Otwarcie XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Premier Mateusz Morawiecki na inauguracji Kongresu
Inauguracja XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Kongres rozpoczęło wystąpienie premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz sesja plenarna pt.: "Wojna w Europie. Plan dla Ukrainy". EKG odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i potrwa od 25 do 27 kwietnia.
Rozpoczęła się 14. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. To największa impreza biznesowa w naszej części Europy. Międzynarodowe Centrum Kongresowe zamieniło się w miejsce spotkań przedstawicieli administracji rządowej, biznesu i ekspertów.
Spotykamy się po raz kolejny w Katowicach. W innej przestrzeni, w przestrzeni, która nie jest już pandemią, a jest przestrzenią zaznaczoną wojną. Województwo śląskie starało się przez te dwa miesiące pomagać Ukrainie. Przygotowaliśmy 700 palet pomocy żywnościowej, a już ponad 100 tys. gości z Ukrainy ma numer NIP. Dużo osób zaczęło pracować - to ponad 7,5 tys. osób, w tym 5 tys. to kobiety w wieku 35-44 lat. Wiemy także, że w Powiatowych Urzędach Pracy złożonych jest prawie 3 tys. wniosków o pracę. To będą przed nami nowe wyzwania. O tych wyzwaniach będziemy rozmawiać przez te trzy dni Kongresu. mówił w trakcie otwarcia Kongresu wicewojewoda śląski, Jan Chrząszcz
W trakcie otwarcia przemówili wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, prezes zarządu PTWP Wojciech Kuśpik, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i prezydent Katowic Marcin Krupa.
W 2020 roku stanęliśmy przed wyzwaniem, na które nikt nie był gotowy - walka o życie i zdrowie, pandemia koronawirusa, następnie zmiany podatkowe, które odcisnęły się mocno na wszystkich sferach życia. Moment, w którym odnaleźliśmy się w nowej rzeczywistości przerwała w ostatnich tygodniach rosyjska agresja na Ukrainę. Wojna, sankcje, pomoc - to wszystko ma ogromny wpływ na gospodarkę. mówił prezydent Katowic, Marcin Krupa
Dlatego Europejski Kongres Gospodarczy jeszcze nigdy nie był tak potrzebny jak dziś. Spotykamy się, by rozmawiać o tej trudnej sytuacji, zastanawiać się, jakie kroki podejmować, by wspólnie walczyć z kryzysem i odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości. Europejski Kongres Gospodarczy przez ostatnie lata, dzięki udziałowi decydentów świata biznesu, samorządu, polityki i nauki stał się doskonałą platformą wypracowywania innowacyjnych rozwiązań i podejmowania optymalnych działań - także w trudnych sytuacjach. Jestem przekonany, że ta wyjątkowa edycja EKG będzie stanowiła kolejny, ważny krok na drodze ratowania gospodarki. dodał prezydent Katowic
Inauguracja XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Przemówienie premiera Morawieckiego na EKG
Inauguracja XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyła się z udziałem premiera RP Mateusza Morawieckiego.
Spotykamy się dzisiaj w szczególnym okolicznościach. Polska i Europa są w oku cyklonu, pandemia była czarnym łabędziem, zjawiskiem nieprawdopodobnym, ale wpływającym na losy świata, losy gospodarcze i polityczne. Po 24 lutego mamy do czynienia - z całym kluczem czarnych łabędzi, które nadleciały nad europejskie niebo - napaścią Rosji na Ukrainę. To wszystko tworzy zwyżki cen energii, rosnące ceny żywności, surowców, małą skłonność do inwestycji. A to tworzy trudne środowisko gospodarcze, ale uważam, że przyszłość Polski, Europy Centralnej i Unii Europejskiej nie musi rysować się w czarnych barwach. Jesteśmy na dobrej drodze, by być w stanie przezwyciężyć problemy pandemiczne i popandemiczne, ale potrzebujemy wolnej Ukrainy i opuszczenia Ukrainy przez wszystkich żołnierzy rosyjskich. przemawiał na otwarciu EKG premier RP, Mateusz Morawiecki
Dziś chciałbym skoncentrować się na kwestiach związanych z gospodarką. Europa już raz po straszliwej wojnie, II wojnie światowej, potrafiła się podnieść z gruzów i utworzyć odpowiednie instytucje, po to, by zbudować płaszczyznę do pokojowego istnienia. Dziś też jest taki czas, że musimy myśleć poza schematami, nad rozwiązaniami, które nie przychodziły wcześniej nikomu do głowy. Proponujemy Plan Odbudowy Ukrainy, ale i dla całej EU, który będzie opierał się o nowe założenia geopolityczne. dodał premier Morawiecki
Premier Morawiecki dodał również, że dziś widzimy, że coraz więcej państw rozumie wielkie zagrożenie ze strony Rosji i nie obawia się zerwanych łańcuchów dostaw z Rosja, ale tego, że znajdą się za szybka tacy, którzy będą chcieli te łańcuchy z Rosją odtwarzać.
