Podsumowanie działań w związku z intensywnymi opadami. Strażacy z Katowic pomagają w Czechowicach-Dziedzicach [Zdjęcia]
To trudny czas dla strażaków PSP i OSP. Funkcjonariusze mają sporo pracy przy podtopieniach, zalaniach czy usuwaniu przewróconych drzew i uszkodzonych dachów. Katowiccy strażacy pomagają również przy interwencjach w zalanych Czechowicach-Dziedzicach. Podsumowujemy działania strażaków z Katowic i województwa śląskiego.
Intensywne opady deszczu w woj. śląskim. Podsumowanie działań strażaków
Działania w Katowicach
Służba w dniu 14 września 2024 roku okazała się bardzo pracowita dla katowickich strażaków. Według stanu na dzień 15 września na godzinę 7:00, jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta Katowice zrealizowały łącznie 147 interwencji, z czego 95 zdarzeń miało bezpośredni związek z występującymi warunkami atmosferycznymi.
Działania strażaków w pierwszej fali opadów polegały na usuwaniu wody w miejscach wystąpienia lokalnych podtopień, usuwaniu wywrotów drzew oraz naprawie uszkodzonych pokryć dachowych. Druga fala opadów skupiła interwencję już wokół głównie występujących lokalnych podtopień i konieczności pompowania wody.
Wśród najważniejszych zdarzeń należy wymienić:
- Uszkodzenie dachu budynku Uniwersytetu Śląskiego,
- Zalane przedszkole przy ul. Studenckiej i żłobek przy ul. Tysiąclecia,
- Zalania w szpitalach przy ul. Fabrycznej oraz ul. Łubinowej,
- Uszkodzenia dachów i zalania licznych budynków wielo- i jednorodzinnych,
- Udrożnienie przepustów rzecznych,
- Zalanie wiaduktu pod ul. Roździeńskiego,
- Zalania głównych dróg na terenie miasta, w tym między innymi ulice: Piotrowicka, Bagienna, al. Górnośląska, Kościuszki, Francuska, Krakowska.
W związku z liczbą oraz charakterem podejmowanych działań, interwencje na terenie miasta realizuje zwiększona o 5 funkcjonariuszy obsada systemu zmianowego, a na czele działań stoi Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, st. bryg. Arkadiusz Korzeniewski, który osobiście dokonał rozpoznania operacyjnego poziomu wody w rzekach i na tej podstawie wyznaczył dalsze priorytety.
Ostatnie ulewy (14-16 września 2024 r.) dotknęły także Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Pracownicy robili co w ich mocy, by zminimalizować straty, jednak woda zniszczyła salę konferencyjną. W związku z tym pracownicy zawiesili każdą zaplanowaną aktywność w Przystanku Historia do odwołania.
Działalność Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN w Katowicach im. Henryka Sławika zawieszona
Obecnie obsada dyżurna stanowiska kierowania obserwuje dalszy napływ zgłoszeń i stawia wiele wyzwań dla strażaków. Dodatkowo katowiccy funkcjonariusze od wczoraj interweniują w miejscowości Czechowice -Dziedzic.
Działania w województwie śląskim
Od północy do godziny 21:00 straż pożarna w województwie śląskim odnotowała 4 923 zgłoszenia związane z intensywnymi opadami deszczu (od początku zjawiska tj.12 września - 7 884).
Najwięcej interwencji strażacy prowadzą na terenie pow. bielskiego i m. Bielsko-Biała, cieszyńskiego, pszczyńskiego i wodzisławskiego, raciborskiego, rybnickiego.
Ewakuowano 250 osoby:
- 34 w pow. cieszyńskim
- 40 w pow. bielskim
- 4 w pow. wodzisławskim
- 16 w pow. pszczyński
- 141 w pow. raciborskim
Jakie interwencje podejmowali strażacy?
- Czechowice-Dziedzice ul. Wierzbowa – wypompowywanie wody z rozlewiska na skutek wylania rzeki Iłownica i Wapienica.
- Czechowice-Dziedzice ul. Waryńskiego – zalana przepompownia oczyszczalni ścieków - wypompowanie wody.
- Wisła Wielka – zalana pompownia.
- Pow. raciborski - gm. Krzyżanowice rzeka Odra od przejścia granicznego w Chałupkach do Krzyżanowic.
Ewakuowano 141 osób z miejscowości Chałupki i Zabełków, 47 domostw. Trwa umacnianie wałów workami z piaskiem. Trwa usuwanie skutków zalania dróg, posesji, budynków po porannych ulewach w Krzyżanowicach, Nowej Wiosce, Owsiszczach, Zabełkowie.
Działania strażaków w Polsce
15 września 2024 r. do godz. 21:00 Straż Pożarna PSP oraz OSP odnotowała 15 257 interwencji wywołanych przez intensywne opady deszczu.
Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województw:
- śląskiego - 6255,
- dolnośląskiego - 5360,
- opolskiego - 1178,
- małopolskiego - 780,
- mazowieckiego - 352,
- wielkopolskiego - 296,
- łódzkiego - 238.