Policja zatrzymała kilkudziesięciu pijanych kierowców. To pierwsze dni stycznia na drogach w Katowicach
Przed kilkoma dniami hucznie wchodziliśmy w 2023 rok. Niestety nie wszyscy kierowcy poruszający się po Katowicach potrafili połączyć dobrą zabawę i noworoczne toasty z rozwagą i odpowiedzialnością. W pierwszych dniach stycznia policjanci zatrzymali w Katowicach kilkudziesięciu kierowców, którzy prowadzili w stanie nietrzeźwości.
Niepokojące statystyki nietrzeźwych kierowców w województwie śląskim
Katowicka drogówka podsumowała pierwsze dni stycznia na drogach w mieście. Statystyki nie przynoszą pozytywnych informacji. Wielu kierowcom brakło odpowiedzialności i rozwagi. Nie brakowało takich, którzy za kierownicę wsiadali w stanie nietrzeźwości i tych, którzy w terenie zabudowanym poruszali się zdecydowanie zbyt szybko.
Pomimo licznych apeli, kampanii społecznych i policyjnych akcji ukierunkowanych na zwiększenie świadomości zagrożeń i konsekwencji związanych z jazdą pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu nadal zdarzają się kierowcy, którzy w sposób bardzo nieodpowiedzialny i lekceważący traktują przepisy. Tylko 2 stycznia, na drogach naszego województwa policjanci zatrzymali aż 125 kierujących, którzy tego dnia nie powinni byli wsiąść za kierownicę. podsumowują policjanci z Katowic
Wspomniany przez funkcjonariuszy wynik z 2 stycznia jest niechlubnym rekordem niepokojących statystyk mówiących o nietrzeźwych kierowcach w województwie śląskim. Tego dnia w specjalnej akcji wykorzystane zostały różnego rodzaju urządzenia i testery, służące do wykrywania alkoholu i narkotyków w organizmie.
Mundurowi zatrzymali:
- 78 kierujących w stanie nietrzeźwości,
- 35 w stanie po użyciu alkoholu
- i 12 pod wpływem środków odurzających.
W czołówce miast, gdzie pijanych kierowców było najwięcej, znalazły się Katowice, gdzie policjanci zatrzymali 10 nietrzeźwych kierowców.
Początek roku na drogach w Katowicach
W okresie pomiędzy 31 grudnia 2022 a 3 stycznia 2023 w Katowicach:
- zatrzymano 13 nietrzeźwych kierowców,
- wykonano ponad 3100 badań stanu trzeźwości,
- wykonano 18 badań pod kątem środków odurzających,
- skontrolowano ponad 250 pojazdów,
- zatrzymano 11 praw jazdy, za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h (tego typu przewinień było 12, ale jeden z kierujących prowadził auto bez uprawnień).
Policjanci po raz kolejny przypominają, że alkohol obniża koncentrację, spowalnia reakcję oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Tym samym uniemożliwia bezpieczne poruszanie się po drodze i często prowadzi do śmierci zupełnie przypadkowych osób. Warto o tym pamiętać nie tylko w dniu, kiedy pijemy alkohol, ale także następnego dnia.
Dla stuprocentowej pewności o swojej trzeźwości można bezpłatnie zbadać stan trzeźwości w policyjnej komendzie - oczywiście udając się tam spacerem lub komunikacją miejską.