Sierpień w Muzeum Śląskim. Obok wystaw stałych i czasowych, w Muzeum nie zabraknie interesujących wydarzeń
Muzeum Śląskie w Katowicach przygotowało specjalną ofertę na drugą połowę lata. Oprócz wystaw stałych i czasowych przestrzeń muzeum stanie się też miejscem wielu ciekawych wydarzeń. Wśród nich spotkanie z Lechem Majewskim i kolejny koncert w cyklu „Muza w Muzeum”.
Muzeum Śląskie w Katowicach zapewni kolejne atrakcje dla katowiczan i mieszkańców regionu. Oprócz wystaw stałych i czasowych muzeum zaoferuje także kilka interesujących wydarzeń. Z pewnością zainteresują one miłośników kina i sympatyków muzycznych doznań.
Spotkanie z Lechem Majewskim
W czwartek 11 sierpnia o godzinie 18:00 w sali Audytorium odbędzie się spotkanie z Lechem Majewskim - pochodzącym z Katowic poetą, malarzem i reżyserem. Prace Lecha Majewskiego są pokazywane w galeriach i muzeach całego świata. Kilka jego prac znajduje się w stałej kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach, obecnie wyeksponowane są na wystawie „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”.
Spotkanie organizowane jest jako część międzynarodowego projektu Film Secession, którego pomysłodawcą i inicjatorem jest wykładowca oraz autor książek Richard I. Suchenski. Film Secession działa jako międzynarodowe forum transformatywnych dyskusji dotyczących sztuki filmowej, a także inkubator i sieć talentów. Łączy edukację, wystawy sztuki i produkcję filmową w duchu autentycznej ciekawości i dynamiki opartej na współpracy oraz wzajemnej inspiracji. Projekt łączy w sobie założenia edukacyjne oraz popularyzatorskie w obrąbie sztuki filmowej, oraz sztuk plastycznych. Odbiorcami, ale także inicjatorami idei są studenci - pasjonaci, których pasja i pragnienie, by wejść do świata filmu, stały się przyczynkiem do rozmów, dyskusji, a w efekcie do powstania projektu Film Secession.
Bilety: https://bit.ly/3dgFaMg
Film niemy z muzyką na żywo
Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, grupa Czerwie skomponowała autorską muzykę do filmu „Cud nad Wisłą” (1921) w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego. To zrealizowany z rozmachem dramat patriotyczny, ilustrujący epizody wojny polsko-bolszewickiej. Ze względu na aktualny i budzący żywe emocje temat i doborową obsadę aktorską obraz cieszył się bardzo dużym powodzeniem wśród polskich widzów. Akcja filmu rozpoczyna się w wigilijny wieczór 1919 roku na wschodnich kresach Rzeczypospolitej w dworku rodu Granowskich. W spokojne życie bohaterów opowieści wdziera się wojna z bolszewickim najeźdźcą. Po wielu dramatycznych perypetiach, w wyniku zwycięskiego natarcia wojsk polskich z sierpnia 1921 roku, dochodzi do zasadniczego przełomu w przebiegu wojny. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w dniu 14 listopada 1920 r.
W niedzielę 14 sierpnia o godzinie 19:00 będzie można zobaczyć w Muzeum Śląskim niemy film „Cud nad Wisłą”, w akompaniamencie wykonywanej na żywo muzyki, przygotowanej przez zespół „Czerwie”. To niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu.
Bilety: https://bit.ly/3A0R99v
Ostatnia „Muza w Muzeum”
Parnas Brass Band będzie gwiazdą ostatniego koncertu „Muza w Muzeum”. Formacja została zawiązana w 2016 roku na słynnym Wydziale Jazzu w Katowicach. Na ich repertuar składają się nie tylko autorskie kompozycje, ale także covery światowych hitów muzyki popularnej w niebanalnych, unikatowych aranżacjach. Zespół zawdzięcza swoją oryginalność przede wszystkim nietypowemu instrumentarium, którego efektem jest wyjątkowe brzmienie.
Muzycy z Parnas Brass Band poruszają się biegle pomiędzy wieloma gatunkami, ale w ich muzyce najłatwiej można wychwycić elementy jazzu oraz popu. Pierwszy rok działalności PBB skupiał się na koncertach ulicznych, co było próbą kultywowania tradycji zapoczątkowanej przez zespoły nowoorleańskie. Zespół wykonał setki takich koncertów na terenie całej Europy. Aktualnie ich poczynania skupiają się na działalności festiwalowej i klubowej. Ich muzykę można było usłyszeć na takich festiwalach jak Pol’and’Rock Festival, Voicingers, Light Move Festival, Bielska Zadymka Jazzowa, Silesian Jazz Festival, Świdnickie Noce Jazzowe, Love Polish Jazz Festival.
Bilety: https://bit.ly/3P8YpVh (w ramach biletu można wjechać na wieżę widokową Szyb Warszawa II)