Musimy postawić tamę rosyjskiej agresji tu i teraz. Nie możemy doprowadzić do tego co było wcześniej. Jestem przekonany, że nie będzie powrotu do tego, co było wcześniej, a to niezwykle ważne, bo budujemy, na naszych oczach, nowy porządek geopolityczny. podkreślał Mateusz Morawiecki
14. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Ponad 8,5 tysięcy zarejestrowanych osób, 700 prelegentów, 300 dziennikarzy oraz 150 sesji - prezentacji i wystąpień, które rozwijają pięć głównych nurtów tematycznych:
- wojna w Europie;
- plan dla Ukrainy;
- zielona transformacja i odbudowa gospodarki;
- globalny handel i geopolityka;
- digitalizacja;
- nauka i kompetencje w zmieniającym się świecie.
XIV Europejski Kongres Gospodarczy to 150 sesji z udziałem tysiąca prelegentów, poświęconych najbardziej aktualnym tematom oraz liczne wydarzenia towarzyszące. Europejski Kongres Gospodarczy potrwa od 25 do 27 kwietnia 2022 roku.
Szczególne miejsce w programie tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego zajmą zagadnienia związane z aktualnymi wyzwaniami dla Europy w związku z konfliktem w Ukrainie, agresywną polityką Rosji oraz zmianami w globalnej architekturze geopolitycznej. Debatujący poszukają odpowiedzi na pytania m.in. o to, jak racjonalnie i efektywnie wspierać Ukrainę, zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Europy, w jaki sposób postępujące uniezależnianie się Europy od importu paliw kopalnych z Rosji może wpłynąć na realizację celów zielonej transformacji sektora energii i całej gospodarki oraz jak zminimalizować negatywne skutki wojny dla europejskiej gospodarki.
Aktualna sytuacja w Ukrainie niesie szeroko idące skutki dla polskiej i europejskiej gospodarki. W programie Kongresu nie zbraknie analizy tego, jaki wpływ obecne wydarzenia będą miały na sektory związane z energetyką, logistyką, handlem międzynarodowym, bezpieczeństwem i digitalizacją. Zaproszeni do udziału w debatach eksperci i praktycy będą szukać odpowiedzi na pytania: czy izolacja Rosji - dostawcy surowców - może być bodźcem do działań zmieniających sektor energii, jak wojna w Ukrainie, jako nowy czynnik geopolityczny, wpłynie na przerwane łańcuchy dostaw oraz w jaki sposób podnieść odporność biznesu na perturbacje wywołane pandemią i wojną. Eksperci omówią także wpływ konfliktu na Wschodzie na stabilność finansów, otoczenie rynku kapitałowego, inflację i skłonność do inwestowania.
W ramach XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego zaplanowano szereg debat poświęconych zagadnieniom cyfrowej transformacji gospodarki. Po raz pierwszy w formie wydarzenia towarzyszącego Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu odbędzie się Europejskie Forum Młodych.
Stoisko Domu Aniołów Stróżów
Anioły po raz kolejny są partnerem społecznym Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Stoisko Domu Aniołów Stróżów w tym roku przypomina śląskie podwórko. Można też tu zagrać w kapsle, posiedzieć przy trzepaku i porozmawiać o tym, jak skutecznie pomagać dzieciom. A biorąc udział w aktywnościach na stoisku można wesprzecie podopiecznych Domu Aniołów Stróżów. Jako pierwsi z aktywności skorzystali prezydent Katowic Marcin Krupa i prezes zarządu PTWP Wojciech Kuśpik.