Ruszył projekt "Regionalna edukacja na Śląsku" i studia "Region – język i kultura" [Zdjęci]
W rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zainaugurowano projekt „Regionalna Edukacja na Śląsku”. To nie wszystko. Ruszył także nowy kierunek studiów!
W wydarzeniu uczestniczyli ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka, rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun oraz posłanki z regionu Monika Rosa, Urszula Koszutska i senatorki RP Halina Bieda oraz Joanna Sekuła. Obecny był także sekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marek Gzik.
Patriotyzm to rozumienie Polski jako narodu i myślenie o przyszłości, ale także świadomość tego, że się różnimy. To ważne, byśmy mogli naszą tradycję, kulturę kultywować już od najmłodszych lat. Dzięki temu wsparciu nauczyciele i nauczycielki będą mogli kształcić się i przekazywać zdobytą wiedzę młodym ludziom. To istotne nie tylko dla regionu, ale całej Polski, która jest silna swoją różnorodnością.
mówiła Ministra Edukacji Narodowej, Barbara Nowacka
„Każdy człowiek i każda społeczność mają prawo do poszanowania tradycji i kultury. Edukacja regionalna służy temu, by móc myśleć po swojemu i utrwalać te wartości, szczególnie wśród młodych ludzi. Województwo śląskie od kilku lat wspiera nauczycieli oferując im możliwość zdobywania wiedzy o regionie wraz z Uniwersytetem Śląskim”.
tłumaczył marszałek Wojciech Saługa
Projekt „Regionalna Edukacja na Śląsku” jest finansowany z dotacji przekazanej Uniwersytetowi Śląskiemu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Program pozwoli opracować i przeprowadzić kształcenie w zakresie wiedzy o regionie, a także przygotować nowoczesne i atrakcyjne pomoce dydaktyczne.
Inauguracja projektu jest połączona z uruchomieniem podyplomowych studiów:
- „Region – Język i Kultura”,
- a także dwóch ważnych wydarzeń dla nauczycieli: Cieszyńskiego Edukatorium Regionalnego i Rybnickiego Edukatorium Regionalnego.
Uniwersytet Śląski jest domem edukacji o Śląsku. Mamy to nie tylko w nazwie uczelni, ale przede wszystkim traktujemy jako zobowiązanie. Zależy nam na tym, by język i kultura naszego regionu stały się przedmiotem edukacji. Wierzę, że to początek zaawansowanych badań nad śląską kulturą”.mówił rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszard Koziołek
Warto przypomnieć, że kilka lat temu Uniwersytet Śląski w Katowicach i Województwo Śląskie zawarły porozumienie o współpracy przy realizacji podyplomowych studiów z wiedzy o regionie. Są to studia interdyscyplinarne łączące elementy językoznawstwa, kulturoznawstwa, historii, socjologii, geografii i przyrody. Studia adresowane są do osób zainteresowanych Śląskiem i województwem śląskim, które po ich zakończeniu uzyskują niezbędne kompetencje do realizacji programu edukacji regionalnej w szkołach oraz instytucjach kultury.
Od początku funkcjonowania studiów, tj. od roku 2018, z budżetu Województwa Śląskiego dofinansowano łącznie udział 118 nauczycieli. Każdy nauczyciel otrzymał dofinansowanie w kwocie 1 300 zł. Pozostałą część finansują jednostki samorządu terytorialnego, które są organami prowadzącymi dla poszczególnych szkół oraz sami nauczyciele.