cz. zachodnia: Brynów W. Pola. Stanowisko: 1,
- Załęże: Załęże Dwór,
- Zarzecze: Zarzecze Kościół. Stanowisko: 1,
- Zawodzie: Zawodzie Bohaterów Monte Cassino. Stanowisko: 1.
Zielone przystanki dobrze wpływają na środowisko
System zielonych przystanków w Katowicach będzie miał znaczący wpływ na środowisko, tworząc nieoczywiste oazy zieleni w mieście. Jest to rozwiązanie typu nature-based solution - inspirowane i wspierane przez naturę, zapewniające korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.
Dach przystanku pokryty jest dywanem rozchodnikowym, dzięki czemu magazynuje 150 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie, obniża o 3-5 °C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni. Zmniejsza także zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i absorbuje 7,2 kg CO2 rocznie.
Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są niezwykle wytrzymałe na warunki środowiskowe, dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności. Oznakowanie wiat przy wykorzystaniu specjalnych kropek, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z fundacjami zajmującymi się ochroną ptaków w Polsce - pozwala ono ograniczać kolizje i zapewnia bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej. Oznaczenie szyb jest certyfikowane przez Fundację Szklane Pułapki.
Dzięki jednej katowickiej EKO wiacie mamy:
- 9 m² nowej, nieoczywistej zieleni dachu,
- ponad 7 kg CO2 mniej w atmosferze w ciągu roku,
- 15-20% mniej zapylenia wokół wiaty,
- 150 litrów wody gromadzonej podczas jednego opadu,
- przestrzeń bezpieczna dla ptaków,
- samowystarczalne zielone dachy, które mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności oraz są przyjazne dla pszczół.
System EKO wiat AMS w Polsce tworzą aktualnie 63 lokalizacje w 8 miastach: Warszawie, Krakowie, Lublinie, Chorzowie, Poznaniu, Szczecinie, Sosnowcu i Katowicach.