Rowerowe Katowice - podróż do przeszłości. Najstarszy rower w Polsce należy do katowiczanina
Katowice i rowery to długie love story. Nasze miasto od lat związane było z rowerami i rowerzystami. A dziś mieszkańcy chętnie wypożyczają rowery miejskie i korzystają z dróg rowerowych - również tych nowych.
Rowery w Katowicach
Dziś robimy tutaj zakupy i spędzamy wolny czas. A kiedyś…? W miejscu Galerii Katowickiej znajdowała się Fabryka Rowerów, Gramofonów i Wyrobów Matelowych Ebeco. Powstała w latach 10. XX wieku. Stworzył ją Erich Bernhardt, a później w 1922 roku została przejęta przez polskich następców.
To właśnie z tej fabryki pochodzi najstarszy polski rower. Został wyprodukowany w 1925 roku, więc ma już 98 lat. Jego właścicielem jest kolekcjoner Wojciech Mszyca, który od lat dba o rower i… nadal go użytkuje! Ten zabytkowy jednoślad mógł przepaść. Przyjaciel pana Wojciecha znalazł go na złomowisku w Wodzisławiu Śląskim, a ten go od niego odkupił.
Zerknijmy jeszcze raz w przeszłość. Wiedzieliście, że istnieje pocztówka, na której znajdują się ludzie w stroju rozbarsko-bytomskim na rowerze, który przypomina… Ebeco? Pocztówki z tej serii ukazywały się w latach 1937-1939 nakładem Wydawnictwa Salonu Malarzy Polskich w Krakowie. Prezentowano na nich przedstawicieli różnych regionów w strojach ludowych. Autorem pocztówki jest znany przedwojenny malarz i grafik Wacław Boratyński.
Chcecie się jej dobrze przyjrzeć? Znajdziecie ją w formie monidła w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach przy ul. Rynek 13. Wojciech Mszyca ma sporą kolekcję zabytkowych rowerów (i nie tylko!). Można je podziwiać w ramach jego mini muzeum M1 Cyklisty. Dostępne jest w tym samym budynku co RCIT (Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach).
Cały czas w Katowicach można korzystać z roweru miejskiego. Zainteresowanie takimi rowerami w naszym mieście jest duże. W maju wypożyczono rowery ponad 32 tysiące razy. Najpopularniejszym dniem była niedziela 28 maja, podczas której odnotowano 1691 wypożyczeń.
Ponadto w Katowicach budowane są kolejne drogi rowerowe m.in. przy ul. Francuskiej i Hallera oraz trwają przetargi na kolejne inwestycje tego typu.
Obecnie mieszkańcy Katowic walczą o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Zostało już mało czasu, ale nadal można dołączyć do akcji. Wystarczy zarejestrować się w aplikacji Aktywne Miasta i wybrać swoje miasto. Aplikacja zliczy nam przejechane kilometry. Rywalizacja gra do końca czerwca, a dla najaktywniejszych uczestników czekają atrakcyjne nagrody.